Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Caut rezervor GPL TOROIDAL interior cu Diamentru 500m , inaltime 200mm

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Dupa masuratorile mele ar trebuii sa fie in jur de 34-35 L.

Nu gasesc TOROIDAL cu diametrul 500mm, ma poate ajuta cineva, cu un link?
Attached File  20171122_022006.jpg   265.84K   52 downloads

Daca gasesc un rezervor cu instalate ma intereseaza desigur si montarea.

Edited by matheszabi, 22 November 2017 - 04:19.


#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Attached File  theme4_304_gpl_motoare_injectie_directa_450_265.jpg   13.51K   18 downloads
Poate te ajută.

#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sfatul meu este sa te duci la o firma autorizata care monteaza GPL si sa vezi ce solutie pot sa-ti ofere.

Un rezervor de GPL nu poti sa-l montezi tu in garaj, deoarece trebuie facute acte pe el si mers la RAR ca sa-l treaca in cartea masini. Un rezervor dinasta trebuie sa fie omologat si se poate folosi doar 10 ani de la data fabricatiei. Deaia este de preferat sa mergi la o firma autorizata si sa-i lasi pe ei sa caute prin cataloage ce rezervor se potriveste in spatiul pe care-l ai.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmatheszabi, on 22 noiembrie 2017 - 04:15, said:

Daca gasesc un rezervor cu instalate ma intereseaza desigur si montarea.

Vad ca cele mai mici sunt de 580 mm.

Dar poti lua legatura, de ex. cu cei de aici (http://www.autogpl.ro/rezervoare-gpl), si ei fiind montatori autorizati, iti pot gasi.

Intrebare: Nu se poate decupa podeaua portbagajului, la un tinichigiu, pentru a incapea un toroidal de 580 ?

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostHunor_66, on 22 noiembrie 2017 - 06:43, said:

Intrebare: Nu se poate decupa podeaua portbagajului, la un tinichigiu, pentru a incapea un toroidal de 580 ?

In general podeaua se decupeaza daca se doreste sa se monteze unul un pic mai "inalt". Fireste, asta nu exclude faptul ca ideea ta ar putea fi una buna (daca exista spatiu).

Unul dintre producatori de butelii (de care stiu eu) este Atiker si daca ma uit la ei pe site, vad ca cel mai mic este de 520 x180 - 27 Litri. Asa ca si daca nu apare pe niciunde pe siteurile din Ro, o firma autorizata poate comanda unul dinasta de la distribuitor.
Link atiker.bg

Initiator: Pe butelia actuala ai stantate dimensiunile rezervorului actual. Asa ca nu trebuie sa-l masori. Este suficient sa citesti.

Edited by florin71_skoda, 22 November 2017 - 07:30.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Suna la un service autorizat pentru montare instalatii gpl. Sigur te vor ajuta. La mine au instalat butelia pe dimensiunile rotii de rezerva (aveau mai multe dimensiuni). Am montat la Andrei GPL si nu am de ce sa ma plang.

PS: nu recomand depasirea gabaritului. La un prieten (care tot acolo si-a pus instalatia) a vrut un rezervor mai mare, dar au recomandat sa nu depaseasca dimensiunea rotii de rezerva (lacasul fiind exterior/ Dacia Lodgy) pe motiv ca e posibil sa nu treaca omologarea (din ce-i ziceau e ca uneori nu omologeaza instalatii care depasesc anumite masuri, nu stiu exact ce tolerante au, dar aceeasi butelie, pe aceeasi masina, ani diferiti, la una nu a fost omologata).

Edited by Pololica, 22 November 2017 - 08:38.


#7
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Pune domnule mic, atat cat ai roata. La ce iti trebuie rezervor mai mare cand ai statii gpl aproape in fiecare localitate? Cu ala mic tot ai autonomie de minim 300 km.

Rezervorul ala trebuie sa aiba ceva spatiu pe langa el. Pe mine m-a lovit unul de de mi-a deformat spatele dar butelia a ramas intacta datorita acelui spatiu liber.

#8
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009

View Postct13mey, on 22 noiembrie 2017 - 06:24, said:


Nu ma ajuta deloc o imagine, nici o marca, care tocmai produce injectoare.

View Postflorin71_skoda, on 22 noiembrie 2017 - 07:21, said:

In general podeaua se decupeaza daca se doreste sa se monteze unul un pic mai "inalt". Fireste, asta nu exclude faptul ca ideea ta ar putea fi una buna (daca exista spatiu).

Unul dintre producatori de butelii (de care stiu eu) este Atiker si daca ma uit la ei pe site, vad ca cel mai mic este de 520 x180 - 27 Litri. Asa ca si daca nu apare pe niciunde pe siteurile din Ro, o firma autorizata poate comanda unul dinasta de la distribuitor.
Link atiker.bg

Initiator: Pe butelia actuala ai stantate dimensiunile rezervorului actual. Asa ca nu trebuie sa-l masori. Este suficient sa citesti.

EXACT!!!!

Am sapat prin internet prin producatoare de butelii.
Am vazut ca este una de 52cm.

Attached File  20171122_141549.jpg   327.86K   8 downloads
Apoi m-am dus la unul personal, care are autorizatie sa instaleze. A masurat si el. Acolo incapr unul cu diametrul de 525 mm :)

Insa autorizatile aste sint mai complicate, decit credeam!

#9
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009

View PostHunor_66, on 22 noiembrie 2017 - 06:43, said:

Vad ca cele mai mici sunt de 580 mm.

Dar poti lua legatura, de ex. cu cei de aici (http://www.autogpl.ro/rezervoare-gpl), si ei fiind montatori autorizati, iti pot gasi.

Intrebare: Nu se poate decupa podeaua portbagajului, la un tinichigiu, pentru a incapea un toroidal de 580 ?


Diametrul e problema, 560mm gasesti ce vrei, 520mm..

Am pus intrebarea la RAR ( am sunat) ce sa intimpla daca decupez? - aia e structura modificata a masini, numai daca am autorizatia de la fabrica producatoare a masiniii. Cu sigurata ca acea autorizatia dace e posibila m-ar costa aprox valoarea a 20x a masinii , sau GPL / benzina pe toata viata automobilului..

View Postionut27, on 22 noiembrie 2017 - 09:41, said:

Pune domnule mic, atat cat ai roata. La ce iti trebuie rezervor mai mare cand ai statii gpl aproape in fiecare localitate? Cu ala mic tot ai autonomie de minim 300 km.

Rezervorul ala trebuie sa aiba ceva spatiu pe langa el. Pe mine m-a lovit unul de de mi-a deformat spatele dar butelia a ramas intacta datorita acelui spatiu liber.

Nu de spatiul liber a ramas butelia intacta.
Vezi videouri ce se intimpla la o coloziune!
ULTIMA ULTIMA bucatra care se deformeaza e rezervorul de GPL, nu este niciun element mai puternid in masina aia.
Daca trece pe masina dvs un tank aveti sansa ca butelia sa ramina intacta, cind masina va fi zdrobita! merita sa vedeti vidouri! - o sa radeti la cel la comentarii de inconstenti care e frica ca e butelia / bomba in masina.

In montatori mi-a explicat care e diferanta ( enorma ) de rezervor toroidal interior si rezervor toroidal exterior, si de ce nu da RAR momologare, daca rezervorul e de tip exterior si e montat interior!


La autorizatii:
Gasesc rezervorul care im-i doresc, si incape.
Apoi trebuie sa caut un importator, care importa acel marca, si are documente  (care necesita sa aiba si service)
Daca nu este... e alta poveste...complet. Cred ca trebuie montat intr-o alta tara, si apoi sa omologheze RAR-ul aici, apoi cu ce conditii nu stiu, care cu siguranta ca sint.
Daca este: trebuie cautat un montator, care e autorizat ,si la anexele sale este si tipul asta de GPL. Si aici e intrebarea:
- ce este de exemplu, daca rezervorul e de marca X si calculatorul + injectoare + vaporizator de Y?!

Daca toate sint de tip X, de exemplu Atiker e mas "simpluti"
- doar trebuie sa caut un montator autorizat de tip X cu importator Y in site-ul RAR :)

Deci un "landi renzo" nu ma ajuta cu nimic, deloc.

In Plus:
-Landi reznzo instaleaza softuri la care schimba codul de acces saptamina, desigur ca nu doresc asta.
- Fratelli ( Dedeman) o sa intaleze, dar o sa puna iarasi un pin, care numei ei pot sa faca orice. - La pretul de care voi ei, desigur... Nu doresc asta.

View PostPololica, on 22 noiembrie 2017 - 08:37, said:

Suna la un service autorizat pentru montare instalatii gpl. Sigur te vor ajuta. La mine au instalat butelia pe dimensiunile rotii de rezerva (aveau mai multe dimensiuni). Am montat la Andrei GPL si nu am de ce sa ma plang.

PS: nu recomand depasirea gabaritului. La un prieten (care tot acolo si-a pus instalatia) a vrut un rezervor mai mare, dar au recomandat sa nu depaseasca dimensiunea rotii de rezerva (lacasul fiind exterior/ Dacia Lodgy) pe motiv ca e posibil sa nu treaca omologarea (din ce-i ziceau e ca uneori nu omologeaza instalatii care depasesc anumite masuri, nu stiu exact ce tolerante au, dar aceeasi butelie, pe aceeasi masina, ani diferiti, la una nu a fost omologata).

Vezi cite se ofera cu dimensionea de 52 cm!

#10
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Momentan Solutia este: Atiker 520 x 200 mm toroidal interior.

http://www.atikereur...tanks-internal/

T01.520031 520 200 31 LT  8698764754196

31LT * 80% = 24.8 L GPL. Daca masina estimativ in oras consuma 17L e ok, satu foarte aproape de o statie GPL, dar nu o sa fac kilometrii asa de multi incit sa renteze, desi....

Afara consumul: estimativ 9-11L litri, depinde de contitii, si de talpa, desigur, Pe la 10 o fi sa fie mie comfortabil.
Daca in 250 km ma opresc sa alimentez sa ma duc la toaleta si sa beau o cafea e zic ca e acceptabil.
Daca nu e statie GPL sau sint grabit, pot sa folosesc si benzina, pe care am sa-l folosesc la depairi rapide, cand am consum temporar foarte mare, asa ca estimativ poate am nevoie sa alimentez in 300 km afara - si o sa consum si benzina , desigur.

Alta intrebare:
Este alt producator de rezervor toroidal inter de marime 520m diametru , 200mm inaltime, in afatra de Atiker?

Edited by matheszabi, 22 November 2017 - 23:24.


#11
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
http://prog.rarom.ro...pl.asp?judet=CJ
2. Nume societate: DACIA SERVICE CLUJ FELEAC SA Adresa: CALEA TURZII NR. 253-255, CLUJ NAPOCA, JUDETUL CLUJ Telefon: 0264438443 Activităţi: MONTARE, ADAPTARE, REVIZII, REPARATII-GPL Mărci: TOMASETTO ACHILLE/NR. 2349, 3516, 3517, 3769 SI 3967 EMISE DE RAR-OCP, IMPORTATE DE SC AGR AUTOGAS GROUP SRL PRINS/ AUTOGASSYSTEMEN/ NR. 3297 EMIS DE RAR-OCP IMPORTATE DE SC AGR AUTOGAS GROUP SRL LANDI RENZO,LANDI, LOVATO, EUROGAS, MED /COMUNICARI DE OMOLOGARE : E19-67R-0112003 SI E19-67R-0108004 EMISE DE RAR-DOT SI IMPORTATE DE SC AUTOMOBILE Dacia SA LANDI RENZO/NR. 1854 EMISE DE RAR-OCP IMPORTATE DE SC RO GROUP INTERNATIONAL SRL LANDI RENZO /NR. 3358 EMIS DE RAR-OCP IMPORTATA DE SC LANDI RENZO RO SRL

Adresa: CALEA TURZII NR. 253-255, CLUJ NAPOCA, JUDETUL CLUJ
Telefon: 0264438443
Activităţi: MONTARE, ADAPTARE, REVIZII, REPARATII-GPL
Mărci: TOMASETTO ACHILLE/NR. 2349, 3516, 3517, 3769 SI 3967 EMISE DE RAR-OCP, IMPORTATE DE SC AGR AUTOGAS GROUP SRL PRINS/ AUTOGASSYSTEMEN/ NR. 3297 EMIS DE RAR-OCP IMPORTATE DE SC AGR AUTOGAS GROUP SRL LANDI RENZO,LANDI, LOVATO, EUROGAS, MED /COMUNICARI DE OMOLOGARE : E19-67R-0112003 SI E19-67R-0108004 EMISE DE RAR-DOT SI IMPORTATE DE SC AUTOMOBILE DACIA SA LANDI RENZO/NR. 1854 EMISE DE RAR-OCP IMPORTATE DE SC RO GROUP INTERNATIONAL SRL LANDI RENZO /NR. 3358 EMIS DE RAR-OCP IMPORTATA DE SC LANDI RENZO RO SRL



6. Nume societate: SERVICE AUTOMOBILE 2 CLUJ SA
Adresa: CALEA DOROBANTILOR NR. 120, CLUJ NAPOCA, JUDETUL CLUJ
Telefon: 0264410768
Activităţi: REVIZII, REPARATII-GPL
Mărci: LANDI RENZO,LANDI, LOVATO, EUROGAS, MED /COMUNICARI DE OMOLOGARE : E19-67R-0112003 SI E19-67R-0108004 EMISE DE RAR-DOT SI IMPORTATE DE SC AUTOMOBILE DACIA SA LANDI RENZO/NR. 1854 EMISE DE RAR-OCP IMPORTATE DE SC RO GROUP INTERNATIONAL SRL LANDI RENZO /NR. 3358 EMIS DE RAR-OCP IMPORTATA DE SC LANDI RENZO RO SRL


Deci este trecut la autorizatie ca piesa pe care o monteaza de cine trebuie sa fie importat.


Cred ca trebuie sa vad la fiecare producator de butelii care face marimea aia, apoi sa vad cu importatorii, apoi montatorii. 3 pasi "simpli" :)
https://www.europage...r/lpg tank.html

Edited by matheszabi, 22 November 2017 - 23:43.


#12
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
http://shop.hybridsu...5ae47ddc8862e74

deci cealata "marca" este "STEP"
Homologation: E20 67R-01 0857
STEP LPG tanks are produced by the Turkish producer MERIDYEN ALTERNATIVE FUEL SYSTEMS. I
STEP toroidal internal tank 520/180 27L => 21.6L


http://dbsouthtrade....-toroidal-tank/

REZERVOARE CILINDRICE INTERIOARE Ø 520
2
ST520I034
520
200
34
E20 67R‐010858

34 x 0.8 => 27.2 L itri GPL  WOW :))

Edited by matheszabi, 22 November 2017 - 23:54.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmatheszabi, on 22 noiembrie 2017 - 23:00, said:

Si aici e intrebarea:
- ce este de exemplu, daca rezervorul e de marca X si calculatorul + injectoare + vaporizator de Y?!

Pai asa o sa fie pina la urma.

Daca te duci la Dedeman sa vezi o instalatie Frateli sau Logas, o sa constati ca rezervoarele sunt Atiker (sau ce alta natie or fi ele). Sub nici o forma nu o sa vezi rezervor Frateli sau rezervor Logas. Este foarte posibil ca la ambele modele de instalatie sa vezi tot Atiker. La fel si vaporizatorul, ai sa constati ca nu-i Frateli sau Logas, ca-i facut de alta firma.

Daca te decizi sa cumperi Frateli, atunci du-te la Dedeman si vezi ce au. Indiferent ca gasesti sau nu rezervorul dorit, cei de la Dedeman o sa-ti spuna citeva firme autorizate pentru montat Frateli. Cum Dedeman este doar un vinzator, obligatoriu  o sa te indrume catre o firma de servis colaboaratoare pentru montaj. Cind sti care sunt firmele de servis, te duci si tratezi direct cu ele. Cei de la servis o sa masoare si o sa sune ei la importatorul de Frateli ca sa faca comanda. Importatorul de Frateli o sa-ti comande si o sa importe rezervorul Atiker dorit, sau cu ce alta marca mai lucreaza ei. Mai departe va trebui sa te duci la Dedeman sa platesti si cind ajung piesele, sa mergi la firma de servis ca sa le montezi. Oricum, o sa-ti spuna ei care sunt pasi care trebuie urmati.

Daca nu-ti place Frateli, vezi ce alte marci mai monteaza firma de servis. Poate ca monteaza si LandiRenzo, sau BRC, sau alte marci


View Postmatheszabi, on 22 noiembrie 2017 - 23:00, said:

-Landi reznzo instaleaza softuri la care schimba codul de acces saptamina, desigur ca nu doresc asta.
- Fratelli ( Dedeman) o sa intaleze, dar o sa puna iarasi un pin, care numei ei pot sa faca orice. - La pretul de care voi ei, desigur... Nu doresc asta.
Toate sunt asa. Indiferent ce cumperi, doar o firma autorizata are softul si parolele necesare ca sa intre in softul "calculatorului" de gaz ca sa-i faca setarile.

Edited by florin71_skoda, 23 November 2017 - 10:02.


#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poti sa întrebi. Eu deja am montata butelia (33 L). Posibil sa aibă sau sa aduca pe comanda. Dar tot ei iti vor spune daca poti monta (sau nu) butelia ceruta.

#15
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009
Sint 2 tipuri de oameni; care le pasa munca lor si vad rostul si vor sa faca bine si altele care nu.

Procentrul pentru grupa 2 este mai mare.
Inteleg ca in sistemul bugetar stai si nu fac nimic sau lucrezi tot atita bani vin, nu esti interesat / motivat sa stii ce fati sai sa-ti pese un foarte-foare pic ( desigur sint exceptii). Se poate intelege.
In sistemul privat tu trebuie / ar trebuii sa produci profit companiei, care te a angajat. Iarasi dacaesti la salar minim, subplatit ect, iti doare fix in cot. Se poate intelege si asta.

Doar sa nu-mi scrieri ca "du-te nene intrewaba de alea si o sa-ti zica"
Am o lista de cel putin 30 de numere de telefon la care am intrebat ca "ai rezervor de 50cm / 52cm?, poti sa-mi montezi?"
Ei raspund in cel mai bun caz cu "Nu"
Altele cu "stai sa caut si te voi resauna" - Si citi crezi ca m-au resunat?! - si e sector privat,  nu bugetar. Le afecteaza salariul / venitul lor ca im-i da o informatie si poate se vinde inca o instalatie? - pe naiba.
Sa va dau o lista de care astept sa caute si o sa ma resune? - Din lista e una de Fratelli Cluj
Sa va zic la la Autogaz Romania cer o oferta de preti la o marca, un tip, o motorizare si ei vin co o oferta de marca + tip + alta motorizare? - si montatorii ma trimit de acolo , fiind un importator mai mare...
Din forumul asta mai oameni mai seriori, care fac treaba unuio angajat de a lor foarte neserios, si pentru un Like, si le multumesc!

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vad ca esti destul de suparat. Probabil vrei im mod express butelie de 50 cm diametru. Sincer, n-am intrebat acum un an ce diametre exista. La service mi-au recomandat modelul montat si mi-au facut ceva recomandari. Mi-au zis ce instalatii au si ce recomanda pentru masina mea (aveam de ales intre modele mai ieftine si modele mai scumpe, ei recomandand un model aproximativ intermediar, in sensul ca la minse se potriveau 6 modele, si, pe o scara de pret de la 1 la 6, mi-au recomandat 2-3, ma rog, nici masina mea nu e cea mai fitoasa de pe piata)

#17
matheszabi

matheszabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.04.2009

View PostPololica, on 24 noiembrie 2017 - 08:42, said:

Vad ca esti destul de suparat. Probabil vrei im mod express butelie de 50 cm diametru. Sincer, n-am intrebat acum un an ce diametre exista. La service mi-au recomandat modelul montat si mi-au facut ceva recomandari. Mi-au zis ce instalatii au si ce recomanda pentru masina mea (aveam de ales intre modele mai ieftine si modele mai scumpe, ei recomandand un model aproximativ intermediar, in sensul ca la minse se potriveau 6 modele, si, pe o scara de pret de la 1 la 6, mi-au recomandat 2-3, ma rog, nici masina mea nu e cea mai fitoasa de pe piata)

Cum sa nu fiu suparat!

Vezi aici ce mail primesc dupa o saptamina!


Quote

...sorry for our delay in replying you but we checked in detail the tank you are searching for with our suppliers & with distributor in Romania, Hungary and Poland .
We apologize but nobody has such a tank … For this reason we have no other choice to suggest you a cylinder tank as our Romanian distributor already suggested to you.
We remain at your disposal .
Thanks & Regards,...
Nu numai in Romania sint oameni / angajati cu lipsa de interes fata de munca lor, ci peste tot. Asta a scris tocmai din Polonia, dupa ce am comfirmat ca ma deplazez oriunde in Romania, Ungaria, ba chiar in Polonia ( nu am zis ca si altundeva lor)

Un cicat de rezerver de 52 cm nu este in toata Romania! Trebuie sa faca comanda, sa astepte TIR-ul si poate in Martie.
De ce nu ma intreaba nimeni ca sint dipus sa platesc 50 ron in plus sa vina un rezervor din Turcia cu curierat express sau nu? - le doare in ... sa faca profit ptr compania la care sint angajati!
Dar si mai mult: compania, care ar importa trebuie sa fie mentinut in acreditarea montatorului. E o gramada de documente, care trebuie predate si actualizate anual. Costa 500 ron. Niciunul nu a zis ptr mine sa-i acopar cheltuiala ala, ca-mi baga butelia, si sa scapt de lenesia de la angajati am apelat chiar la proprietarul businesului...
Lenesi, poturosi, lipsa de interes in cel mai bun caz!
Daca e caz mai nefericit, atunci si neseriosi: ma programeaza la o data + ora, apoi se apuca de alta de reparat, sau nici nu ma programeaza, ci sa vin cand au ei ceva timp gol ( in care taxeaza pe altul la ora)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate