Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

plombe tip inlay - cineva? recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna tuturor,

am cateva plombe f mari care trebuie inlocuite. Clasic mi s-a dat doar varianta pivotului.

Am citi despre inlay - pt cine vrea informatii am gasit aici.

Cele mai foloste restaurari speciale numite INLAY si ONLAY. Acestea sunt folosite pentru a reconstitui integritatea dintilor laterali care au distructie medie sau mare a dintelui datorita cariilor dentare. Mai pot fi folosite si pentru restaurarea dintilor fisurati sau fracturati, doar daca distructia lor nu este intr-atat de severa incat sa necesite realizarea unei coroane.
Modul de realizare si a cimenturile rasinice speciale, vor face ca aceste piese protetice sa faca un corp comun cu dintele si astfel putem vorbi de asemena de o ramforsare a structurii dintelui si de o bariera de protectie in fata bacteriilor ce s-ar putea infiltra si forma carii. Concluzionand, INLAY-ul sau ONLAY-ul reprezinta o varianta viabila in tratamentul cariei dentare sau a fracturilor coronare, ajutand la conservarea pe termen cat mai lung a dintelui natural.

are cineva astfel de lucrari in Bucuresti si unde recomandati?

de ex am fost la o clinica privata renumita pt implanturi si desigur mi s-a recomandat pivot/implant, deci mi-=as dori sa fi avut cineva anterior experiente bune, nu doar hai sa punem o manopera cu pret mare dc se poate.

Am vazut ca in Buc realizeaza procedura:

CityDent
Trident
DentEstet

#2
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Inlay-urile si onlay-urile trebuiesc efectuate in clinici ce asigura conditii de igiena exemplare si folosesc aparatura CAD/CAM pentru amprentare si confectionare plomba.

Si la cat costa, mai bine alegi tratament de canal si pui coroana. Mai ales daca a fost afectata camera pulpara, arunci cu banii pentru plombe scumpe aiurea.

Singurul avantaj, dupa cum ai scris tu ar fi conservarea dintelui in stare naturala.

Parerea mea, de neprofesionist.

Edited by radu2014, 29 November 2017 - 17:21.


#3
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Daca a fost tratat dintele ( scos nervul ) se pune onlay nu inlay pt ca e mare posibilitatea de a distruge dintele.
  Daca dintele e vital, inlay. Am dat niste informatii in mare, ptr o selectie corecta recomand consult.

#4
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Nu a fost tratat, dintele are nerv dar si o plomba mare. Dentistii obisnuiti imi zic sa punem pivot si sa scoatem nervul.
Vreau sa evit asta de asta intreb de inlay.

Unde recomandati consult pt ca am citit review-uri f impartite

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate