Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cum imi pun bazele in programare?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Programarea se poate invata si singur, dar e mult mai usor cu un profesor mai ales daca are si talent la predat
In plus cand ai intrebari uneori e mai simplu sa-ti raspunda cineva decat sa citesti diferite forumuri unde raspunsurile se bat cap in cap

#20
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Tin sa va contrazic . Programarea se invata de unul singur. Doar sa ai motivatie ( eu n-am) si poti invata ce vrei tu , totusi suntem in 2017 nu in 1980. Pentru initiator bazele programarii le iai din limbajul C pentru ca invatandu-l de inveti cum functioneaza masinaria.

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
In principiu sunt de acord cu ce a spus exydos, dar tin sa adaug ca totul depinde de "sistemul" (masinaria) pusa la dispozitie.
Astfel conteaza foarte mult ce programezi sau ce sistem (informatic) vrei sa dezvolti (automatizezi).

Edited by MarianG, 04 December 2017 - 20:05.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nici C-ul nu inseamna obligatoriu "cum functioneaza masinaria" ca poate nu intri sub capota chiar daca limbajul are facilitati optionale. Pointerii sunt jucarioare pana la urma si nici nu-i consider "sub capota".

Edited by neagu_laurentiu, 04 December 2017 - 20:09.


#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 exydos, on 04 decembrie 2017 - 18:10, said:

Tin sa va contrazic . Programarea se invata de unul singur. Doar sa ai motivatie ( eu n-am) si poti invata ce vrei tu , totusi suntem in 2017 nu in 1980. Pentru initiator bazele programarii le iai din limbajul C pentru ca invatandu-l de inveti cum functioneaza masinaria.
Poti sa ma contrazici cit vrei, atita timp cit exista un "dar" sau un "doar" ca scuza, raspunsul este nu. Pina la urma si partea de motivare se rezolva cu ajutorul unui profesor bun...

Tocmai faptul ca sintem in 2017 e problema. In 1980 trebuia sa inveti un singur limbaj de programare si erai bun de lucru imediat. Daca era nevoie sa schimbi limbajul, tot ce trebuia sa faci e sa inveti un alt limbaj de programare si atit. Asta se aplica in orice domeniu.

Acuma uite cum arata un anunt random de angajare pe Java:

Quote

Your Responsibilities
Analysis and design
Development of new features
Maintenance of legacy code
Code refactoring
Continuous integration
Code reviews

Your Competencies
OOP
Clean Code
Java SE
Spring (core, mvc, data)
Maven
JPA
JAX-RS (Apache CXF)
Jackson
GIT
SQL
Linux skills

Nice to have:
Microservices concepts
Spring Cloud (Eureka, Hystrix, Ribbon, Zuul)
Liquibase/Flyway
Jenkins
Docker
DB: PostgreSQL
HTML/CSS/Javascript
XML/XSLT/XSD

Parca-s scrijeliturile de pe pereti ale unui dement de la ospiciu JFSK KSDOEL SDLFOE JKF/OKD/FWER Posted Image

#24
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
na daca gasesti un prof care chiar stie , de ce nu, dar foarte putini si decat sa dai bani la link-academy mai bine nu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate