Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Lenovo A680 nu functioneaza. Telefon fara IMEI?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
putinica

putinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2012
Salut,

Am primit mai demult de la o ruda un telefon Lenovo A680, dar nu l-am folosit deloc deoarece nu accepta SIM pe Orange. Am presupus ca e blocat pe alta retea.

Azi am incercat sa-l deblochez undeva in oras, si tipul a intrat prin meniu cautand codul IMEI, care nu exista. Asa ca mi-a zis ca ar fi bun de aruncat, sau sa caut pe altcineva care o sa-mi ia vreo 100 ron ca sa refaca IMEI-ul, pt ca altfel nu functioneaza.

Intrebare: cum se ajunge in situatia ca un telefon sa nu aiba cod IMEI, si credeti ca merita sa dau banii pe reconstituire/deblocare?

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Daca nenea ala cauta IMEI prin meniu.... mdeah, ce sa zic.
Ia vezi in interior, sub baterie.
Sau formeaza codul *#06#
Sau... la final, mergi la meniul Setari > Despre (ultimul) > si pe acolo pe undeva ar trebui sa fie IMEI.
Daca, intr-adevar, nu apare - da, se poate sa dispara IMEI in diverse situatii.
Partea buna e ca telefonul are procesor Mediatek, la astea se poate scrie la loc.
De exemplu, cu MAUI Meta.
Dar trebuie sa gasesti IMEI-ul original

#3
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Telefoanele cu chipset MTK raman fara IMEI in anumite cazuri cand le rescrii softul. Se poate rezolva relativ usor.
N-as da 100 de lei sa-l repar. Daca ai vreo cunostinta minitehnicus, se va descurca cu usurinta sa ti-l refaca.

#4
putinica

putinica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2012
Bine am gasit IMEI-ul de sub baterie.
Daca formez *#06# imi apare: IMEI. Invalid. Invalid.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Deci a ramas fara, trebuie rescris. Un decoder serios ar fi avut tot ce trebuie sa ti-l rezolve la cheie... dar probabil vrea bani cat nu face.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai mai sus denumirea programului, ai IMEI, sint tone de tutoriale pe net... bafta :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate