Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Browsere 2017 - compatibile cu WIN XP 32 Biti si SSE

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Ca tot mai multi useri se plang de probleme ale PC-urilor Leagacy in combinatie cu
Win XP - si procesoare din seria AMD Athlon/ P3 / Sempron care nu cunosc instructiuni SSE 2 -
m-am gandit ca sa cer informatii pe care sa le strangem intr-un topic nou dedicat de la mai multi useri
cu privire la ce browsere merg pe Leagacy PC cu Win XP 32 biti.

Postati experienta voastra va rog si pe ce sisteme sunt utilizabile si cu ce compromisuri.
Merci!

Promit ca din cand in cand sa fac pe tester-ul folosind un vechi PC 1800+ AMD XP cu 1,5 G DDR1

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ultimul Browser care a mai avut suport ptr XP a fost Firefox.
Suportul a incetat asta vara.

Toti ceilalti l-au abandonat inainte.

Daca instalezi ultimele versiuni compatibile acestea merg inca, dar nu prea mai sunt compatibile cu site-urile moderne.
Oricand poti avea surprize ca un site sa nu se vadacorect sau sa primesti mesaj ca nu e compatibil cu browserul tau.

#3
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Foarte bun subiectul de discutat. Eu am testat mai multe browsere in ultimul timp pe Win XP SP2 (ca si asta trebuie precizat, fiindca unele merg cu SP3, nu insa si cu SP2) 32 biti. In urma testelor am constatat ca cele mai multe nu functionau cu SP2. Singurul, deocamdata, dintre cele testate, in care si HTML 5 merge fara rateuri, e k-meleon. Mai functioneaza si CometBird, insa asta e un proiect abandonat de mai multi ani, asa ca nu mai sunt disponibile update-uri. Voi mai testa si altele. Testele le-am facut pe un PC cu Athlon XP 2400+ , 2GB.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
O unitate pe socket AM2 de exe3mplu cu un dual-core si 2GB de RAM costa 150 de lei cu factura si garantie si chiar mai ieftin pe olx. Ce rost are un astfel de topic ? Astea sunt bune pentru centrele de colectare sau ceva de genul, ideea e ca oricine isi permite sa dea 150 de lei daca vrea sa stea pe net. Daca nu-si permite nici bani de abonament nu are.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am preferat sa-mi pun Linux Mint pe o antichitate si merge perfect. E la zi cu upate-urile.

Cu XP-ul deja erau prea multe site-uiri care nu mai mergeau.

#6
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmodoran, on 13 decembrie 2017 - 16:23, said:

O unitate pe socket AM2 de exe3mplu cu un dual-core si 2GB de RAM costa 150 de lei cu factura si garantie si chiar mai ieftin pe olx. Ce rost are un astfel de topic ? Astea sunt bune pentru centrele de colectare sau ceva de genul, ideea e ca oricine isi permite sa dea 150 de lei daca vrea sa stea pe net. Daca nu-si permite nici bani de abonament nu are.

Din anumite motive independente de useri sau nu unii inca trag de vechile PC-uri lagacy - vezi cazul lui Victorash....de pe softpedia. Si uita-te cati altii au tot deschis in ultimul an topicuri cu probleme pe youtube, browsere, si altele pe win XP. Deci daca vrem putem ajuta daca nu, nu ne cere nimeni sa participam la discutii pe care le consideram inutile.

Pana acum Seamonkey 2.48 pe 32 de biti merge! Athlon XP 1800+ 1.5 GB DDR1 - win XP SP 3

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posteiffel, on 13 decembrie 2017 - 15:58, said:

Ultimul Browser care a mai avut suport ptr XP a fost Firefox.
Total gresit! Firefox ESR are suport pentru XP  pana vara viitoare!
Iar suportul pentru SSE este altceva  si  nu mai exista de mult timp! Ultima versiune cu suport SSE este versiunea 48  
(*asta inseamna implicit actualizari inchise si posibile probleme din cauza lipsei actualizarilor de securitate si compatibilitate cu unele site-uri).

Quote

Firefox 52 Actualizările de securitate ESR pentru XP și Vista vor continua până în mai 2018, deși noile caracteristici nu vor fi oferite. Firefox actualizări de securitate, dar nu alte caracteristici sau actualizări. Nu trebuie să faceți altceva.
Sursa
(foto s2)

[ https://www.mozilla.org/media/img/firefox/organizations/release-overview.6ada2b83ca80.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 13 December 2017 - 17:25.


#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmodoran, on 13 decembrie 2017 - 16:23, said:

O unitate pe socket AM2 de exe3mplu cu un dual-core si 2GB de RAM costa 150 de lei cu factura si garantie si chiar mai ieftin pe olx. Ce rost are un astfel de topic ? Astea sunt bune pentru centrele de colectare sau ceva de genul, ideea e ca oricine isi permite sa dea 150 de lei daca vrea sa stea pe net. Daca nu-si permite nici bani de abonament nu are.
Aici e vorba de hobby, nu de bani. Exista persoane care inca mai colectioneaza piese de calculatoare foarte vechi ca 386, 486, amd-k5, k6 si tot felu de antichitati unele foarte rare. Problema e sa gasesti placi de baza functionabile la asemenea antichitati.

Dintre browserele care nu cer sse2 pe Win XP 32 bit SP3 am observat ca inca merge Avant Browser Ultimate 2016 build 8 versiunea 12.5.0.0. Testele le-am facut pe cateva procesoare pe socket 462( athlon xp 2200, 2400, 2500 ) cu 1 si 2 Gb RAM pe mai multe placi de baza pe socket 462.
Problema cu sse2 se poate rezolva mai simplu daca instalezi sistemul de operare la PC-ul cu procesor fara sse2, apoi muti HDD-ul la alt PC cu procesor cu sse2 si placa de baza cu chipset identic sa recunoasca sistemul de operare. Nu conteaza ca placa de baza e pe alt socket ( 478, 775, 754, 939, AM2 ), daca are chipset identic sau asemanator recunoaste windowsul. Instalezi browserele ( chrome, opera, Firefox ) apoi muti din nou HDD-ul si o sa mearga toate browserele si pe AthlonXP.

Edited by Motanu13, 13 December 2017 - 19:06.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Adica doar sa fentezi browserul ca ai avea SSE2 cand defapt n-ai?

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Pale Moon for SSE

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Google Chrome.33.0 cred ca ca e ultima versiune cu suport SSE (cautati un kit de instalare offline, se mai gasesc pe diferite site-uri cu softuri vechi, cu Revouninstaller dezinstalati Google Update inainte de a deschide browserul, ca actualizarea automata sa intre in eroare)
Din pacate Google nu are un ftp cu versiunile anterioare cum au cei de la Mozilla

Edited by stlk, 14 December 2017 - 01:31.


#12
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdani.user, on 13 decembrie 2017 - 20:02, said:

Adica doar sa fentezi browserul ca ai avea SSE2 cand defapt n-ai?

Bine - o idee buna dar intrebarea este daca nu exista o posibilitate ca sa nu schimbi de pe un comp pe altul HDD-ul este destul de complicat mai ales ca majoritatea HDD-urilor din perioada aia sunt pe SATA 1 si au nevoie de drivere la instalarea XP sau IDE si celalalt PC care p[oate are doar SATA.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
N-are sens fentarea cu SSE ca n-au introdus restrictia doar asa sa fie. La un moment dat, aplicatia ajunge sa dea peste o instructiune SSE2 => illegal instruction ca nu stie procesorul ce-i aia => crapa aplicatia.

Edited by dani.user, 15 December 2017 - 00:31.


#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Opera 12 este ultima versiune cu suport SSE
Pe GITHUB am gasit o versiune actuala Pale Moon (NEW Moon) recompilata special pentru SSE,  versiunea 27.6.2   December 6, 2017
Daca aveti incredere in versiunea asta neoficiala de browser e treaba voastra!

Edited by stlk, 15 December 2017 - 02:08.


#15
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
https://www.quora.co...nder-Windows-XP - de aici puteti sa luati la testat browserele care inc asunt compatibile cu Win XP si procesoare non SSE2.

#16
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

 stlk, on 15 decembrie 2017 - 01:54, said:

Opera 12 este ultima versiune cu suport SSE
Pe GITHUB am gasit o versiune actuala Pale Moon (NEW Moon) recompilata special pentru SSE,  versiunea 27.6.2   December 6, 2017
Daca aveti incredere in versiunea asta neoficiala de browser e treaba voastra!

   Il folosesc de ceva timp si functioneaza foarte bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate