Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pizza hut nu respectă regulile

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
vag0

vag0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.09.2017
Salut, la pizza hut nu sunt trecute cantitățile in meniu, total ilegal.
Ce părere aveți despre?

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ce cantitati? Per total? Sau per ingredient?

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Fomistule...Posted Image
Cum adica nu respecta regulile, poate legea voiai sa zici.

Edited by ddaannii, 16 December 2017 - 15:21.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pizza Hut in Galati este o mizerie. Una dintre cele mai proaste pizza pe care le-am mancat in viata mea.
Ingredientele sunt de toata jena, pun sare cu tona, blatul este vai de capul lui.

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Companie aflata la rang mondial ce se comporta ca o franciza de cartier....nimic nou pe frontul capitalist.

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Meniul =/= "eticheta" alimentului, pe care o poți obține la pult sau chelner, având lucrătorii respectivi liste cu toate ingredientele pentru fiecare produs.

#7
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Vrei sa iti prezinte toate ingredientele amanuntit ca sa le furi reteta si sa iti faci tu pizzerie cu reteta lor. Va stiu eu pe voi.
Normal ca nu iti prezinta cantitati exacte, ca sa nu le furi tu reteta. Arata-mi o companie care iti prezinta cantitatile exacte la produsele lor. Iti spun eu ca sa nu mai cauti: Nu exista. Daca ar exista orice prost le-ar fura reteta.

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Io stiu un lucru- e buna pizza, mai merg, nu e buna nu mai merg.In oradea spre exemplu am avut neplacuta surpriza sa dau 50 lei pe o pizza si sa nu imi placa, era doar blat si putin pe deasupra, inschimb am mancat pizza cu 10 lei si mia placut.

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
@initiator fii mai precis ce cantitati nu sunt specificate?
Nu de alta dar vad ca la o intrebare confuza primesti doar raspunsuri confuze.
Legea te obliga sa specifici cantitatea din farfurie nu reteta proprie de pizza
Deci trebuie specificata doar pizza are 800 grame si nu este obligatoriu sa specifici ca ai 300 grame de blat plus 100 grame sos de rosii plus etc

 stmb, on 16 decembrie 2017 - 15:30, said:

Patronul roman, si nu numai are un talent sa distruga orice principiu de corporatie cand face ceva francizat.
Si daca cei ce trebuie sa verifice si sa corecteze astfel de abateri de la norma dorm pe ei si nu fac altceva decat sa isi incaseze salariul de mii de euro degeaba si sa ii doara in cot... asa se distruge brandul.
Cum erau si aia in filmul The Founder cu francizarea McDonalds Posted Image
Da probabil nu ai vazut in viata ta un contract de franciza unde este specificat si timpul de curatenie saptamanala si culoarea faiantei din toaleta dar mai ales timpul minim de coacere si reteta dar na e o tara libera si un forum libwer deci ne expimam cum putem doar suntem liberi.
Mai ales cand suntem niste angajati frustrati care urasc cu toata puterea exploatatorul care le-a dat un loc de munca desi nu au nici o calificare in domeniu.
Nu vei ajunge departe cu astfel de frustrari mai bine schimba angajatorul poate ai o sansa sa scapi sau poate nu-l poti schimba pt ca nu te angajaza nimeni la calificarea pe care o ai si atunci tot aduni frustrari si le expui pe forum pana cand intr-o zi POC vei exploda

Edited by Nytro84, 16 December 2017 - 15:39.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 vag0, on 16 decembrie 2017 - 15:10, said:

Salut, la pizza hut nu sunt trecute cantitățile in meniu, total ilegal.
Ce părere aveți despre?
Ma omule , gramajul e la crud nu la prajit !

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 vag0, on 16 decembrie 2017 - 15:10, said:

Salut, la pizza hut nu sunt trecute cantitățile in meniu, total ilegal.
Ce părere aveți despre?
Este total ilegal! Sa-i boicotam sa nu le cumparam rahaturile pana nu afiseaza ce contin, la miligram! Si trebuie facuta si o petitie on.line, ca sa-i ardem si la buzunare!

#12
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cand comanzi o PIZZA ai optiuni respectiv : Vegetarian, Diavollo, Quatro stagioni, Mozarella, etc si mai depinde. Te bazezi pe furnizorul de PIZZA

Altfel TACI si INGHITE.

Cine se apuca sa calculeze cantitatile este dus cu capul.......


NU COMAND PIZZA, o fac acasa



Ai cumparat si nu ti-a placut ADIO.... NU MAI CUMPERI.... ASA LE ARATI DISPRETUL TAU FATA DE PRODUSELE LOR.

Edited by keta, 16 December 2017 - 15:45.


#13
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 myshyk, on 16 decembrie 2017 - 15:40, said:

Este total ilegal! Sa-i boicotam sa nu le cumparam rahaturile pana nu afiseaza ce contin, la miligram! Si trebuie facuta si o petitie on.line, ca sa-i ardem si la buzunare!

Ilegal pe naiba. Daca e ilegal cum spui, da in judecata KFC si Coca-Cola ca nu ti-au dat reteta pe ambalaj. Daca castigi, da-mi si mie reteta, te rog. :)

#14
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Imi amintesc ca am luat odata o pizza de la Pizza Hut Delivery Cora Lujerului si cand am ajuns acasa blatul era cald si moale la exterior si inghetat la interior. Am impresia ca toate ingredientele, inclusiv aluatul, sunt depozitate in congelatoare. De fapt, cam asta se intampla cu mai toate francizele astea din categoria patiserie (Fornetti, Tip-Top, Paul etc) si fast-food (McDonald's, KFC, Nordsee etc), primesc ingrediente sau semipreparate congelate, iar angajatii nu fac altceva decat sa le introduca intr-un cuptor si apoi sa le vanda ca produs finit aka junk food.

Edited by borhot, 16 December 2017 - 15:53.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
chiar ma gindeam sa deschid un topic cu feic fuud ..
dar sa vinzi oua de melc drept caviar, cum vi se pare?

#16
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

 stmb, on 16 decembrie 2017 - 15:54, said:

Da, unele sunt inghetate, altele sunt proaspete, ca exemplu aripioarele de pui de la KFC de obicei sunt obtinute de la un producator local/regional si sunt proaspete.

Ok, o fi aripioarele refrigerate. Dar cartofii, chiflele si ce mai au ei pe acolo prin meniuri? In cea mai mare parte sunt depozitate in congelatoare.

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dã-le cu tifla și nu mai cumpãra.

 r_murphy, on 16 decembrie 2017 - 15:53, said:

chiar ma gindeam sa deschid un topic cu feic fuud ..
dar sa vinzi oua de melc drept caviar, cum vi se pare?
Genial
Dacã piața cumpãrã...
Mãcar au gust de ouã de caprã?

Edited by sarac.lipit, 16 December 2017 - 16:00.


#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

 stmb, on 16 decembrie 2017 - 15:41, said:

Degeaba scrie daca in practica nu se face... aia e problema romanului, ca in acte muta munti si in realitate nu face nimic.
Sa vezi prin contractele cu fonduri publice sau europene cate prestari se fac in acte la niste preturi... si in realitate nimeni nu a prestat nimic ci doar a intocmit o hartie falsa prin care atesta ca s-a prestat pentru a se depune la dosarul de decont.

Si aceleasi lucruri se fac si in multinationale.
Esti constient ca sunt specificate si penalizarile in caz de nerespectare a contractului?
O suma in euro cu 5 zerouri in coada.
Cine crezi ca plateste anticipat pe 2 ani redeventa la franciza tot asa o suma in euro cu 5 zerouri in coada si apoi nu respecta contractul ?
Nu prea le ai cu calculele de amortizare de profit de rentabilitate etc.
Vezi doar cati bani face patronul pe seama ta dar nu vezi si ce cheltuieli are pe langa salariul tau

Edited by Nytro84, 16 December 2017 - 16:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate