Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

despagubire rca pentru daune - a treia parte implicata.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
Salut,

un prieten a avut un accident in care a fost victima. la intrarea in o parcare a fost lovit din spate de unul si impins in un copac. cica asiguratorul i-a spus ca despagubeste doar daunele produse de cel care l-a lovit din spate si nu si daunele provocate de copac..mie mi se pare cam ciudat...stie cineva mai exact cum e chestia asta ?

ms.

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Depinde cine si ce a scris in constatare. Daca a facut amiabila si scrie numai de lovitura din spate atunci asta este. Trebuie refacuta constatarea. In mod normal trebuia sa mergi la politie.

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
pai s-au dus sa refaca la politie, ca nu stiau ca trebuie mers daca e si copacul implicat. inconstatare sunt scrise toate daunele dar ala de la asig a zis ca nu despagubeste pt ce a facut copacu..mie mi se pare wtf lol ?

#4
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Exemplu concret, patit recent de mine: depasire a unui autovehicul pe linie discontinua, ajung aproape paralel cu respectivul autovehicul, cand acesta se hotaraste sa intre pe o alee la stanga... am tras stanga de volan sa-l evit, din instinct, dar am intrat cu stanga fata in coltul gardului din beton al aleii respective, iar din rasucirea masinii, i-am raschetat aluia ala cu bara spate, bara din fata a masinii lui... mers la politie, el a primit amenda pt neasigurare din spate la efectuarea virajului la stanga, eu am primit dauna totala de la asigurari pe motiv de dauna economica(valoarea de piata a masinii este depasita de valoarea reparatiei)...
Deci, daca ar fi fost dupa asiguratorul tau, as fi primit in cel mai bun caz schimbarea barii spate, iar celelalte(avarii frontale, airbag-uri fata sarite, avarii tren rulare, etc), le-as fi suportat eu din buzunar...
In opinia mea, asiguratorul respectiv incearca sa te tepuiasca...

Edited by gigi_4476, 18 December 2017 - 11:11.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Ma prapadesc de ras, daca e pe bune e tare!

View Postsmoke, on 18 decembrie 2017 - 11:08, said:

ala de la asig a zis ca nu despagubeste pt ce a facut copacu..


#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
e pe bune. nu ai rade daca ai pati la fel. si eu i-am zis ca e imposibil sa nu despagubeasca...sa nu accepte chestia asta. am zis ca intreb si aici ca sigur s-a mai intalnit situatia...

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Nu prea are logica. Eu am fost lovit din spate si apoi am lovit la randul meu pe altul in fata ...si tot asa vreo 5 masini plus un tramvai. Evident cel care a fost vinovat de accident a fost vinovat pentru toate daunele, era absurd ca eu sa il despagubesc pe ala din fata ca l-am lovit din spate si asa mai departe. Nu am avut pom in fata ci masini in coloana...
Frumos e ca a trebuit sa asteptam toti la politie sa vina si conducatorul tramvaiului implicat, am asteptat ceva ore pana a venit...ce faci daca te pune sa astepti TOTI participantii la politie?! Stai sa vina copacul ca in Stapanul Inelelor? Sufla si el in alcooltest ? Daca e prun sau corcodus toamana e pericol sa iasa cu alcoolemie...

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Cine-i asiguratorul respectiv?

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Spune-i lui ala de la asigurari ca in cazul acesta copacul stationa si nu isi recunoaste nici o vina, sa se duca sa-l interogheze daca nu crede si daca obtine marturisire (scrisa) de la copac ca a avut parte de vina atunci accepti si tu rezolutia lui.
Si spune-i sa isi faca vasectomie, asta in primul rand.
Nasol sa ai de a face cu astfel de specimene, apeleaza la ASF.

Edited by cristiandrei, 18 December 2017 - 11:42.


#10
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
depinde de copac..salcia e cam curva, nucul e badaran...are noroc numai daca a lovit vreun pom fructifer,gen mar,par sau un prun (asta e cel mai profitabil) astia pot sa plateasca, mai greu, dar se poate

#11
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Asta e ca aia cu mergeam linistit pe strada si dintr-o data alerga un copac mai repede ca mine...si am pus-o de-un accident.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004

View Postgreenlife, on 18 decembrie 2017 - 11:40, said:

Cine-i asiguratorul respectiv?


cine crezi...euroins.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Tocmai pt. a evita astfel de probleme recomand RCA la o firma serioasa si optarea pentru decondare directa. Pentru 40-90 ron in plus pe an la RCA tau stai mai linistit.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postsmoke, on 18 decembrie 2017 - 11:19, said:

e pe bune. nu ai rade daca ai pati la fel. si eu i-am zis ca e imposibil sa nu despagubeasca...sa nu accepte chestia asta. am zis ca intreb si aici ca sigur s-a mai intalnit situatia...
Amiabila se face când sunt implicate 2 mașini, automat când mai apare altceva, nu se face. Ăla de la asigurări probabil i_a explicat că pe baza amiabilei poate despăgubi doar daunele provocate de mașină cealaltă, pentru a putea despăgubi și daunele din fata, trebuie pv de la politie.

#15
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
dap - asa e.  tocmai mi-a zis exact asta. maine se duc la politie, chestia e ca accidentu a fost joi seara, si atunci au facut amiabila....

#16
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsmoke, on 18 decembrie 2017 - 10:51, said:

Salut,

un prieten a avut un accident in care a fost victima. la intrarea in o parcare a fost lovit din spate de unul si impins in un copac. cica asiguratorul i-a spus ca despagubeste doar daunele produse de cel care l-a lovit din spate si nu si daunele provocate de copac..mie mi se pare cam ciudat...stie cineva mai exact cum e chestia asta ?

ms.
Asa se intampla cand ajungi la mana asiguratorilor si nu mergi la politie.

View Postgigi_4476, on 18 decembrie 2017 - 11:09, said:

Exemplu concret, patit recent de mine: depasire a unui autovehicul pe linie discontinua, ajung aproape paralel cu respectivul autovehicul, cand acesta se hotaraste sa intre pe o alee la stanga... am tras stanga de volan sa-l evit, din instinct, dar am intrat cu stanga fata in coltul gardului din beton al aleii respective, iar din rasucirea masinii, i-am raschetat aluia ala cu bara spate, bara din fata a masinii lui... mers la politie, el a primit amenda pt neasigurare din spate la efectuarea virajului la stanga, eu am primit dauna totala de la asigurari pe motiv de dauna economica(valoarea de piata a masinii este depasita de valoarea reparatiei)...
Deci, daca ar fi fost dupa asiguratorul tau, as fi primit in cel mai bun caz schimbarea barii spate, iar celelalte(avarii frontale, airbag-uri fata sarite, avarii tren rulare, etc), le-as fi suportat eu din buzunar...
In opinia mea, asiguratorul respectiv incearca sa te tepuiasca...

Sa vezi ce frumos ar fi fost daca nu-l atingeai pe ala, Iti reparai masina pe banii tai si eventual plateai si gardul.

#17
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postsmoke, on 18 decembrie 2017 - 10:51, said:

Salut,

un prieten a avut un accident in care a fost victima. la intrarea in o parcare a fost lovit din spate de unul si impins in un copac. cica asiguratorul i-a spus ca despagubeste doar daunele produse de cel care l-a lovit din spate si nu si daunele provocate de copac..mie mi se pare cam ciudat...stie cineva mai exact cum e chestia asta ?
ms.
Postarea zilei. :D
...
Pai da, sa despagubeasca doar daunele produse de cel din spate;  avaria din fata se datoreaza aceleiasi lovituri. Copacul n-a produs nicio dauna, el se afla la locului lui, nemiscat de zeci de ani.
Ia ganditi-va la situatia in care, intr-o coloana unul franeaza brusc, cel din spate opreste la juma' de metru de acesta, dar e impins in cel care franeaza de al 3 lea vehicul. Oare pe care RCA se vor face toate reparatiile si in ce proportie?

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsmoke, on 18 decembrie 2017 - 10:51, said:

Salut,
un prieten a avut un accident in care a fost victima. la intrarea in o parcare a fost lovit din spate de unul si impins in un copac. cica asiguratorul i-a spus ca despagubeste doar daunele produse de cel care l-a lovit din spate si nu si daunele provocate de copac..mie mi se pare cam ciudat...stie cineva mai exact cum e chestia asta ?
ms.
Se duce la politie si declara accidentul, plateste amenda si ramane fara permis (parca o luna) ca nu a declarat in 24 ore accidentul.
Obtine p.v. de la politie cu care se duce la firma de asigurari si ii deconteaza tot.

p.s. daca e doar indoit numarul nu merita efortul dar daca e ceva mai serios e o varianta de luat in considerare.

Edited by arg, 18 December 2017 - 15:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate