Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Smart TV Horizon vs Star-Light vs Wellington

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Salut,

as dori sa achizitionez in zilele urmatoare un smart tv ieftin si as vrea sa stiu care ar fi sfaturile voastre cu privire la modele din titlu.
Ma refer la versiunile de 100-109 cm diagonala.

Ce pareri aveti?

Multumesc,

#2
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Alege Horizon, am un LED marca asta si merge aproape non-stop

#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Horizon fara niciun dubiu. Au 5 ani garantie (asta ar trebui sa spuna tot), au culori si luminozitate + contrast foarte bune, imagine foarte buna. Mie mi se pare ca au cel mai bun raport pret-calitate.
De luat in calcul sunt si cele marca Finlux (marca proprie Metro), care sunt fix acelasi lucru, atat ca imagine, culori, etc, cat si cat si ca meniu. Si acestea au tot 5 ani garantie. Eu am 2 Finlux si 1 Horizon, sunt foarte multumit de toate 3.

#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Horizon si Wellington sunt fabricate de Vestel, in Turcia. Star-Light e marca proprie Emag/Flanco, fabricate tot in Turcia (mai mult ca sigur tot pe sasiu Vestel). Deci.. vorba cantecului.. toate-s la fel. Singura diferenta, din ce vad, e ca Star-Light ar avea Android.

Edited by iZet, 28 November 2017 - 13:03.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Cel mai important este sa fie Direct LED, nu Edge LED. Ar trebui sa fie criteriu eliminatoriu, crede-ma e o mare diferenta.

#6
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Bun, si cum stiu daca este Direct Led sau Edge Led?

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postiovanelm, on 28 noiembrie 2017 - 13:20, said:

Bun, si cum stiu daca este Direct Led sau Edge Led?
Te uiti la specificatii.
De obicei, scrie pe cutie. Daca nu, iei modelul si cauti pe net. Horizon are Direct LED la marea majoritate a modelelor. Dar, mai bine cauti si pe net specificatii tehnice. Sau, in magazin, dai pe ceva care sa iti faca imaginea neagra. Daca e un negru destul de negru, este Direct LED. Daca e un negru deschis sau gri petrol, este Edge LED.
Practic, diferenta intre ele este la luminozitate, cat este de uniforma. Edge led va avea o imagine mai deschisa pe margini si mai inchisa spre interiorul ecranului. Direct Led are o imagine de culoare uniforma pentru ca tot ecranul are leduri, nu doar marginile. Cel mai bine se poate vedea pe culoarea neagra, cum spuneam mai sus.

Attached Files


Edited by Magicwisewolf, 28 November 2017 - 13:31.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Horizon stau foarte bine si pe partea de Smart. Au fel si fel de aplicatii care se gasesc in cele doua marketuri, Nici nu apuci sa ii descoperi toate functiile. Muzica, jocuri, stiri, meteo si filme se gasesc la liber in aplicatii. Youtube si Netflix se misca foarte bine. De asemenea, navigarea pe net, atat pe cablu, cat si pe wi-fi merge bine.

#9
lars_vis_a_vis

lars_vis_a_vis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.07.2008
Eu am chestia asta: https://www.emag.ro/...w/pd/DBR8S2BBM/ si sunt cat de cat multumit de el. Mi-ar fi placut sa aibe o luminozitate mai mare, sunetul e ca si cum nu ar fi Posted Image (folosesc sistem de sunet separat pe iesirea de casti), functia smart o folosesc in special pt Youtube si nu am ce sa ii reprosez, am ceva probleme cu wireless display si nu stiu daca ii de la telefonul meu sau daca e de la TV (tind sa cred ca e de la telefon). Il folosesc doar pe porturile HDMI (reciever satelit RDS si la laptop) si functioneaza f bine. Eu l-am prins resigilat acum un an la 1100 de lei, se pare ca nu prea ii pretul lui normal acum Posted Image

Edited by lars_vis_a_vis, 28 November 2017 - 16:18.


#10
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

View PostMagicwisewolf, on 28 noiembrie 2017 - 13:01, said:

Horizon fara niciun dubiu. Au 5 ani garantie (asta ar trebui sa spuna tot), au culori si luminozitate + contrast foarte bune, imagine foarte buna. Mie mi se pare ca au cel mai bun raport pret-calitate.
De luat in calcul sunt si cele marca Finlux (marca proprie Metro), care sunt fix acelasi lucru, atat ca imagine, culori, etc, cat si cat si ca meniu. Si acestea au tot 5 ani garantie. Eu am 2 Finlux si 1 Horizon, sunt foarte multumit de toate 3.
buna .. am citit ca aveti tv Horizon.. eu am tot cautat Samsung .. dar ma gandesc ca acesta este numai bun pt bugetul pe care il am .. este vreo diferenta intre fullhd si hd ? aveti smart ? eu as vrea sa il iau pt un dormitor ..cu diagonala de 80 pe care il recomandati ? multumesc !

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postkrysy, on 02 decembrie 2017 - 22:40, said:


buna .. am citit ca aveti tv Horizon.. eu am tot cautat Samsung .. dar ma gandesc ca acesta este numai bun pt bugetul pe care il am .. este vreo diferenta intre fullhd si hd ? aveti smart ? eu as vrea sa il iau pt un dormitor ..cu diagonala de 80 pe care il recomandati ? multumesc !
Eu am un Horizon HD, de 80, care e si smart si mi se pare ok, se comporta bine pt un tv de 750-800 lei. La diagonala de 80 este destul de greu de sesizat diferenta dintre HD si FullHD. Mai am un Finlux (care e acelasi lucru cu Horizon) de 100 cm care e Full HD. Aici se vede diferenta. Dar vorbim de diagonale mari. Deci, la 80 cm cat vrei tu, e ok HD si atat. Daca mai e si smart, e cu atat mai bine. De la Samsung mi-as lua tv UHD sau 4K, smart, de peste 100 cm. Dar aici vorbim de alte game si preturi de peste 2000 de lei.
Modelul detinut de mine este Horizon 32HL7310h, adica cel de mai jos. Identic cu el este si un Finlux de la Metro. Fiind tv-uri identice, eu recomand si Finlux, sunt facute de acelasi producator, au acelasi meniu, au aceleasi ecrane, imagini, culori, etc.

https://www.emag.ro/...h/pd/D853NNBBM/

Edited by Magicwisewolf, 03 December 2017 - 11:48.


#12
krysy

krysy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.07.2007

View PostMagicwisewolf, on 03 decembrie 2017 - 11:47, said:

Eu am un Horizon HD, de 80, care e si smart si mi se pare ok, se comporta bine pt un tv de 750-800 lei. La diagonala de 80 este destul de greu de sesizat diferenta dintre HD si FullHD. Mai am un Finlux (care e acelasi lucru cu Horizon) de 100 cm care e Full HD. Aici se vede diferenta. Dar vorbim de diagonale mari. Deci, la 80 cm cat vrei tu, e ok HD si atat. Daca mai e si smart, e cu atat mai bine. De la Samsung mi-as lua tv UHD sau 4K, smart, de peste 100 cm. Dar aici vorbim de alte game si preturi de peste 2000 de lei.
Modelul detinut de mine este Horizon 32HL7310h, adica cel de mai jos. Identic cu el este si un Finlux de la Metro. Fiind tv-uri identice, eu recomand si Finlux, sunt facute de acelasi producator, au acelasi meniu, au aceleasi ecrane, imagini, culori, etc.

https://www.emag.ro/...h/pd/D853NNBBM/
mersi frumos pt raspuns ..pana la urma am  cumparat un samsung ca am vazut tarziu raspunsul .. am dat cam multi bani dar asta e ..:)

#13
some14

some14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.12.2017
Salut. @radu_alexandru19, am o intrebare in legatura cu 32hl7310h, am achizitionat si eu recent un model ca acesta. Voiam sa te intreb daca ai avut vreo problema cu conectarea WIFI, eu am incercat de 2x si s-a restartat tv-ul, ulterior disparand optiunea de conectare wireless. Ai intampinat probleme? sau ai auzit pana acum? am tot incercat sa gasesc ceva, un software upgrade, insa nimic. Thx

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La ce conexiune wi-fi incerci sa il conectezi? Cumva direct la fibra RDS prin ONT?

#15
some14

some14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.12.2017

View PostMembruAnonim, on 24 decembrie 2017 - 14:21, said:

La ce conexiune wi-fi incerci sa il conectezi? Cumva direct la fibra RDS prin ONT?
Salut. Da

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cunosc problema. Televizorul se poate conecta la oricare alta conexiune de date, inclusiv prin intermediul telefonului (hotspot), doar tipul asat creaza probleme. Este una de incompatibilitate, un bug, care da reactia asta. Nu stiu daca setarile ONT-ului sunt de vina sau fibra RDS. Nici direct prin cablu nu functioneaza. Pentru rezolvare va trebui sa cumperi un router AC, iar ONT-ul sa fie pus in bridge, urmand ca tu sa conectezi TV-ul la noul router.  Daca nu te descurci ai putea sa ceri ajutor undeva pe aria RDS DIGI.

Edited by MembruAnonim, 24 December 2017 - 16:51.


#17
some14

some14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.12.2017

View PostMembruAnonim, on 24 decembrie 2017 - 16:50, said:

Cunosc problema. Televizorul se poate conecta la oricare alta conexiune de date, inclusiv prin intermediul telefonului (hotspot), doar tipul asat creaza probleme. Este una de incompatibilitate, un bug, care da reactia asta. Nu stiu daca setarile ONT-ului sunt de vina sau fibra RDS. Nici direct prin cablu nu functioneaza. Pentru rezolvare va trebui sa cumperi un router AC, iar ONT-ul sa fie pus in bridge, urmand ca tu sa conectezi TV-ul la noul router.  Daca nu te descurci ai putea sa ceri ajutor undeva pe aria RDS DIGI.
Nu mai apare deloc optiunea de conectare la retea prin wifi, apare doar cea prin cablu. L-am dus astazi la service la depanero, voi reveni in 4-5 zile cu problema gasita si solutia.

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Eu nu am avut acele probleme de care spui. Dar nu am cablu de la Digi, am de la UPC si in alta parte, persoana respectiva are de la Akta.
Cred ca a inteles si explicat foarte bine problema @ Steaua2006.
Apropo, de la ce vine ONT ? Am vazut ca e vorba de routerele de la Digi, dar e o abreviere sau ceva, sau e denumirea generica de routere de la RDS si atat ?

Edited by Magicwisewolf, 04 January 2018 - 12:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate