Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recuperare date partitie formatata din greseala

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Am mare nevoie de ajutor. Am incercat să formatez un card micro sd prim metoda din cmd cu diskpart/ select disk/ select volume/ format fs=ntfs. Am așteptat până la 5% când mi-am dat seama că de fapt am formatat partitia pe care aveam poze pe care nu le am in alte parti, documente personale, practic tot înafară de programe și sistem de operare. Vreau să le recuperez, e foarte important!
Am întrerupt formatarea la 5%. Acum partitia a devenit inaccesibilă. Să o formatez în toatalitate iar mai apoi să incerc un soft de recuperare? se poate face ceva din punctul acesta fara sa fie nevoie de formatare si alte softuri?
Ce să folosesc pentru a recupera datele?

[ https://image.ibb.co/bAzxFR/acces_denied.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ai nimic de pierdut nimic daca incerci acum un program de recuperare date. Eu am folosit de curand Recuva si am recuperat 60Gb date de pe un HDD de 1.5TB fara sa pierd nimic, doar ca le-a pus la gramada, nu mai erau pe foldere ca inainte.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cati GB avea?
Cati GB trebuie sa recuperezi?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
18 Free Data Recovery Software Tools

https://www.lifewire...e-tools-2622893

Personal recomand GET DATA BACK și EaseUS Data Recovery Wizard

Edited by exceswater, 21 December 2017 - 16:43.


#5
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 whiteboy, on 21 decembrie 2017 - 16:41, said:

Nu ai nimic de pierdut nimic daca incerci acum un program de recuperare date. Eu am folosit de curand Recuva si am recuperat 60Gb date de pe un HDD de 1.5TB fara sa pierd nimic, doar ca le-a pus la gramada, nu mai erau pe foldere ca inainte.
Am înțeles. Am incercat Ease Us dar nu recuperează nimic, nici nu știu dacă poate scana din moment ce partitia a devenit inaccesibilă (bănuiesc că datorită faptului că n-a fost dusă formatarea până la capăt).

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Formatează cum trebuie și reîncearcă.
Spune-ne ce ai reușit.

Edited by exceswater, 21 December 2017 - 16:46.


#7
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 dorin_2k, on 21 decembrie 2017 - 16:41, said:

Cati GB avea?
Cati GB trebuie sa recuperezi?
187 de gb, de recuperat aproximativ 80 :)
Însă nu am dus formatarea până la capat, a mers până la 5%, bănuiesc că de aceea partitia a devenit inaccesibilă (atât pentru mine, cât si pentru programele de recuperare, deoarece am incercat unul și nu scanează). Să-l formatez până la capăt?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
AHA

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 BomfunkMCs, on 21 decembrie 2017 - 16:44, said:

Am înțeles. Am incercat Ease Us dar nu recuperează nimic, nici nu știu dacă poate scana din moment ce partitia a devenit inaccesibilă (bănuiesc că datorită faptului că n-a fost dusă formatarea până la capăt).

 BomfunkMCs, on 21 decembrie 2017 - 16:45, said:

187 de gb, de recuperat aproximativ 80 Posted Image
Însă nu am dus formatarea până la capat, a mers până la 5%, bănuiesc că de aceea partitia a devenit inaccesibilă (atât pentru mine, cât si pentru programele de recuperare, deoarece am incercat unul și nu scanează). Să-l formatez până la capăt?
Posted Image Vezi ce ai patiti daca ai urmat sfatul acelui user ?
Nu trebuia sa formatezi deloc Hdd-ul !

Trebuia sa downloadezi testdisk (versiunea pt. windows=>https://www.cgsecuri...stDisk_Download);
dezarhivai programul;
intrai in folderul dezarhivat si rulai executatbilul "photorec_win.exe";
apoi aparea o fereastra CMD din care selectai Hdd-ul (cu format NTFS) de pe care vroiai sa recuperezi datele;
la 187 de GB date de recuperat asteptai cateva ore dar sigur le recuperai pe toate !

Uite aici un tutorial
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhWbSM-630E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi sa nu intri in setarle programului testdisk (minutul 2:08 !) ca nu ai ce face acolo !

#10
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 super8, on 19 ianuarie 2018 - 00:58, said:

Nu trebuia sa formatezi deloc Hdd-ul !!
Trebuia sa aiba back up la date.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate