Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

despre formularul de constatare amiabila

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006
Ieri am fost zgariat/agatat in parcarea privata de la munca, de un domn care a si lasat de altfel numarul lui de telefon sub stergatorul meu. Ora exacta in care s-a produs nu o stiu (logic, eram la serviciu), nici el nu o mai stie, asadar , astazi, pe formularul de constatare amiabila, putem trece aproximativ ora / minutul ? Stiu ca trebuie in 24 ore sa faci amiabila.. bun, dar 24 ore exact de la eveniment, sau putem trece cam orice ora acolo? Cine verifica astea?
Alta intrebare: masina mea era stationata. Asadar, la coloana B (pagubitul), la punctul 9 (Conducator vehicul), se trece numele meu (soferul, cel care a constatat zgarietura/dauna), sau numele tatalui, masina fiind pe numele lui (el e proprietarul)? De fapt, se completeaza acel punct 9, din moment ce masina era parcata si numeni in ea?
De asemenea, se completeaza 2 formulare de amiabila, ambele la fel?Mersi

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Puteti trece ce ora vreti voi, normal ca nu se poate verifica.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Interesant e cã dai ca tãntãlãlul (în cazul meu din '80) obligatoriu cam o mașină nemernicilor cu asigurãrile și habar n-ai cum se face cînd e cazul.

#4
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006
Da, nu mi-am pus intrebarea niciodata, ca nu m-am mai lovit de asa ceva, e normal sa nu stii Posted Image Dar na, omul cat traieste invata. Noroc ca are asigurare la Generali, nu la Euroins

Edited by Talkabout, 15 December 2017 - 11:39.


#5
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 14.02.2008
Poti trece ce ora vrei
Formularul este autocopiant( daca te uiti atent mai este un formalar sub primul, se dezlipeste de primul dupa completare).
Formularul original( cel scris cu pixul) il pastrezi tu, iar cel copiat il dai celuilalt.
Poti sa-l treci pe tatal tau( care e si proprietar), cel care e trecut in formular va trebui sa umble pe la societatea de a sigurari a celui ce te-a lovit pt. constatare si deschidere dosar dauna.

Edited by romikatm, 15 December 2017 - 11:43.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
Formularul de amiabila e in 2 exemplare, autocopiativ. Al doilea in general iese prost copiat, cine pleaca cu el face si poza la primul exemplar.

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Talkabout, on 15 decembrie 2017 - 11:39, said:

Da, nu mi-am pus intrebarea niciodata, ca nu m-am mai lovit de asa ceva, e normal sa nu stii Posted Image Dar na, omul cat traieste invata. Noroc ca are asigurare la Generali, nu la Euroins
În cazul meu, cei de la service au fãcut toate hîrtiile...amiabila...constatarea...fiind un cunoscut. Ceva simplu, mi-a înfundat unu portiera...visa la volan...
Cred, direct la tinichigerie rezolvâ bãieții tot...ei știu ce și cum, tu doar semnezi ceva acte la asiguratorul lui, a trebuit sã merg la județ...

Edited by sarac.lipit, 15 December 2017 - 11:48.


#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006

 romikatm, on 15 decembrie 2017 - 11:43, said:

Poti sa-l treci pe tatal tau( care e si proprietar), cel care e trecut in formular va trebui sa umble pe la societatea de a sigurari a celui ce te-a lovit pt. constatare si deschidere dosar dauna.
Pai si pot sa ma trec si pe mine la sofer, daca ulterior obtin procura ca sa pot umbla eu peste tot in locul tatalui meu, nu? Mai ales ca suntem din localitati diferite

 sarac.lipit, on 15 decembrie 2017 - 11:44, said:

În cazul meu, cei de la service au fãcut toate hîrtiile...amiabila...constatarea...fiind un cunoscut. Ceva simplu, mi-a înfundat unu portiera...visa la volan...
Cred, direct la tinichigerie rezolvâ bãieții tot...ei știu ce și cum, tu doar semnezi ceva acte la asiguratorul lui, a trebuit sã merg la județ...

In cazul meu o duc la reprezentanta direct, nu cred ca are Generali decontare directa cu acea reprezentanta.. o sa platesc de la mine, ulterior recuperez banii de la asigurator

#9
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 10.03.2007
Dar ai grijă, nu o repara înainte să o vadă un agent constatator de la Generali.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ora e irelevanta .
In amiabila se trece soferul masinii in acel moment nu proprietarul masinii . Nu are importanta ca pe sofer il cheama Pop sa zicem si pe proprietarul masinii il cheama Iliescu de ex .

#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006

 0v1d1u, on 15 decembrie 2017 - 11:53, said:

Dar ai grijă, nu o repara înainte să o vadă un agent constatator de la Generali.

Nu o repar deloc

 Baxon, on 15 decembrie 2017 - 11:54, said:

Ora e irelevanta .
In amiabila se trece soferul masinii in acel moment nu proprietarul masinii . Nu are importanta ca pe sofer il cheama Pop sa zicem si pe proprietarul masinii il cheama Iliescu de ex .

Un prieten de la politie zice ca se trece "Parcat" acolo, si nu se trece niciun sofer. Deci asiguratorul zice una, politistul alta..

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Avand in vedere ca ai incheiat amiabila,nu te intereseaza ce zice Politia.
Tu (celalalt,de regula vinovatul) trebuie sa faci schita exacta a pozitiei celor doua autovehicule in momentul accidentului.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 Talkabout, on 15 decembrie 2017 - 11:39, said:

Euroins

Auliu !
Ce au ăștia ?!
Că am fost și eu zgjriat pe portiera și pustiul cu pricina avea la ei.

#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,661
  • Înscris: 20.09.2006

 adisz, on 15 decembrie 2017 - 12:04, said:

Avand in vedere ca ai incheiat amiabila,nu te intereseaza ce zice Politia.
Tu (celalalt,de regula vinovatul) trebuie sa faci schita exacta a pozitiei celor doua autovehicule in momentul accidentului.

O face vinovatul, el stie cum a iesit din parcare, si din ce pozitie m-a zgariat, eu nu am de unde sti :)

 crisstonne, on 15 decembrie 2017 - 12:40, said:

Auliu !
Ce au ăștia ?!
Că am fost și eu zgjriat pe portiera și pustiul cu pricina avea la ei.

Pai nu prea platesc. Anul trecut m-a lovit unul in spate (avea la Euroins), si mi-am recuperat banii abia dupa ce i-am amenintat cu ASF-ul

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

 Talkabout, on 15 decembrie 2017 - 13:03, said:

Pai nu prea platesc.

Vesti bune, după 6 zile au sunat de la service, că au primit ok.
Pe 8 Ian. duc mașina.

Edited by crisstonne, 20 December 2017 - 18:23.


#16
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 16.10.2007
M-a lovit si pe mine o vecina in timp ce pleca cu masina de pe loc.
A mea parcata pe alee langa bloc, se intampla la 2 noaptea.

Mi-a lasat un bilet in cutia de scrisori.
Ea nu sta in bloc. Vine destul de rar.
Am sunat-o, a zis sa facem amiabila dar pe 2 ianuarie, ca e plecata din oras.

Habar nu am ce sa fac. M-am mai lovit de accidente usoare (am mai fost de 2 ori pagubit, s-a rezolvat, dar in situatia asta nu am mai fost, cu masina parcata si fara sa vad masina care m-a lovit).

Ce ma sfatuiti sa fac?
In lege scrie ceva cu 24 de ore.
Daca merg la politie, nu se mai face amiabila.
Apoi, eu nici nu stiu numarul masinii care m-a lovit.
A zis ca are RCA valabil, dar cine stie?

Edited by TheWarrior, 30 December 2017 - 19:14.


#17
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 TheWarrior, on 30 decembrie 2017 - 19:13, said:

M-a lovit si pe mine o vecina in timp ce pleca cu masina de pe loc.
A mea parcata pe alee langa bloc, se intampla la 2 noaptea.

Mi-a lasat un bilet in cutia de scrisori.
Ea nu sta in bloc. Vine destul de rar.
Am sunat-o, a zis sa facem amiabila dar pe 2 ianuarie, ca e plecata din oras.

Habar nu am ce sa fac. M-am mai lovit de accidente usoare (am mai fost de 2 ori pagubit, s-a rezolvat, dar in situatia asta nu am mai fost, cu masina parcata si fara sa vad masina care m-a lovit).

Ce ma sfatuiti sa fac?
In lege scrie ceva cu 24 de ore.
Daca merg la politie, nu se mai face amiabila.
Apoi, eu nici nu stiu numarul masinii care m-a lovit.
A zis ca are RCA valabil, dar cine stie?
Vecina fiind de buna credinta( asta prin faptul ca ti-a lasat numarul si o cunosti) si nestiind nici nr masinii eu zic sa mai ai rabdare pana Marti dupa Revelion. Daca te duci la politie poate ramai si cu buza umflata ca si autor necunoscut.
Drumuri bune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate