Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Am internet dar nu am internet hm....

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Deci ... mi am luat o placa noua de baza si de obicei cand instalam windowsul 7 32 sau 64 bit driverele de net erau tot timpul acolo , ehh cu toate astea am intrat in windows sunetul il aveam netul nu si m am conectat cu un telefon la internet si a inceput sa descarc tot ce se numeste drivere de net lan si unele au mer , pe celelalte le am dezinstalat am descarcat 3d chip imi arata ca e ok am driverele deci e ok dar nu am internet prin cablu de la internet (am internet prin us de la telefon si telefnul wifi) si cand am bagat mufa in spate de la internet in slotul special pentru internet ( nu stiu cum se numeste) a luminat un portocalui cea ce am inteles ca e ok doar ca nu am drivere si de asta nu o sa clipeasca verde , acum am pus si drivere si tot dar nimic tot nu lumineaza nimic tot cu net prin telefon stau ....
Placa de baza Asus p5g41c-m
Astea is driverele de pe pagina lor ...Realtek RTL8112L LAN Driver V7.6.820.2009 for 32/64bit Windows 7.(WHQL)
Deci mai pot face ceva sau .... sa imi pun o alta placa de internet ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bun. Ai instalat driverele. Poti da un restart - s-ar putea sa isi revina.
De la ce provider ai internetul ? La RDS de exemplu trebuie configurata conexiunea...

#3
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Stii ce poti face?
Sa descrii coerent si corect problema. Eu chiar nimic nu am inteles, mai ales de aici (am internet prin us de la telefon si telefnul wifi).
Totusi de la cine ei internet?

#4
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Am vrut sa zic ca am internet prin USB ( cred ca am ceva probleme cu tastatura sunt gamer :P o mai ating din cand in cand :)) ) si telefon are wifi iar internetul e de la Telekom si i am sunat cu ideia sa imi fac la fel configuratia aia de 198.168 etc etc dar mi au zis ca am modem nou iar internetul se conecteaza direct fara nici o configuratie sau vreo setare si au verificat si mi au zis ca de la ei spre mine e totul online e totul ok am internet ... deci e de la mine

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Daca ai avea un alt sistem conectat la internet, poti cauta DriverPackSolution varianta offline.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia da Bo$$ un id si parola de TeamViewer sa ne chioram putin la drivere. Pe PM nu aici :)
Misto asa cu "gamer"
Se pare ca iti maltratezi tastatura...

Edited by exceswater, 21 November 2017 - 11:55.


#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Pai tinand cont ca lui nu-i merge netul, la ce vrei sa te conectezi?

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu esti atent colegu' ;)
Si-a conectat desktopul respectiv la net folosind telefonul ca modem - prin USB

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postiomenio, on 21 noiembrie 2017 - 11:33, said:

Placa de baza Asus p5g41c-m
Astea is driverele de pe pagina lor ...Realtek RTL8112L LAN Driver V7.6.820.2009 for 32/64bit Windows 7.(WHQL)
Deci mai pot face ceva sau .... sa imi pun o alta placa de internet ?

Da.. poti sa te concentrezi 10 min sa instalezi driverele alea cum trebuie... apoi ar trebuie sa-si ia IP local si sa se conecteze.  Cablul din spatele calculatorului merge cu celalalt capat intr-un port LAN la router / ONT Telekom.. sper ca n-ai incercat alte variante.... Dar in primul rand... driverul de LAN pe calculator.
Lasa-l naibii de telefon conectat pe USB... Baga un cablu UTP in spatele calculatorului si in router in LAN.

Edited by rosix, 21 November 2017 - 12:10.


#10
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Acum instalez teamviver cu cine iau legatura sa se uite  putin sa vada daca poate sa rezolve ceva ?

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postiomenio, on 21 noiembrie 2017 - 12:10, said:

Acum instalez teamviver cu cine iau legatura sa se uite  putin sa vada daca poate sa rezolve ceva ?
Dai un PM cu user si parola de TeamViewer si casti ochii sa nu zici dupa aia ca ti-am luat procesorul

#12
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016

View Postrosix, on 21 noiembrie 2017 - 12:06, said:

Da.. poti sa te concentrezi 10 min sa instalezi driverele alea cum trebuie... apoi ar trebuie sa-si ia IP local si sa se conecteze.  Cablul din spatele calculatorului merge cu celalalt capat intr-un port LAN la router / ONT Telekom.. sper ca n-ai incercat alte variante.... Dar in primul rand... driverul de LAN pe calculator.
Lasa-l naibii de telefon conectat pe USB... Baga un cablu UTP in spatele calculatorului si in router in LAN.
Scuze dar nu stiu ce e cablu de UTP te referi la cablul care face legatura de la modem in unitate ala asa patratos cu mai multe fire intro chesti din plastic care se vede prin ? scuze de explicatia asta banala dar chiar nu am nici o ideie

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sa nu mai zici ca esti gamer

Asta e cablul:

Attached File  utp.jpeg   9.21K   4 downloads

#14
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016

View Postexceswater, on 21 noiembrie 2017 - 12:18, said:

Sa nu mai zici ca esti gamer

Asta e cablul:

Attachment utp.jpeg
Da de ala ziceam si eu dar nu stiam ca se numeste asa ....

Deci pana la urma pun o alta placuta de net no ?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postiomenio, on 21 noiembrie 2017 - 12:28, said:

Da de ala ziceam si eu dar nu stiam ca se numeste asa ....
Deci pana la urma pun o alta placuta de net no ?

Las-o naibii de placuta de net. Ia cablul ala si baga un capat in spatele calculatorului si celalalt capat in router / ONT Telekom unde scrie LAN (sunt 4 porturi).  
Apoi incearca sa instalezi din nou driverul ala, apoi sa restartezi calculatorul. In timpul acestei proceduri, scoate telefonul de pe USB si te ocupi numai de configurare internet prin LAN.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Merge?

Edited by exceswater, 21 November 2017 - 12:45.


#17
iomenio

iomenio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2016
Pai asta am facut de ieri nonstop e conectat la unul din cele 4 porturi am incercat si alt cablu si tot nimic
Internetul prin usb l am pus abia azi dimineata si ieri de la 1 pana la 10 seara numai cu drivere am umblat si in tot timpul acesta era conectat la ruter prin cablu

https://imgur.com/a/4ZadD

https://imgur.com/cWRniAh

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cumpara o placa de retea. Se poate ca asta sa aiba defect ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate