Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Romanii - straini in propria tara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#91
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017
Daca refuza sa se legitimeze , cred ca il pot suspecta si eu ca-i un hot care a furat uniforma de jandarm.

Erau prin anii  2000 niste inselatori care se pretindeau controlori RATB....facusera aia la bani!

 myshyk, on 01 decembrie 2017 - 18:38, said:

N-am accent.  Nu sunt brunet. Nu sunt balbait. Nu sunt agramat. Nu ma simt discriminat...... Si nu ma deranjeaza sa fiu legitimat, indiferent de intrebarile care mi se pun. Asa e intr-o tara civilizata.

Mda, sa multumesti maica'tii ca nu s-a combinat cu un barbat roman  brunet.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 18:41.


#92
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

 NSR, on 01 decembrie 2017 - 18:39, said:



Cauta vina in alta parte, nu la cei care se apara.

Deci, tu vrei sa-mi iau la socoteala parintii fiindca s-au iubit?
Pe bune, mai poti scoate multe aberatii?

Quote

  Eu vad o alta solutie : emigrarea.


Sa emigreze ei, nu eu!


Crezi ca in  Germania, Franta, UK m-as simti mai putin discriminat din cauza culorii pielii?

#93
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 17:53, said:







Si mi-e sila sa fiu confundat si pus laolalta cu  aia care sunt considerati  fanaticii si teroristii planetei.
Stiu ce zici dar intelege ca tot nu merita deranjul, tu te enervezi si te consumi si tot tu pierzi, daca eram in locul tau ii cintam jandarmului (sau oricui) citeva versuri din Horst Wessel si se termina jmekeria, cu melodia aia ai punctaj maxim, poate doar insusi Adolf sa mai aiba ceva de comentat si ala e mort demult.
Fii destept ca geme lumea de prosti, eu cind am ajuns in Germania le-am dat sah-mat instantaneu dupa ce le-am cintat citeva melodii 😅😅😅.

#94
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017

 lil debul, on 01 decembrie 2017 - 18:45, said:

Stiu ce zici dar intelege ca tot nu merita deranjul, tu te enervezi si te consumi si tot tu pierzi, daca eram in locul tau ii cintam jandarmului (sau oricui) citeva versuri din Horst Wessel si se termina jmekeria, cu melodia aia ai punctaj maxim, poate doar insusi Adolf sa mai aiba ceva de comentat si ala e mort demult.
Fii destept ca geme lumea de prosti, eu cind am ajuns in Germania le-am dat sah-mat instantaneu dupa ce le-am cintat citeva melodii ������.



Corect.

Si metoda cu "sa-i raspund in maghiara"  ar fi tare.  

Oamenii de genul asta merita mistocariti.


Acum scuzati-ma, dar ma duc la un targ de craciun sa exersez asta cu un jandarm care probabil ma va perchezitiona si legitima asa cum cere legea.
Daca ma intreaba si  asta ce cetatenie am, stiu ce am sa-i zic....

Ce moaca o sa faca ala cand dupa ce o sa-i zic ca sunt MAGHIAR, o sa vada in buletin ca sunt cetatean si nativ roman.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 18:51.


#95
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 myshyk, on 01 decembrie 2017 - 18:34, said:

Gresit. poate ca rasa, sunt incadrati la "rasa alba", dat daca te uiti la localnicii din Baragan, Moldova, Oltenia, vei vedea ca sunt cu preponderenta destul de bruneti, atat barbatii, cat si femeile.

Nu vreau sa fiu luat ca  rasist, e doar o simpla constatare a unui fapt real.

Sunt foarte putini sateni si inca si mai putini blonzi in zonele din vechiul Regat.

A fi brunet nu inseamna a nu fi alb. Plus ca multi pe acolo, daca-i vezi vara, sint arsi de soare. Iar altii, t.iganii sau metisii lor, sint mai mobili si mai vizibili, pt ca taie multa frunza la caini. Si nu ca reprezinta ponderea.

Cat de deformata e aceasta notiune... Am ajuns sa ne cerem scuze ca recunoastem natura umana...

Da, pt ca centrul si sudul Europei are mai putini sateni si blonzi decat nordul. Austriecii si germanii din sud, fata de cei din nord, sint la fel.

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 18:44, said:

Deci, tu vrei sa-mi iau la socoteala parintii fiindca s-au iubit?

Pe bune, mai poti scoate multe aberatii?

Sa emigreze ei, nu eu!

Crezi ca in  Germania, Franta, UK m-as simti mai putin discriminat din cauza culorii pielii?

Da. Dragostea fara responsabilitate sociala are consecinte. Relevanta au principiile oamenilor si nu sentimentele lor.

Aberant e sa pretinzi tratament special pe cheltuiala altora.

Nu se plang ei.

Nu sint singurele destinatii posibile.

Edited by NSR, 01 December 2017 - 18:59.


#96
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:46, said:

Pai da,  sa zic mersi ca nu mi-au  tras si o scatoalca

Mai nou, oricine poate sa fie fript de politisti daca are moaca similara cu cea al unui suspect.....


Doi timișoreni au fost bătuți de polițiști, după ce au fost confundați cu un suspect - Stirileprotv.ro

Vai de capul nostru , si asta in plina ERA DIGITALA!


Poate ca i-ai "placut" mai mult (paote gagic=sa l=-a aprasit ptr unu ami brunet!) Nu ai de unde stii insa tien minte - se plocitisesc! Si cadn se plcistisesc ... legitimeaza. Asa ca arati actili si it vezi de teaba. Daca ai. Daca ai chef de discutie .. titusi p;rezinat-i actele si apoi intrabl ce vrei.vezi insa sa nu ajmjungi la "cine e mai tare" ..; el are pulan , postyil si antrenament fizic si ego cat ptr 2,165.
La naiba .. acum 35 de ani am fost prmis de la serviciu sa patrulez noaptea cu ei (de faptt eram p;artor preconstituit) si crde-ma stoiu ce zic!
Nu ca le iau aprtarea .. insa cum zicea si craliul ala " ei se plcitisesc si au timp ... asta pana li se termina programu ca atunci devoin f grabiti!

#97
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 lil debul, on 01 decembrie 2017 - 18:45, said:

daca eram in locul tau ii cintam jandarmului (sau oricui) citeva versuri din Horst Wessel si se termina jmekeria,
Pe melodia Internationalei. Se mai facea in anii ‘20 la luptele de strada din Berlin.
Poate un tricou cu parintele Cleopa rezolva o parte din problema, ca in mod sigur jandarmul nu stia ca-i ortodox. Dar daca era greco-catolic pe deasupra, era mai ca negrul ce citea un ziar evreiesc in metrou in New York.

#98
macrosoftx

macrosoftx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.11.2017
Si cu toate astea, nu-mi explic cum  scandalagiul asta a trecut de perchezitie.
Jandarmii nu l-au suspectat deloc ca parea nelinistit, pregatit  sa-si scuipe presedintele?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rn7XvDD51I0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Lasat si liber, si ajuns si vedeta la Antena 3!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0DYXNWmYoH0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Dar el e  alb dragalas si zglobiu, nu arata  a scandalagiu deci.

Edited by macrosoftx, 01 December 2017 - 19:26.


#99
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 16:31, said:

Doar pentru ca sunt brunet si mulatru   sunt confundat ba cu un arab, ba cu un african, ba cu un rrom.

Aici e faza. ;D
Esti negru. Deci poti fi tigam, arab au african, avea dreptul sa te controleze, pentru ca ghici, majoritatea musulmanilor seamana cu tine.

#100
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 OneStop, on 01 decembrie 2017 - 19:27, said:


Aici e faza. ;D
Esti negru. Deci poti fi tigam, arab au african, avea dreptul sa te controleze, pentru ca ghici, majoritatea musulmanilor seamana cu tine.
A fost doar o gluma  sinistra ceea ce ai scris tu mai sus, nu?Suntem egali in fata legii , daca nu stiai, indiferent de culoare, nationalitate, religie,etc.

#101
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 gump4, on 01 decembrie 2017 - 19:46, said:

A fost doar o gluma  sinistra ceea ce ai scris tu mai sus, nu?Suntem egali in fata legii , daca nu stiai, indiferent de culoare, nationalitate, religie,etc.
Si cam pe unde ti s-a parut ca legea interzice suspiciunea pe baza fenotipice ? :death:

#102
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Io ma-ntreb ce-ar fi patit Colea Rautu, ca nu este turc care sa fi aratat mai turceste ce el. Mare ghinion ca nu prea se mai fac filme cu Vitéz Mihály si Nagy Pista, ca avea initatorul cariera asigurata.

#103
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017

 gump4, on 01 decembrie 2017 - 19:46, said:

A fost doar o gluma  sinistra ceea ce ai scris tu mai sus, nu?Suntem egali in fata legii , daca nu stiai, indiferent de culoare, nationalitate, religie,etc.

Ia fii mai tuciuriu si fa-te ca nu ai bilet in autobuz....

#104
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 NSR, on 01 decembrie 2017 - 19:53, said:

..
Art.4, punctul 2 din Constitutia Romaniei:
România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine socială.
Art. 16, punctul 1 din aceeasi Constitutie a Romaniei:
Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

Angajatii institutiei respective " sunt antrenati" sa nu opreasca si sa deranjeze pe cineva pe strada aiurea , doar ca i se pare ciudat,  sau altfel, sa stii.Fapt ca la noi in tara anumite institutii , de fapt mai corect, anumiti angajati din anumite institutii fac abuzuri, nu mai este o noutate, dar este trist, mai ales ca suntem in UE din 2007.

@OneStop
Ce am scris este valabil si pentru tine.Fapt ca unii dintre angajatii platiti de tine(si de noi ceilalti) fac abuzuri in aceasta tara, nu inseamna ca asta e normal.Lucrurile se vor schimba , dar probabil ca mai greu.

Edited by gump4, 01 December 2017 - 20:26.


#105
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 macrosoftx, on 01 decembrie 2017 - 18:14, said:

Macar el sa nu aiba parte de o viata  de rahat cum am avut eu pe plan social.

Da, este îngrozitor ce ți s-a întâmplat. Eu auzeam povești despre sclavie, lagărele de concentrare naziste, dar nu-mi imaginam că se poate ajunge atât de departe.
Eu cred că ar trebui să scrii o carte despre suferințele tale în urma întrebării adresate de jandarm. O numești chiar ca pe topic, "Străin în propria-mi țară", iar ca subtitlu "m-a întrebat jandarmu' ce naționalitate am". Două coperți și o pagină cu un singur paragraf, cam aia ar fi cartea.

Mulți oameni suferă de mania persecuției, dar la tine e de domeniul ridicolului.

#106
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 SmurfK, on 01 decembrie 2017 - 20:35, said:

Da, este îngrozitor ce ți s-a întâmplat. Eu auzeam povești despre sclavie, lagărele de concentrare naziste, dar nu-mi imaginam că se poate ajunge atât de departe.
Eu cred că ar trebui să scrii o carte despre suferințele tale în urma întrebării adresate de jandarm. O numești chiar ca pe topic, "Străin în propria-mi țară", iar ca subtitlu "m-a întrebat jandarmu' ce naționalitate am". Două coperți și o pagină cu un singur paragraf, cam aia ar fi cartea.

Mulți oameni suferă de mania persecuției, dar la tine e de domeniul ridicolului.
Nu trebuie sa judecam pe altul de langa noi.Nu-i cunoastem povestea vietii , nu am trecut prin experientele lui...De altfel , poate initiatorul poate sa ne expuna o situatie ipotetica, dar chiar si asa nu avem nici un drept sa judecam pe altcineva.Putem fi mai buni, daca dorim.

Edited by gump4, 01 December 2017 - 20:41.


#107
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 gump4, on 01 decembrie 2017 - 20:39, said:

Nu trebuie sa judecam pe altul de langa noi.Nu-i cunoastem povestea vietii , nu am trecut prin experientele lui...De altfel , poate initiatorul poate sa ne expuna o situatie ipotetica, dar chiar si asa nu avem nici un drept sa judecam pe altcineva.Putem fi mai buni, daca dorim.

Ba am tot dreptul să judec. Dacă inițiatorul ar fi fost rrom și mi-ar fi povestit cât de greu îi este să găsească un loc de muncă, l-aș fi crezut și înțeles. Dar poveștile astea, unde nu se întâmplă nimic, nu e nimeni persecutat, sau discriminat din punct de vedere legal, sunt absurde. E o gândire împrumutată de peste ocean, ultra-liberalismul ăsta, care s-a demonstrat cât de nociv și prostesc poate fi.

Edited by SmurfK, 01 December 2017 - 20:47.


#108
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 SmurfK, on 01 decembrie 2017 - 20:46, said:

Ba am tot dreptul să judec. Dacă inițiatorul ar fi fost rrom și mi-ar fi povestit cât de greu îi este să găsească un loc de muncă, l-aș fi crezut și înțeles. Dar poveștile astea, unde nu se întâmplă nimic, nu e nimeni persecutat, sau discriminat din punct de vedere legal, sunt absurde. E o gândire împrumutată de peste ocean, ultra-liberalismul ăsta, care s-a demonstrat cât de nociv și prostesc poate fi.
De unde stiu eu ce trauma poate sa-i ramana unui om dupa o experienta usoara/simpla pe care noi o trecem usor cu vederea?Am trait eu in locul lui sa simt ceea ce simte el?Stiu eu sau altul ce simte el?Nu trebuie sa judec pe altul deoarece nu-i cunosc viata si da, nu am nici un drept sa-l judec.Fara suparare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate