Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Ajutor MOC Lego Technic

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Salut,

Vreau sa construiesc un vehicul din piese lego technic cu urmatoarele specificatii:
- 4x4 sa aiba aderenta buna;
- suspensie independenta pe fiecare roata, garda ridicata sa poata urca obstacole de ~3cm
- o sa aiba montata o camera gen gopro pe un brat care va permite invartierea ei la 360 cat si miscare de elevatie;
- camera va fi conectata la telefon prin wifi sa pot vede pe unde merg;
- comenzile controlate tot prin telefon IR cred ca e o aplicatie;
- cateva leduri pentru lumina;
- optional, pe viitor ma intereseaza sa-i montez un brat capabil sa ridice obiecte de dimensiuni mici (chei, telecomanda de la TV de exemplu).

Momentan, am o parte din piese: roti destul de mari, doua bascule pentru o punte si barele de directie (deci puntea fata pot sa o fac), amortizoarele, bare de diverse dimensiuni si conectori.

Din estimarile mele, mai am nevoie de:
- diferentiale x3 (puntea fata, spate si unul la mijloc)
- planetare x 4 pentru fiecare roata
- basculele pentru puntea spate
- conector articulat pentru cardan si sistemul de directie, iar daca nu gasesc planetare, o sa am nevoie de inca cate 8 conectori ca sa improvizez deci vreo 12 in total. Momentan, eu am doar 2 dintre care unul  l-am luat de la nepoata mea de 6 ani (da, stiu asa de rau am ajuns  Posted Image )
- evident motoare, cutia pentru baterii si senzorii IR.

Piesele le voi procura achizitionand seturi SH, cat mai ieftin posibil iar in cel mai rau caz, o sa dau comanda pe brickowl pentru piese individuale.

Intrebarile mele:
- cate motoare si ce marime sa iau si mai exact ce seturi? am gasit setul 8293, dar din ce imi dau seama are un singur motor. Am nevoie de minim 2: unul pentru a a-l pune in miscare si altul pentru directie. Ar mai fi nevoie de inca un motor sau doua pentru miscarea bratului cu camera.
- ca alternativa, iau in considerare sa fac senilata in loc de 4x4. Desi la inceput mi se parea mai complicat, parca acum ar fi mai usor cu senile decat cu 4x4. Nu mai am nevoie de diferentiale (sau cel mult de unul), amortizoarele le meontez direct pe rotile de sustinere, nu mai trebuie planetare sau bascule. Intrebarea: la senilata, e mai bine sa pun doua motoare (cate unul pentru fiecare senila) sau e mai ok sa las un singur motor dar mai mare si sa gasesc un sistem de transmisie diferentiat la rotile zimtate? Ma intereseaza ca vehiculul sa poata pivota.

Va multumesc anticipat!

Le: si care aveti un pic de experienta, exista posibilitatea ca un motor sa angreneze mai multe functii? de exemplu, vreau ca motorul care pune in miscare masinuta (sau ce-o iesi) sa poata misca in acelasi timp si camera.

Edited by un_dac, 29 November 2017 - 10:25.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
descarca lego designer , e gratis ... iti faci acolo ce ai nevoie si dupaia iti poti face un "inventar" cu tot ceea ce ai nevoie Posted Image

Edited by Andreysc7, 29 November 2017 - 11:18.


#3
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
am folosit lego designer, problema e ca imi crapa laptopul daca e ceva prea complicat. Am un think pad mai vechi.

De inventar nu-i problema. Structura generala a sasiului pot sa o fac din ce am deja. Pentru piesele mai complicate pentru functii stiu deja codurile de piesa.

Nu stiu la ce sa ma astept de la motoare. Greutatea o estimez pe undeva pe la 1~1.5Kg cu tot cu baterie. Nu stiu ce motor sa pun, un XL cred ca ar fi ok pentru tractiune.

Edited by un_dac, 29 November 2017 - 11:43.


#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
4x4 un motor XL pentru propulsie, un M pentru directie si evtl inca un M pentru rotirea camerei.
la senile iti trebuie 2 motoare XL pentru propulsie, dar economisesti un M pentru directie.
problema cea mai mare e spatiul pentru elmentul ce contine cele 6 baterii. apoi mai trebuie o telecomanda si un receiver IR.

#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
nu am cum sa evit dou sau chiar 3 M si un XL.

tot caut o metoda sa folosesc motorul XL pentru mai multe funtcii. de exemplu sa puna in miscare vehiculul si in acelasi timp sa invarta si camera. Se poate face destul de usor, dar cate o functie pe rand si nu simultan: ai motorul XL cu input printr-un ax in cutia de viteze si output cu 4 axuri pentru functii diferinte. Inca un motor M care sa comute o roata zimtata intre functii. Dezavantajul o sa fie ca nu poti sa si mergi si sa si intorci camera in acelasi timp. Camera o sa fie ajustabila stanga dreapta si sus si jos, deci solutia asta m-ar mai scuti de un motor.
desigur inca un motor M pentru directie.

un motor XL: 60 lei
un motor L: 50 lei x 3 = 150
un receptor IR: 80 lei si banuiesc ca imi trebuie cate unul pentru fiecare motor :( x3 = 240 lei
cutie de baterie: 40 lei x 2 = 80 lei
pe post de telecomanda folosesc telefonul

#6
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
fa-ti cont si intreaba aici:

https://www.eurobric...rms-model-team/

pt piese incearca bricklink

Edited by mihai_9600, 29 November 2017 - 17:06.


#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io unu as evita comutatoare intre rotile dintate, ca iti trebuie o sincronizare, altfel nu merge lin, iar cuplul motorului XL e substantial; mai mult ca dublu fata de M. d-aia as si evita sistem de transmisie la senile in loc de 2 motoare. iar pentru directie, la roti poate mai bine iei motorul pas-cu-pas (88004).

#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am mai studiat un pic problema, si se poate folosi un singur motor XL si pentru senilata (video mai jos). Trebuie doua diferentiale si sa ma prind un pic ce mai e p-acolo dar nu pare asa greu. Oricum tot nu m-am hotarat daca senilata sau 4x4, inclin in continuare spre 4x4.

Intre timp am comandat diferentialele, cateva rotite dintate, bare, cardanele (vreo 20 sa nu le mai fur nepoatei :D).

M-am apucat sa fac puntea fata si am ajuns ca concluzia ca sistemul de directie pe care il am are un unghi de bracaj de toata jena. Este cu bascule si cu pinion gen bila. Ca sa intorci masina pe loc iti trebuie vreo 20 de manevre. O sa trebuiasca sa fac o improvizatie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UNdKbaA0EPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
fa steering si la rotile din spate si reduci raza substantial.

#10
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
no bun, mi-au venit piesele, am mai procurat cate una alta si in momentul de fata am doua motoare M, receptor, o cutie de baterie si o telecomanda care a venit la pachet. In continuare imi vine mai usor sa fac senilata ca sunt full de senile. Dar in fine, pare mai interesant 4x4.

Am demontat tot ce aveam si am facut inventarul. Acum m-am apucat de lucru, cam asa arata dupa un sfert de ora Posted Image Rotile nu cred ca vor ramane alea.

Motoarele le voi monta in stanga si dreapta diferentialului central. Un motor va fi conectat direct la diferentialul cenral si va actiona rotile iar celalalt motor va actiona directia. Bateria o sa vina pe puntea spate.

Ma gandesc acum sa fac un selector pentru 4x4, 2x4 sau 4x2.

Attached Files

  • Attached File  MOC.jpg   163.76K   26 downloads


#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Nu stiu daca urmareste sau intereseaza pe cineva, dar asta e progresul pana acum:

Attached Files


Edited by un_dac, 15 December 2017 - 13:47.


#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
De unde ai cumparat diferentialele?

Ca si directie poti folosi sistemul clasic simetric, unde rotile vireaza la fel pe ambele punti sau unul asimetric, cum intalnesti pe la Renault, BMW, Honda si alti producatori auto, avantajul este ca este ceva mai stabil la viteze mari.

[ https://i.ytimg.com/vi/Vx49bR-libQ/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Smenul este sa faci sistemul "selectabil" la modul ca pe telecomanda sa poti activa la cerere inversarea sensului de bracaj al rotilor, in functie de viteza si suprafata pe care se ruleaza.
Pentru cei care vor piese de baza pentru un vehicul senilat sau clasic, 4x2, pot cumpara setul 42065 care include doua motoare M, telecomanda IR, receptor si cutie baterii, plus senile si alte elemente.

Mai am un munte de piese de cumparat, ramane sa vad daca gasesc pe RoLUG ceva mai convenabil, sunt ucigator de scumpe daca iei un set intreg pentru cateva piese, este precum in expresia, pentru o bucata de carnat iau tot porcul.

Edited by connectorxp, 20 December 2017 - 23:16.


#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Diferentialele, cadrul patrat pentru diferentiale, rotiele zimtate, bara zimtata pentru directie si vreo 20 de cardane le-am comandat de pe www.bricowl.com. Cauti piesele dupa cod, iti faci lista si iti arata magazinele care au pe stoc piesele si preturile aferente. Piesele astea le-am comandat din Olanda si au venit pana intr-o saptamana, prin posta, le-am gasit in cutia postala intr-un plic.

Alte piese gen conectori si grinzi le-am luat de la noi de pe clevertoys.ro. Mi-au venit intr-o zi din Cluj.

Sistemul de directie facut de mine este o mare improvizatie pentru ca nu am cateva piese specifice pentru puntea fata cu directie +suspensie independenta + tractiune fata. Cea mai importanta piesa ca sa inglobezi toate functiile astea mi se pare piesa asta.

Doar pentru piesa asta a trebuit sa improvizez un fel de planetara formata din doua cardane si cu doua punctele de articulatie situate exact in dreptul fiecarui cardan ca sa functioneze suspensia si directia. Dezavantajul la improvizatia asta este ca rotile formeaza un unghi cu solul iar in momentul cand suspensia este in sarcina, atunci rotile devin perpendiculare cu solul.
Nu e o problema asa grava ca rotile oricum sunt subtiri de motociclete.

Alte piese pentru sistemul de directie pe care nu le am:
https://www.brickowl...int-19991-32494
https://www.brickowl...ity-joint-92906
https://www.brickowl...-assembly-50301

Puntea spate am rezolvat-o repede si foarte efficient. Aici am facut sistem cu 4 brate + amrotizoare si planetara intre brate. Aici rotile stau perpendicular pe sol indiferent de sarcina suspensiei. O sa pun poze in weekend. Am facut topic si pe eurobricks si am mai pus acolo poze cu prgresul.

Setul 42065 il am deja dar cele doua motoare M nu sunt suficiente. Trebuie un XL pentru tractiunea 4x4 si preferabil un servomotor. Mai trebuie si doua rotite zimtate cu ambreiaj. Rotitele astea protejeaza motorul in cazul in care se loveste de un obstacol. De exemplu la directie daca virezi rotile la maxim si fortezi motorul in continuare, s-ar putea sa-l arzi; piesa aia permite sa se invarta motorul in gol. In mod suprinzator, rotita nu se regaseste in setul 42065, unde motoarele sunt conectate direct la la senile.

Alte seturi pe care le am si le folosesc:
42038 - tot senilata, impreuna cu 42065 am ~100 de zale de senile, d-asta ziceam ca imi e mai usor sa fac senilata.
2 x 8838 (doua motociclete)
1x 42050 - de aici vreau sa folosesc rotile din spate ca sunt mai mari, insa imi mai trebuie o pereche.
1x 8289
1x 9392

Legat de comandat piese individual vs. cumparat tot setul pentru o piesa sau cateva, e discutabil. Pentru o piesa gen diferential, dai comanda clar ca e vreo 10-15 lei cu tot cu rotitele auxiliare, nu cumperi un set intreg. Dar de exemplu piesa pentru sistemul de directie de care am nevoie este peste 40 de lei si am nevoie de 2. Cel mai ieftin set care le contine este 42037 pe la vreo 250 lei si contine in total vreo 500 de piese incluzand cele doua pentru directie + 4 amortizoare, roti, bare de directie, bratele pentru directie, etc. Deci, in cazul asta mai bine iei setul.

La fel si pentru rotile din spate de la setul 42050, o roata d-aia e peste 30 de lei iar tot setul poti sa-l gasesti cu 150 lei pe olx. Deci, trebuie studiat de la caz la caz.

Edited by un_dac, 21 December 2017 - 09:20.


#14
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Mai trebuie si doua rotite zimtate cu ambreiaj. Rotitele astea protejeaza motorul in cazul in care se loveste de un obstacol.
un ambreiaj din ala e in setul 8293 (care din pacate contine doar un motor M).

#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 Pengoon, on 21 decembrie 2017 - 17:04, said:

un ambreiaj din ala e in setul 8293 (care din pacate contine doar un motor M).

stiu, m-am uitat dupa setul ala, era la 110 lei pe olx. Problema e ca n-are decat un motor M, eu am deja doua si imi trebuie XL. In plus, nu are telecomanda sau receiver IR.

cel mai probabil o sa-mi fac o lista cu cateva chestii de care mai am nevoie si dau comanda si o sa-mi iau si cateva rotite d-alea ca e vreo 3-4 lei una.

Pana atunci, asa arata Moc-ul acum si cu suspensia spate finalizata: Nu i-am mai facut directie si pe puntea spate ca abia am reusit sa fac pentru puntea fata, oricum nu am piesele necesare si oricum unghiul de bracaj este foarte mare.

Attached Files


Edited by un_dac, 22 December 2017 - 20:53.


#16
logigan

logigan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.01.2009
Salut!
Scuze, dar sunt nou. (Abia acum au crescut copiii :) ).
1. Care e diferenta intre piesele gen motor, telecomanda si baterie din setul 42065 si cele din 8293?
2. Ce inseamna ca "42050, o roata d-aia e peste 30 de lei iar tot setul poti sa-l gasesti cu 150 lei pe olx" adica e mai ieftin pe olx toata jucaria sau mai scumpa ca este pe bucati.
3. E mai ieftin pe olx decat pe amazon sau ebay? care ar fi explicatia.
4. Ati vazut sbrick si buviz? ce parere aveti? Cum "pe post de telecomanda folosesc telefonul"? Cu ce modul?

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu am cumparat 42050 la 250 de lei de pe OLX, la cutie sigilata, setul este impecabil, motoarele din set sunt marimea M, receptor si telecomanda fara fir si cutie acumulatori.

Setul Power Functions include un swithch si doua lumini, dar un singur motor.
Merita sa cumperi masinuta ca mai ai bonus o multime de elemente pentru senile, roti dintate si piesa Lego Technic 40 de ani.

#18
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 logigan, on 11 martie 2018 - 10:19, said:

Salut!
Scuze, dar sunt nou. (Abia acum au crescut copiii Posted Image ).
1. Care e diferenta intre piesele gen motor, telecomanda si baterie din setul 42065 si cele din 8293?

setul 42065, include:
2 x motoare L
1 x receptor IR
1 x cutie baterie
1 x telecomanda mica

In setul 8293 ai doar:
1 x motor L
1 x cutie baterie
1 x comutator (nu are telecomada)
1 x set lumini.

 logigan, on 11 martie 2018 - 10:19, said:

2. Ce inseamna ca "42050, o roata d-aia e peste 30 de lei iar tot setul poti sa-l gasesti cu 150 lei pe olx" adica e mai ieftin pe olx toata jucaria sau mai scumpa ca este pe bucati.

eu am luat seturile 42050 si 42065 cu 350 lei negociate de la acelasi vanzator. Seturile nu erau noi sau sigilate ci folosite.
Eu faceam comparatie intre a cumpara doar cateva piese de care ai nevoie fata de a cumpara un set care le contine pe toate. Cumparate individual, piesele sunt mai scumpe decat sa iei un set, Sunt insa cazuri in care iti trebuie doar 3-5 piese pe care nu le gasesti toate in acelasi set si atunci evident este mai convenabil sa cumperi doar piesele alea.

 logigan, on 11 martie 2018 - 10:19, said:

3. E mai ieftin pe olx decat pe amazon sau ebay? care ar fi explicatia.

depinde, trebuie sa vezi inventarul la fiecare set si sa vezi ce piese contin. Dupa le cauti, mai gasesti si oferte bune pe olx.

De pe amazon si ebay n-am comandat. Am comandat doar piese individuale de pe bricowl.

 logigan, on 11 martie 2018 - 10:19, said:

4. Ati vazut sbrick si buviz? ce parere aveti? Cum "pe post de telecomanda folosesc telefonul"? Cu ce modul?

sbrick n-am incercat. Daca ai telefon cu IR blaster, exista o aplicatie pe care o instalezi si atunci poti folosi telefonul pe post de telecomanda. Evident, trebuie sa ai si IR receiver.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate