Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum trebuie sa reactionam in astfel de situatii?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 22:17, said:

Am trecut pe strada pe langa un grup de copii de 9-10 ani cu tigara in gura. Ce ar trebui sa faca un adult intr-o astfel de situatie. Avem vreo responsabilitate ca adulti sa oferim lectii gratuite de educatie celor mici?
Imi aduc aminte aveam vreo 11 ani si fumam cu baietii in spatele blocului. A trecut un individ cu bicicleta ,s-a dat jos si ne-a fugarit de ne-au iesit plamanii pe nas. Acum sa faci asa ceva,mai ales intr-o tara ca Germania,  ti-a da astia in cap cu drepturile copilului de te-ai lecui.
Am auzit azi la radio, ca un grup de minori au fost prinsi beti in timp ce consumau bauturi alcoolice in fata unui restaurant. Unul dintte ei furase sticla chiar din restaurantul mentionat. Un paznic i-a observat si a chemat politia si ambulanta, cativa dintre minori primind ceva ingrijiri medicale.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevarat va spun: in tarile civlizate (nu e cazul Romaniei) parintii minorilor care sunt gasiti fumand pe strada, in loc public, isi iau amenzi de nu se vad (pentru ca pot da exemplu altor ocpii) . Si Politia e chemata de primul cetatean care intra in contact cu ei.   Dar asta e valabil pentru fumat ostentativ in locuri publice, circulate (nu discutam de fumat in buda, in spatele blocului sau mai stiu eu unde).

La noi.. cum spunea cineva mai sus "Sa-i educe familia..."

Bubuie copii si tinerii de educati prin grija familiei si scolii.

Edited by rosix, 21 November 2017 - 23:19.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 22:17, said:

Imi aduc aminte aveam vreo 11 ani si fumam cu baietii in spatele blocului. A trecut un individ cu bicicleta ,s-a dat jos si ne-a fugarit de ne-au iesit plamanii pe nas...
si dupa chestia asta v-ati lasat toti de fumat, nu?

#22
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista perceptia eronata ca ...daca alegi ,intr-o anumita situatie , o anumita solutie, lucrurile se repara. Este gresit . Exista situatii  in care ,orice ai face, lucrurile raman asa , defecte , La varsta lor si la mediul din care provin. o atentionare ar fi insemnat sa le acorzi ceea ce doreau , si anume atentie .

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 01.11.2005

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 22:17, said:

Ce ar trebui sa faca un adult intr-o astfel de situatie.
Sa le ceara copiilor respectuos sa ii dea si lui sa traga un fum...

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 22:17, said:

Am trecut pe strada pe langa un grup de copii de 9-10 ani cu tigara in gura. Ce ar trebui sa faca un adult intr-o astfel de situatie. Avem vreo responsabilitate ca adulti sa oferim lectii gratuite de educatie celor mici?
Pai tu nu vezi ca tendinta este ca nici daca se f-t in c-r, sa nu ai legal dreptul la o reactie de corectare.
Acuma, una peste alta, si macaroana babalacilor trebuia taiata; partea naspa e ca pendulul se duce tare... in opozitie.

#25
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Titi, data viitoare, daca iti cre careva un foc, sa zici: cu sapca sau fara sapca?

#26
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 22:17, said:

Am trecut pe strada pe langa un grup de copii de 9-10 ani cu tigara in gura. Ce ar trebui sa faca un adult intr-o astfel de situatie.
ar trebui sa le explice ca accizele pe tutun si alcool vor avea un efect devastator asupra bugetului lor pe termen lung.

#27
Invoc

Invoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 25.07.2013

 titi_greucean, on 21 noiembrie 2017 - 22:17, said:

Am trecut pe strada pe langa un grup de copii de 9-10 ani cu tigara in gura. Ce ar trebui sa faca un adult intr-o astfel de situatie. Avem vreo responsabilitate ca adulti sa oferim lectii gratuite de educatie celor mici? .......

    Uite , intră și tu pe site-ul ăsta (cam așa ceva dacă-mi mai aduc bine aminte) : "ți-o_cauți_cu_lumânarea.com" și acolo o să găsești exact ce trebuie să faci în toate situațiile !

#28
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Nu trebuie sa reactionam.

#29
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu sunt de acord cu "sa-i educe parintii lor". Copiii astia fac parte din societatea in care traim si mai incolo vor fi responsabili de societatea in care traim. Ce te faci daca nu au parinti capabili sa ii educe? Accepti rahatul care o sa iasa din ei in lipsa unei educatii inadecvate sau speri ca cineva (altcineva, intotdeauna altcineva) o sa se ocupe totusi si de ei si o sa-i repare? Asta ca principiu general.

Acum specific pentru situatia de fata, probabil ca au fost si ei curiosi si au vrut sa vada cum este. Nu cred ca la varsta aia sunt cu adevarat fumatori si daca chiar sunt, cred ca au probleme mai mari decat tutunul, care nu se rezolva cu un sfat prietenos de la un necunoscut.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate