Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

OSMC Vero 4K player - not android device

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#127
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ok, o să comand unul. Văd că răspund repede, i-am întrebat ceva sâmbătă si am primit răspunsul ieri seară.

#128
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
A ajuns, e ok.
Mulțumesc

#129
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Se pare ca acest media player este cam singurul care suporta 3D MVC-frame packed(test build) si 4K HDR.
https://discourse.os...ed-output/81681

#130
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Și din aceasta cauza, azi am comandat unul(vero4k+).

@BloodRa. In câte zile ți-a ajuns ție?

#131
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Sub o săptămână

#132
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Al meu are 6 zile de la comanda și nu a ajuns încă la hub-ul GLS de la Sibiu.

#133
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
A ajuns în fix 7 zile. Butonez la el de zor. SSH, sudo, pff... trebuie sa invat și linux-eza!

#134
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Am reușit cu ajutorul unui prieten să-i instalez prin acces SSH fișierul care deblochează switch-ul pentru fișierele 3D framed pack Mkv și ISO AVC. Calitatea este mult mai buna fata de fișierele SBS/H-OU. L-am achiziționat special pentru vizionarea filmelor 3D pe un TV Panasonic Viera(calibrat de JLP). Am testat și un bluray 4K AVC ISO-The Meg la care face downscale la Full HD fără probleme. Sunet și imagine impecabile. Am avut probleme cu instalarea unei dependente"pycriptodomex" pentru addonurile Netflix și Hgo Eu dar s-a rezolvat prin instalare cu SSH.Incantat de achizitie.

#135
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Un review nou în lb.engleza despre Vero 4k+:  https://forum.kodi.t....php?tid=354168

#136
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Și un scurt video demo-review cu capabilitățile audio-video ale Vero 4K+
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QMSmu76t9I0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#137
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Eu sunt extrem de multumit de el. Nu cred ca daca luam alt aparat, il indrageam atat de mult ca pe acest micut Vero 4K. Se misca rapid si merge tot pe el. Singura lipsa mi se pare faptul ca nu are Lan Gigabit. Chestia asta mi-ar fi placut. Poate pe viitor iau modelul nou, 4K+ care are si Gigabit.
In afara de asta, nu am de ce ma plange. E cel mai bun mediaplayer  pe care l-as fi putut achizitiona. Iar suportul e incredibil.
Ma felicit pentru ca l-am luat si ii felicit de asemenea pe cei care l-au achizitionat. Chiar merita sa ai asa bijuterie.

#138
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Da, e grozav și aparatul și suportul. Vad ca se discuta pe forumul OSMC și Kodi despre o posibila certificare Widevine Drm Level1. Și o spune chiar Sam Nazarko, creatorul OSMC.

#139
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Interesant. Sper sa se concretizeze. Nu ar fi rau Netflix in FullHD :)

#140
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
A apărut după mai bine de 6 ani de la lansarea lui Vero 4K+(2017) un nou media player OSMC Vero V(2023).
Specificații:
CPU

AMLogic S905X4-OSMC
4x ARM Cortex A55 @ 2GHZ
Built in RISC-V core for OSMC SecureOS Trusted Execution Environment
GPU

2x ARM Mali G31 @ 850Mhz
OpenGL ES 3.2, Vulkan 1.1 and OpenCL 2.0 support
Memory

4GB LPDDR4 RAM
32GB eMMC connected via SDIO bus
Supported video playback formats:

AV1 [email protected] up to 4Kx2K@60fps
VP9 Profile-2 up to 4Kx2K@60fps
H.265 HEVC [email protected] up to 4Kx2K@60fps
AVS2-P2 Profile up to 4Kx2K@60fps
H.264 AVC [email protected] up to 4Kx2K@30fps
MPEG-4 ASP@L5 up to 1080P@60fps (ISO-14496)
WMV/VC-1 SP/MP/AP up to 1080P@60fps
AVS-P16(AVS+) /AVS-P2 JiZhun Profile up to 1080P@60fps
MPEG-2 MP/HL up to 1080P@60fps (ISO-13818)
MPEG-1 MP/HL up to 1080P@60fps (ISO-11172)
Supported audio playback formats:

LPCM7.1 output up to 192Khz PCM
Bit-perfect passthrough of major audio formats including DTS-HD Master Audio, DTS: X, Dolby TrueHD and Dolby Atmos
Video Playback:

HDR10+, HDR10, HLG and Technicolor HDR processing
OSMC video enhancement running on dedicated RISC-V core
Frame Packed 3D, 3D Side by Side and and 3D TAB output
Motion compensated noise reduction and 3D digital noise reduction for random noise
Block noise, mosquito noise, spatial noise, contour noise reduction
Motion compensated and motion adaptive de-interlacer
Edge interpolation with low angle protection and processing.
3:2/2:2 pulldown and Video on Film (VOF) detection and processing
Smart sharpness with SuperScaler technology including de-contouring, de-ring, LTI, CTI, de-jaggy, peaking
Dynamic non-Linear contrast enhancement
All dimension multiple regions smart color management including blue/green extension, flesh-tone correction, wider gamut for video
2 video planes and 3 graphics planes hardware composer
Independent HDR re-mapping of video and graphic layer
Trusted Video Pathway with Widevine L1 and HDCP2.2 attestation (for industrial customers)
Video Output:

Built-in HDMI 2.1 transmitter including both controller and PHY supporting eARC, CEC, Dynamic HDR and HDCP 2.2/2.3, 4Kx2K@60 max resolution output
CVBS 480i/576i standard definition output
Connectivity:

2x USB 2.0 ports (1x USB 2.0 internal) with maximum 0.5A output
1X USB 3.0 port with maximum 0.9A output
micro SD card and SDIO interface with 1-bit and 4-bit data bus width supporting spec version 2.x/3.x/4.x DS/HS modes up to UHS-I SDR104
802.11ac/n/g/b WiFi
Gigabit Ethernet
Bluetooth 4.0
CVBS output
HDMI 2.1 output
Optical audio port
Built in IR receiver
Built in RF receiver (compatible with OSMC remote only)
Form factor: 11.5cm x 11.5cm x 2cm
Weight: 178 grams
Sursa: https://osmc.tv/wiki...specifications/

Edited by AxelRo, 23 March 2024 - 12:44.


#141
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pacat ca este cu o varianta mai slaba a SoC-ului S905X si nu are platita licenta pentru Dolby Vizion
Fabricanti precum , Dune , Hmatics , Nokia au modele de media playere tot cu SoC-ul S905X , dar includ si recunoasterea pentru Dolby Vision - S905X-K
SoC-ul de la AmLogic S905X este in voga in prezent , avand insa diferite variante si inlocuitorul lui va fi S905X5
Probabil la anu o sa vedem mp-uri cu noul SoC

Edited by wather, 23 March 2024 - 15:02.


#142
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
"With recent developments, it is now possible for Vero V to perform on the fly tonemapping of the IPT colour space in to HDR10 as well as SDR.

ICtCp is a colour space implementation for HDR. It is also known as Dolby Vision Profile 5. This profile is used by a number of streaming services and does not have an HDR fallback layer. As a result, playing such content on a device which cannot handle this colour space correctly results in magenta and green colours. The content is effectively unwatchable.

Vero V is now able to tonemap this content and output it in a compatible HDR format. One advantage of this is that a user does not need a Dolby Vision compliant sink (AVR, TV), to be able to watch Dolby Vision Profile 5 content.

Another is that a user does not need to store content with a ‘fallback’ HDR layer, as Vero can calculate the appropriate transformations on the fly. This reduces the filesize of the media and improves compatibility. With all of the tonemapping improvements we’ve released over the years, the goal is to allow Vero to play and provide the best possible output regardless of the display. This is yet another step in this direction."
https://discourse.os...onversion/96809

#143
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Partial ''color'' - era o vorba in trecut , asa si cu DV-ul pe acest mp
Este doar un profil recunoscut din multitudinea de profile DV - https://en.wikipedia...ki/Dolby_Vision
De fapt chiar pe acelas thred dat de tipe cu copy/paste este recunoscut ca , citez - ggr2k5 - 11.02 - Există compromisuri vizuale
Cred că inevitabil, deoarece OSMC nu este licențiat pentru DV, deci nu are acces la sosul secret. Puteți compara rezultatele cu playerul intern al televizorului. - https://discourse.os...ersion/96809/72

Edited by wather, 30 March 2024 - 13:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate