Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Dual Channel vs Dual Channel Asymetric

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Azi am achizitionat un KIT DUAL CHANNEL de 16Gb RAM CORSAIRE 2400Mhz CL 14/ CL 13 la 2133Mhz, in fine l-am luat cu 500 lei de la un baiat care si-a luat memorii de 3000Mhz pentru un AMD...
E vorba de KITUL asta:
https://www.pcgarage...-channel-kit-1/

Faza e ca eu mai am o memorie RAM SAMSUNG ECC unbuffered de 16GB la 2400Mhz CL 17, dar ruleaza la CL 15 in 2133Mhz
https://www.amazon.c...T/dp/B06VWTDV2Y

Dilema mea este daca sa pun 32 GB in dual channel asymetric.

In acest moment nu am nevoie de mai mult de 16 GB RAM.

Configuratia i5 6600 + GTX 1060OC 3Gb + 16Gb / 32 GB...

Edited by notrust, 13 December 2017 - 21:09.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Daca placa de baza suporta, de ce nu? .. Ca performante nu o sa vezi mare diferenta (e ceva masurabil, dar insesizabil de user).

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postro_explorer, on 13 decembrie 2017 - 21:08, said:

Daca placa de baza suporta, de ce nu? .. Ca performante nu o sa vezi mare diferenta (e ceva masurabil, dar insesizabil de user).
Pe GTA V 16Gb Dual Channel CL 13 2133 DDR4 am avut FPS minim 45, max 88, insa cu 16Gb ECC Single Channel 2133 CL 15 am avut FPS minim de 41 si max 82.
La cadre aglomerate, explozii, multa vegetatie, am avut caderi de la 72 fps la 45 fps cu RAm single channel, iar in DUAL CHANNEL am avut caderi de la 72 fps la 69 fps.

Acum nu stiu daca in dual channel asymetric mai scad performantele.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e o problema asimetricul, e tot un mod dual channel. AMD-ul are o chestie, unganged mode...

View Postro_explorer, on 13 decembrie 2017 - 21:08, said:

Daca placa de baza suporta, de ce nu? .. Ca performante nu o sa vezi mare diferenta (e ceva masurabil, dar insesizabil de user).
Se simte memoria la orice chestie ce cere resursa ram, transfer rapid intre ram si placa video etc... cine nu vede diferenta inseamna ca nu face asemenea cereri sau are un sistem neoptimizat si merge oricum in mod safe nu performance. Contrar unor gameri, ramul este foarte important, ce vad ei acolo cu 10%-15% este pentru ca nu fac o analiza globala a performantei in toate situatiile, inclusiv cele de load din ram.

Edited by andreic, 13 December 2017 - 21:23.


#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu nu am AMD.
Ma gandeam daca performantele nu se schimba, chiar daca eu cresc cantitatea.
Eu nu am nevoie de mai mult de 16Gb in acest moment, as folosi si 32GB dar ma gandesc sa nu-mi afecteze performantele.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postnotrust, on 13 decembrie 2017 - 21:13, said:

Pe GTA V 16Gb Dual Channel CL 13 2133 DDR4 am avut FPS minim 45, max 88, insa cu 16Gb ECC Single Channel 2133 CL 15 am avut FPS minim de 41 si max 82.
La cadre aglomerate, explozii, multa vegetatie, am avut caderi de la 72 fps la 45 fps cu RAm single channel, iar in DUAL CHANNEL am avut caderi de la 72 fps la 69 fps.

Acum nu stiu daca in dual channel asymetric mai scad performantele.
Poti sa faci o proba sa vezi cum ruleaza jocurile cu 32 Gb de memorie RAM?  Posted Image

Edited by xmanyacs77, 13 December 2017 - 21:24.


#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postxmanyacs77, on 13 decembrie 2017 - 21:24, said:

Poti sa faci o proba sa vezi cum ruleaza jocurile cu 32 Gb de memorie RAM?  Posted Image
Daca eram pe vremea cand utilizam 2 GB RAM, era clar ca as fi ales 3Gb asymetric vs 2Gb dual ch, dar acum cand memorie RAM e peste tot, ma gandesc daca pierd la performante.
Am citi undeva asta:
Dual-Channel Asymmetric. The memory controller works in this mode when we have different amount of memory on each channel. Although the system will try to take advantage of the dual-channel mode in this case, the performance will still be close to that of the single-channel mode.

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postandreic, on 13 decembrie 2017 - 21:19, said:

Nu e o problema asimetricul, e tot un mod dual channel. AMD-ul are o chestie, unganged mode...


Se simte memoria la orice chestie ce cere resursa ram, transfer rapid intre ram si placa video etc... cine nu vede diferenta inseamna ca nu face asemenea cereri sau are un sistem neoptimizat si merge oricum in mod safe nu performance. Contrar unor gameri, ramul este foarte important, ce vad ei acolo cu 10%-15% este pentru ca nu fac o analiza globala a performantei in toate situatiile, inclusiv cele de load din ram.

Ram e foarte important pana la o anumita valoare.La ce zice el, de la 16 gb la 32 gb, nu va simti diferenta, in conditiile in care majoritatea jocurilor sint concepute pentru 8 gb ram.

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postfqx, on 13 decembrie 2017 - 21:33, said:

Ram e foarte important pana la o anumita valoare.La ce zice el, de la 16 gb la 32 gb, nu va simti diferenta, in conditiile in care majoritatea jocurilor sint concepute pentru 8 gb ram.
Eu nu am dilema de performante in plus, pe mine ma intereseaza sa nu fie in minus....

#10
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postnotrust, on 13 decembrie 2017 - 21:20, said:

...Ma gandeam daca performantele nu se schimba, chiar daca eu cresc cantitatea...
Pentru performante maxime este bine ca memoriile sa functioneze in mod dual channel simetric iar modulele de memorie sa fie dual ranked.

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postsys, on 13 decembrie 2017 - 21:42, said:

Pentru performante maxime este bine ca memoriile sa functioneze in mod dual channel simetric iar modulele de memorie sa fie dual ranked.
Stiu cum trebuie sa fie modulele.
Eu am doua module identice de 8GB bucata (total 16Gb) + un modul de 16Gb si vreau sa stiu daca atasand acel modul de 16Gb in plus si facand un dual ch asymmetric, voi pierde din performanta, chiar daca voi dubla cantitatea de memorie RAM ???

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnotrust, on 13 decembrie 2017 - 21:37, said:

Eu nu am dilema de performante in plus, pe mine ma intereseaza sa nu fie in minus....
Ideal e full simetric, fiecare modul e scris individual si viteza se compune, sistemul vede 128 biti din 2 sau 4 module de 64 biti.
Fa teste de performanta cu AIDA64pe ram si compara cu viteza maxima teoretica si asa vezi cat de bine merg.

Edited by andreic, 13 December 2017 - 21:53.


#13
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
notrust, windows-ul consuma cat ram ai. Probabil ca mai mult RAM ajuta in sensul ca se incarca hartile mai repede.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postnotrust, on 13 decembrie 2017 - 21:49, said:

Stiu cum trebuie sa fie modulele.
Eu am doua module identice de 8GB bucata (total 16Gb) + un modul de 16Gb si vreau sa stiu daca atasand acel modul de 16Gb in plus si facand un dual ch asymmetric, voi pierde din performanta, chiar daca voi dubla cantitatea de memorie RAM ???
nu vei pierde, dar nici nu vei vedea diferenta, decat la programe foarte ram intensive, desi peste 16 gb nu sint care cer.Te lamuresti usor cu un utilitar care citeste viteza ram.

#15
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postfqx, on 13 decembrie 2017 - 22:13, said:

nu vei pierde, dar nici nu vei vedea diferenta, decat la programe foarte ram intensive, desi peste 16 gb nu sint care cer.Te lamuresti usor cu un utilitar care citeste viteza ram.
Am testat si exista pierderi de performanta pentru ca memoria ECC este CL 17 si ruleaza la CL 15, iar memoriile non_ECC sunt CL 15 dar ruleaza la CL 13 lasate singure.
Insa am observat alta situatie.
Cu 32GB RAM HDDul nu mai lucreaza deloc daca PCul este lasat in idle.
Cu 16GB RAm la cateva secunde se mai aprind ledul HDDului, cu 32GB intr-un minut nu s-a aprins de loc, cu 16Gb la fiecare 20 de secunde ledul se aprinde.

Primul atasament este cu 16GB dual CH, celalalt este cu 32Gb dual Ch asymmetric.

Attached Files



#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am lasat KITUL de 16GB in dual ch, are XMP 2, i l-am activat, placa mea de baza este MSI B150M-BAZOOK si are in bios posibilitatea de a ajusta latentele printr-un profil special de memorie de brand cum ar fi, selectezi SAMSUNG, Hynix sau Corsaire si forteaza latenta sa coboare, si am coborat profilul de la 13 CL la 12 CL si am rulat din nou testul.

P.S.
Am gresit cand am spus ca memoriile sunt de 2400Mhz, sunt de 2666Mhz CL16, cu XMP 2.0, si fara OCul de BRAND al placi de baza latenta este de CL14 (la 2133Mhz), cat poate procesorul Intel core i5 6600, si eu am reusit sa le cobor la CL 12, se poate si la CL 10 dar mi-a fost teama sa nu le ard.

Attached Files



#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnotrust, on 13 decembrie 2017 - 23:45, said:

se poate si la CL 10 dar mi-a fost teama sa nu le ard.
Nu se arde nimic, daca nu umbli la voltaj sau frecventa... ce vor face evident nu vor mai fi stabile, vor lua erori daca fortezi prea mult nota la latenta.
32000-34000 MB/sec e maximul teoretic la ce ai tu acolo deci pare sa mearga bine mai putin configuratia asincrona.
Cu memorii normale de minim 2400 poti lua 39GB/sec.

Edited by andreic, 14 December 2017 - 00:27.


#18
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postandreic, on 14 decembrie 2017 - 00:22, said:

Nu se arde nimic, daca nu umbli la voltaj sau frecventa... ce vor face evident nu vor mai fi stabile, vor lua erori daca fortezi prea mult nota.
CL 10 este limita care te lasa profilul placii de baza daca selectezi la modul de OC CORSAIRE, CL 10 dar n-am incercat, am coborat de la CL 14 la CL, si dupa la CL 12, si mai pot cobora la CL 10, toate la 2133Mhz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate