Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Un nou meteor in Rusia.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Se pare ca rusii sunt mereu vizitati de meteori. Insa de fapt probabil lucrurile au mai mult de a face cu densitatea mare de camere video si suprafata foarte mare a Federatiei Ruse.

Acesta este ultimul meteor de la rusi:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JNEeqJyudTk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ei bine, acum sa va arat ce am surprins eu asta vara la noi, in Romania, pe muntele Rarau, in timpul unui time-lapse nocturn !

Imaginea atasata este un colaj din 3 cadre de time-lapse. In cadrul 1 puteti observa iluminarea normala a mediului, iar in cadrul 2 puteti observa cum meteorul a luminat intreaga scena timp de aproximativ o secunda ca si cum ar fi fost seara. Camera se afla pozitionata cu spatele la meteor, intr-o incapere, si nu a surprins decat iluminarea generala a peisajului, insa eu ma aflam in masina vizavi de cabana, si eram cu fata la meteor si l-am vazut. A fost o dara mare de lumina ce timp de aproximativ o secunda (poate si mai mult) a luminat intreg cerul ca si cum ar fi fost seara. Mereu vad stele cazatoare insa acesta a fost clar un meteor mai mare, probabil de 1-2 metri daca il raportez la meteorul din Rusia din 2013 care se spune ca ar fi avut cam 16 metri. Acesta probabil a fost de 10 ori mai mic insa mult peste meteorul ce vi l-am prezentat in aceasta noua stire de la rusi. Deci, si noi am fost vizitati insa din pacate nimeni nu l-a surprins pe imagini astfel incat sa apara si la noi la stiri.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 17 December 2017 - 23:07.


#2
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Termenul corect cred ca e meteor, meteorit e doar in ipoteza in care nu se dezintegreaza in atmosfera si mai ajunge ceva la sol cat sa creeze un crater.

#3
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Am corectat, insa e posibil sa fi ajuns ceva si la sol. Am mai vazut stele cazatoare cum ajung la sol si erau mult mai mici, in sensul ca nu au reusit sa lumineze cerul daramite intreg peisajul. Ori daca am vazut din acelea mici cum ajung la sol, sansele sunt ca si din acesta sa fi ramas ceva, deoarece acesta a fost un bolovan, nu o pietricica.

Edited by Real_NEO, 17 December 2017 - 23:12.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostReal_NEO, on 17 decembrie 2017 - 22:53, said:

Acesta probabil a fost de 10 ori mai mic insa mult peste meteorul ce vi l-am prezentat in aceasta noua stire de la rusi. Deci, si noi am fost vizitati insa din pacate nimeni nu l-a surprins pe imagini astfel incat sa apara si la noi la stiri.

Pai.. daca te duci intr-un loc fara poluare luminoasa (in padure sau la munte) si stai chitit cateva zile pe urmarit meteoriti, eventual si cu echipament de filmare... cu siguranta gasesti cel putin 10 pietroaie care lasa dara la intrarea in atmosfera...

#5
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postrosix, on 17 decembrie 2017 - 23:14, said:

Pai.. daca te duci intr-un loc fara poluare luminoasa (in padure sau la munte) si stai chitit cateva zile pe urmarit meteoriti, eventual si cu echipament de filmare... cu siguranta gasesti cel putin 10 pietroaie care lasa dara la intrarea in atmosfera...
Nu, nici vorba. Eu locuiesc langa muntele Rarau si mereu vara petrec nopti intregi facand time-lapse-uri si niciodata nu am mai vazut asa ceva. Mereu vad stele cazatoare, insa in toti anii de cand ma ocup cu time-laspe-urile nocturne nu am mai vazut niciodata asa ceva. Si crede-ma ca am foarte multe nopti petrecute pe munte.

De regula cam asa arata un meteor normal (nu reuseste sa lumineze nimic, nici cerul si nici peisajul):

Attached Files


Edited by Real_NEO, 17 December 2017 - 23:22.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Am vazut unul asemanator, care lasa "scantei" in urma lui, in oras, de doua ori. Sunt mult mai rari dar se mai vad.

#7
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Si eu am mai vazut care lasa scantei, dar acesta a lasat o dara luminoasa mare ce a luminat intreg peisajul, observa lumina uniforma din cadrul 2 cat si cum a produs umbre pe sol. A fost ca si cum un far foarte puternic din cer a luminat totul. Nu e mare lucru sa se fi si auzit, eu insa aveam castile pe urechi.

Deci nu a fost un punctulet de lumina intensa, ci o dara mare si destul de groasa ce lumina.

Edited by Real_NEO, 17 December 2017 - 23:35.


#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View PostPhobos, on 17 decembrie 2017 - 23:22, said:

Am vazut unul asemanator, care lasa "scantei" in urma lui, in oras, de doua ori. Sunt mult mai rari dar se mai vad.
Am observat chiar si in Bucuresti, Rahova, acum vreo doi ani. Acolo cerul e mult mai senin ca in centru, cu un celestron entry level poti sa vezi lejer craterele de pe Luna.

Edited by doxan, 18 December 2017 - 00:18.


#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Anul asta am vazut de pe terasa proprie o multime de astfel de ...meteori ... chiar pe timpul zilei . Au fost foarte multe exercitii militare in care a fost implicata aviatia NATO .
https://resboiu.word...masuri-manpads/

#10
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Daca privesti cu atentie cadrul numarul 2 observi o iluminare uniforma pe kilometri intregi, observa stancile din departare cum sunt la fel de iluminate precum peisajul din fata cabanei. Nicio lumina de aviatie nu este atat de puternica. Plus ca am vazut cu ochii mei meteorul, ceva de o viteza fantastica, 50.000-80.000 de km/h. Un avion ce trece pe cer se taraste in comparatie, desi are in jur de 1000 de km/h. Crede-ma ca nu m-am nascut ieri incat sa nu stiu diferenta dintre un avion (fie si cu un "flare") si un meteor. Iar "flare-urile" pe care avioanele de vanatoare le arunca dureaza zeci de secunde pana se sting si nici nu lumineaza pe kilometri intregi. Asta a fost o chestie ce a durat o secunda, bang, un flash puternic si o dara mare luminoasa pe cer. Cel mai probabil a fost un meteor ce a explodat in atmosfera, nu doar ca a ars. Daca privesti la clipul cu meteorul de la rusi din prima postare nu observi nicio dara de lumina in urma sa, deoarece acela doar a ars, fara sa explodeze.

Edited by Real_NEO, 18 December 2017 - 01:01.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Au mai fost pe la noi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VK9_-fb7hBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și uite-așa poa' să vină și un asteroid și ne-a rezolvat. Și pe americani, ruși, chinezi, nord coreeni..cu toate bugetele și armatele lor cu tot :)

#12
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Da, asta seamana cu ce am vazut eu, in special de la minutul 0:53.

Edited by Real_NEO, 18 December 2017 - 01:23.


#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Acum 3 zile au fost Gemenidele care s-ar fi putut vedea si din Romania, daca ar fi fost senin. Ele fac parte din manifestarile periodice anuale de acest tip.

Anual cad peste 5 milioane de meteoriti pe Pamant, insa majoritatea sunt foarte mici (mm).

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Facem si o discutie despre cum ne putem apara in cazul in care vreun asteroid mai obraznic vine spre noi?

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postkarax, on 18 decembrie 2017 - 09:00, said:

Facem si o discutie despre cum ne putem apara in cazul in care vreun asteroid mai obraznic vine spre noi?
De cît timp suntem "neapãrați"?
Centura de asteroizi este creație artificialã. Și se spune cã luna e ceva mai bãtrînã ca terra.
O "chestie" am vãzut prin 2014...dar o dãm în sf. Pentru mine e clar. Universul este viu. Ni se spun și aratã atîtea în contradictoriu. Ori manipulare. Ori manipulare.

Edited by sarac.lipit, 18 December 2017 - 09:30.


#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsarac.lipit, on 18 decembrie 2017 - 09:20, said:


De cĂŽt timp suntem "neapĂŁrați"?
Centura de asteroizi este creație artificialĂŁ. Și se spune cĂŁ luna e ceva mai bĂŁtrĂŽnĂŁ ca terra.
O "chestie" am vĂŁzut prin 2014...dar o dĂŁm ĂŽn sf. Pentru mine e clar. Universul este viu. Ni se spun și aratĂŁ atĂŽtea ĂŽn contradictoriu. Ori manipulare. Ori manipulare.


      Cred ca faci bascalie sau ceva asemanator.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkarax, on 18 decembrie 2017 - 09:00, said:

Facem si o discutie despre cum ne putem apara in cazul in care vreun asteroid mai obraznic vine spre noi?
Nu e nevoie, sunt redundante discutiile astea.

Edited by andreic, 18 December 2017 - 09:44.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postkarax, on 18 decembrie 2017 - 09:00, said:

Facem si o discutie despre cum ne putem apara in cazul in care vreun asteroid mai obraznic vine spre noi?
simplu, te bagi in adapostul atomic din postul dedicat subiectului ..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate