Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Identificare soluri alkaline/nisipoase-calcaroase

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Buna. As vrea sa stiu cum e tratata in Romania clasificarea solurilor. Exista harti detaliate cu rezolutie de 11 km 2 sau aproximtiv? Unde le pot gasi..la cadastru sau exista un institul national de geologie/agricultura care are asemenea harti.

Cum functioneaza piata imobiliara din acest punct de vedere ? Cei care vand terenuri va ca nu prea au informatii detaliate ci in cel mai bun caz stiu sa scrie in anunt ''teren rabil'' dar nu precizeaza ce fel de sol. Iar in afara de teren arabil, nimeni nu foloseste termeni precum argilor/nisipos/calcaros/ alkalin, etc....

Deci lumea nu e interesata de ce fel de sol au la vanzare sau nu stiu ?

Avand in vedere ca toate anunturile is cu si despre ''teren arabil'', cum fac sa identific terenuri nisipoase-calcaroase/alkaline pt cumparat fara sa dau de inteles la tot targul ca am bani de spart pe teren cu pretentii...deci din cate inteleg lumea se fereste de astfel de terenuri si le considera fara valoare mare precum un teren arabil, si asa vreau sa ramana situatia...sa aflu cine are asa pamant si sa-l cumpar ieftin, nu sa creada toti ca stau pe o mina de aur peste noapte doar fiindca is interesat.

Inteleg ca vita de vie e pe sol nisipos-calcaros ?!? Dar solul alkalin unde se gaseste sau in ce plantatii se intalneste ?

#2
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Nu spune nimanui! Evident, in afara de pe un forum cu un million de useri, cine stie citi cititori fara user si care iese la orice cautare google. Dar in rest sa tii secret!

Edited by vrajitoruldinoz, 08 December 2017 - 03:33.


#3
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Nu stie nimeni in ce parte a tarii m-am mutat si pt ce vreau pamantul. :)

Deci..harta , e harta , nu e harta ? Cum e privit aces pamant calcaros nisipos in popor, cum e catalogat, vandut ?

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostIVANV, on 08 decembrie 2017 - 04:13, said:

Nu stie nimeni in ce parte a tarii m-am mutat si pt ce vreau pamantul. Posted Image

Deci..harta , e harta , nu e harta ? Cum e privit aces pamant calcaros nisipos in popor, cum e catalogat, vandut ?
vb cu taranii din partea locului ! ... ei stiu ! ... atentie la definitia cuvantului "taran" ! ... Posted Image
sau ia o mana de pamant si fa-i analiza ! ...
daca nici asa nu reusesti, da-mi-l mie ! ... Posted Image

Edited by realduc, 08 December 2017 - 08:06.


#5
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Inca nu-i cumparat. Eu speram ca Romania asa ca o tara civilizata din UE din 2017, sa aiba o baza de date unde pot afla cine e proprietarul unui anumit teren doar introducand adresa terenului, cum e in UK la land registry.

Sau macar daca ar exista o harta detaliata cu formatiunile geologice....pe google am gasit ceva harti dar is mici SAU au tot felul de termeni de pe vremea lui Burebista...care nu prea imi dau seama daca-s traductibili in engleza pt a gasi mai multe info despre acel sol.

Definitia ''taran'' e orice persoana care domiciliaza intr-o localitate, sat/oras, fara bloc, nu ?

Edited by IVANV, 08 December 2017 - 08:43.


#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Pai treaba e asa: din cauza ca Romania e mai salbatica preturile sint mai mici.
Ca daca ar fi informatiile asa pe internet ca in UK, daca n-am avea birocratie, daca nu te-ar durea capul cu cadastrul, daca toate ar fi usoare ghici ce... ar costa cit in UK. Dificultatile astea sint in avantajul tau daca ai mai mult timp deci bani.

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Ivan, indiferent ce vei descoperi tu pe net, trebe sa sti ca plantele nu cresc in nisip, calcar sau lut ! ... :)

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
vorbesti cu vanzatorul, ii spui ca vrei sa faci niste analize a solului, iei niste mostre, lasi sa treaca o bucata buna pana-l cauti inapoi si cand o faci te arati nemultumit de rezultatul analizelor, ca nu prea e ce te intereseaza pe tine, ca ai sa ai cheltuieli mari sa-i corectezi parametrii, etc... si negociezi pretul...

#9
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostIVANV, on 08 decembrie 2017 - 08:41, said:

Inca nu-i cumparat. Eu speram ca Romania asa ca o tara civilizata din UE din 2017, sa aiba o baza de date unde pot afla cine e proprietarul unui anumit teren doar introducand adresa terenului, cum e in UK la land registry.

Sau macar daca ar exista o harta detaliata cu formatiunile geologice....pe google am gasit ceva harti dar is mici SAU au tot felul de termeni de pe vremea lui Burebista...care nu prea imi dau seama daca-s traductibili in engleza pt a gasi mai multe info despre acel sol.
CIA si KGB-ul au furat hartile la revolutie. Am inteles ca dau informatii daca ii intrebi. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
pH solului se regleaza din ingrasaminte si minerale.

#10
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
exista la nivel de judet un oficiu care se ocupa de caracteristicile solului, in general agronomii stiu cam ce pamanturi sunt intr-o zona,
bine ar fi sa studiezi si tu, ca la cum te exprimi esti cam pe dinafara problemei.

#11
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postionathan, on 08 decembrie 2017 - 20:16, said:

exista la nivel de judet un oficiu care se ocupa de caracteristicile solului, in general agronomii stiu cam ce pamanturi sunt intr-o zona,
bine ar fi sa studiezi si tu, ca la cum te exprimi esti cam pe dinafara problemei.
Multumesc pentru sfat!
Introducerea carbonatului de calciu (calcar) si a carbonatului de calciu si magneziu (dolomita) cresc pH-ul solului, il fac alcalin.
Este corect?

#12
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
https://www.google.r...IqIItCFRopmo3M:

Daca esti din Bucuresti, iti spun unde poti gasii cea mai tare harta a solurilor ever.
Dai un vin fiert.

Edited by medelin992, 08 December 2017 - 21:50.


#13
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
pH solului se modifica in urma activitatilor omului.

View Postmedelin992, on 08 decembrie 2017 - 21:48, said:

https://www.google.r...IqIItCFRopmo3M:

Daca esti din Bucuresti, iti spun unde poti gasi cea mai tare harta a solurilor ever.
Dai un vin fiert.
Multumesc!
Nu sint din Bucuresti.
Cu vinul, nu stiu cum rezolvam.

Edited by barbu78, 08 December 2017 - 22:01.


#14
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostIVANV, on 08 decembrie 2017 - 08:41, said:

Inca nu-i cumparat. Eu speram ca Romania asa ca o tara civilizata din UE din 2017, sa aiba o baza de date unde pot afla cine e proprietarul unui anumit teren doar introducand adresa terenului, cum e in UK la land registry.

Sau macar daca ar exista o harta detaliata cu formatiunile geologice....pe google am gasit ceva harti dar is mici SAU au tot felul de termeni de pe vremea lui Burebista...care nu prea imi dau seama daca-s traductibili in engleza pt a gasi mai multe info despre acel sol.

Definitia ''taran'' e orice persoana care domiciliaza intr-o localitate, sat/oras, fara bloc, nu ?

Speranta moare ultima!
Aici, pana nu se pune o supraacciza pe carburant, nu se face nicio harta cu solul si subsolul Ro.
Apoi, se incaseaza miliarde de euro cativa ani, din accjza, si in 15 ani apar si hartile. Welcome to Romania!

#15
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
aplicarea calcarului si dolomitei se fac in urma unor analize de laborator care stabilesc necestitatea amendarii cat si dozele utilizate,
in principiu se urmareste inlocuirea in complexul adsorbtiv o ionului de hidrogen cu cel de calciu, pt detalii mai multe ia o carte de pedologie sau agrochimie,
cauta in resedinta de judet Oficiul de studii pedogice si Agrochimice OSPA

Edited by ionathan, 10 December 2017 - 14:40.


#16
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postbarbu78, on 08 decembrie 2017 - 18:16, said:

CIA si KGB-ul au furat hartile la revolutie. Am inteles ca dau informatii daca ii intrebi. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
pH solului se regleaza din ingrasaminte si minerale.

Un email ceva la aceste doua agentii imobiliare ai ?

Solul cu ph de 7.5-7.7 , deci alcalin, e comun/rar fata de cel agricol ? E cel de vie inteleg ?!?

Multumesc tuturor pt informatii.

Asa ca un fel de ''starea natiunii''....care-s cele mai mici preturi pt 1 hectarde pamant de care stiti sau ati auzit recent fiecare, si in ce zona, ce tip de sol ? Vreau sa-mi fac o idee cu privire la terenurile cele mai indepartate de municipii, inteleg ca inca exista sau exista recent pamant ieftin in diverse locati ce pot fi catalogate drept ''in mijlocul nicaieriului''.

Edit: in imagine din link, de exemplu soluri argiloiluviate inseamna soluri cu depozite fluviale de clay/argila ?!? Si podzolice e sa zicem soluri de sub padurile de conifere ? Incerc sa trduc cate ceva pe google translate momentan....e cam ciudata legenda...de unde sa stiu care-i diferenta intre sol ''brun roscat podzolit'' si ''nedpozolit'' ?!? Brune acide si humico-feriuviale si pseudorenzine si soluri castanii? terra rossa ? WTF ?!?

www.profudegeogra.eu/wp-content/uploads/2011/10/Harta-solurilor-Romaniei2.gif
[ http://www.profudegeogra.eu/wp-content/uploads/2011/10/Harta-solurilor-Romaniei2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by IVANV, 11 December 2017 - 02:38.


#17
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postionathan, on 10 decembrie 2017 - 14:38, said:

aplicarea calcarului si dolomitei se fac in urma unor analize de laborator care stabilesc necestitatea amendarii cat si dozele utilizate,
in principiu se urmareste inlocuirea in complexul adsorbtiv o ionului de hidrogen cu cel de calciu, pt detalii mai multe ia o carte de pedologie sau agrochimie,
cauta in resedinta de judet Oficiul de studii pedogice si Agrochimice OSPA
Posted Image
doar astfel vei reusi sa faci ca toti ceilalti "agricultori" ! ...
adica, sa-ti omori solul ! ...  Posted Image
apropos, cunosti pe cineva care a murit de cancer ?

Edited by realduc, 11 December 2017 - 10:43.


#18
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostIVANV, on 11 decembrie 2017 - 02:21, said:

Un email ceva la aceste doua agentii imobiliare ai ?
Cred ca si tu glumesti.

View PostIVANV, on 11 decembrie 2017 - 02:21, said:

Solul cu ph de 7.5-7.7 , deci alcalin, e comun/rar fata de cel agricol ? E cel de vie inteleg ?!?
pH 7.5-7.7 este pH aproape neutru, foarte slab alcalin. Este un sol obisnuit. Cel agricol devine acid in urma folosirii ingrasamintelor.
Terenurile pentru vii le gasesti in zonele viticole.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate