Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Facturi cu japca, pentru servicii neprestate

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Platim anticipat facturi pentru servicii neprestate, cum e posibil asa ceva ?

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
Posted Image la film cum platesti, nu cumva tot inainte? la teatru? la wc-urile publice?

abonamentul se plateste pentru a avea acces la retea pe luna urmatoare. asa a fost de cand exista telefonie mobila in tara asta si oriunde altundeva. esti la primul abonament?

Edited by born2lose, 28 November 2017 - 17:53.


#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Cum, cu japca? Abonamentul de telefonie/televiziune se plateste mereu anticipat.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Buna dimineata! Asa factureaza toti: abonamentul in avans (atentie! doar ultimile 2 saptamani, ca primele 2 sunt in perioada scadenta).

Cu o exceptie: UPC. Factureaza (cel putin mie de cand au preluat Astral) pe intai ale lunii si scadenta la 28/29/30/31 ale lunii in curs. Abonamentul e pentru luna in curs si consumurile (am telefonie fixa) pentru luna anterioara.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu cred
Uite ce spune Orange pe site;

De ce mi se solicita o plata in avans?
Situatiile in care Orange iti poate solicita o plata in avans sunt urmatoarele:

- daca ai depasit limita de creditare – conform contractului, fiecare abonament are o limita de credit si in cazul in care consumul inregistrat (facturat sau nefacturat) depaseste cuantumul acestei limite de credit, atunci un reprezentant Orange te poate contacta si iti poate solicita o plata in avans;

  daca soliciti serviciul Roaming – in cazul in care istoricul tau financiar este mai mic de 6 luni in reteaua Orange;

- daca Orange, dupa o analiza a potentialului risc financiar al unui cont, in baza unor criterii (istoric de plata, tipul si numarul abonamentelor si serviciilor solicitate, inregistrari in baze de date cu debitori, etc), considera necesara constituirea acesteia.


Te incadrezi undeva aici?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu se refera la asta, ci ca I se factureaza abonamentul pentru perioada care urmeaza, nu prentru perioada in care s-a folosit de el.

#7
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013
Cum este posibil sa ceri banii in avans, pe niste servicii pe care, tu operatorul de telefonie mobila nu le-ai prestat ?

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce data scadenta ai? Adica ti se emite factura in data (XX.XX.XXXX) si de plata in termen de (sau pana la data de)....?

Edited by Pololica, 28 November 2017 - 17:57.


#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

 viorelgn, on 28 noiembrie 2017 - 17:55, said:

Cum este posibil sa ceri banii in avans, pe niste servicii pe care, tu operatorul de telefonie mobila nu le-ai prestat ?

Pe bune?

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 viorelgn, on 28 noiembrie 2017 - 17:46, said:

Platim anticipat facturi pentru servicii neprestate, cum e posibil asa ceva ?
E prima factura la Orange pentru numarul ala de telefon?

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 viorelgn, on 28 noiembrie 2017 - 17:55, said:

Cum este posibil sa ceri banii in avans, pe niste servicii pe care, tu operatorul de telefonie mobila nu le-ai prestat ?
mai omule, poate abonament la telefon n-ai mai avut, dar nu ti-ai cumparat niciodata un bilet de autobuz? ai incercat vreodata sa te sui in autobuz si sa-i spui controlorului ca-ti cumperi bilet cand cobori? sau bilet la film? de concert? n-ai intrat niciodata la o toaleta pe bani? acolo cum te gandeai ca e ok?

#12
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013

 Pololica, on 28 noiembrie 2017 - 17:56, said:

Ce data scadenta ai? Adica ti se emite factura in data (XX.XX.XXXX) si de plata in termen de (sau pana la data de)....?
Data scadenta e ziua de 30 a lunii.

 born2lose, on 28 noiembrie 2017 - 17:58, said:

mai omule, poate abonament la telefon n-ai mai avut, dar nu ti-ai cumparat niciodata un bilet de autobuz? ai incercat vreodata sa te sui in autobuz si sa-i spui controlorului ca-ti cumperi bilet cand cobori? sau bilet la film? de concert? n-ai intrat niciodata la o toaleta pe bani? acolo cum te gandeai ca e ok?
Din punct de vedere legal, asta e abuz ce fac astia. Cum sa emiti o factura pentru niste servicii pe care nu le-a prestat.

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Imi raspunzi si mie la intrebare? (am scris mai sus una). Uite ca iti dau un raspuns anticipat fara sa stiu ce-mi raspunzi:

Quote

Taxa de abonament se percepe in avans?
  Prima factura emisa pentru un anumit numar contine intotdeauna taxa de abonament pentru perioada cuprinsa intre data intrarii in vigoare a contractului si prima data de facturare, precum si pentru luna urmatoare de facturare, deoarece plata abonamentului se realizeaza de fiecare data cu o luna in avans.
De la Orange citire

Edited by stlk, 28 November 2017 - 18:04.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si cand se emite? UPC are, la fel, scadenta la 30 ale lunii, dar factureaza pe intai, ceea ce e acoperit de orice. Voda imi da termen de plata 14 zile si abonament in avans (jumatate de perioada de facturare, ca prima perioada de facturare imi este acoperita de termenul de plata)

#15
viorelgn

viorelgn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 07.12.2013

 stlk, on 28 noiembrie 2017 - 18:02, said:

Imi raspunzi si mie la intrebare? Uite ca iti dau un raspuns anticipat fara sa stiu ce-mi raspunzi:
De la Orange citire
Da e prima factura la Orange.

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 viorelgn, on 28 noiembrie 2017 - 18:04, said:

Da e prima factura la Orange.
Atunci citeste ce am scris mai sus (citat Orange) si nu te mai plange! (asa este peste tot)

Edited by stlk, 28 November 2017 - 18:07.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e ilegal. Cu siguranță când ai semnat contractul ai semnat și că ești de acord cu asta.

#18
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 viorelgn, on 28 noiembrie 2017 - 17:55, said:

Cum este posibil sa ceri banii in avans, pe niste servicii pe care, tu operatorul de telefonie mobila nu le-ai prestat ?
Ai semnat si un CONTRACT cumva? Posted Image L-ai citit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate