Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Text in videoclip

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
Buna ziua.Am un fisier video cu extensie mkv in care sunt prezente formatiile anilor 90.l-a inceputul fiecarui videoclip nu apare numele formatiei si numele piesei.As vrea sa pot adauga daca exista posibilitatea aceste informatii eu.Daca ma pute-ti ajuta cu numele unui soft si cum se procedeaza.Multumesc

#2
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Poti face o "subtitrare", un fisier srt de exemplu, si sa-l bagi in containerul mkv.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai aici ceva informatii :

https://www.apowerso...les-to-mkv.html

Inainte de a pune numele formatiilor mai studiaza putin te rog.

"l-a inceputul "  " pute-ti ajuta"

#4
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
nu stiu daca ma ajuta am folosit mkvmerge ,stiu sa adaug sub in video.packul de care vorbesc are in jur de 40 de videoclipuri care se succed unul dupa altul tine in jur de doua ore jumate.la inceputul fiecarei piese vreau sa intervin .Multumesc

 bv10nut, on 20 noiembrie 2017 - 15:31, said:

Buna ziua.Am un fisier video cu extensie mkv in care sunt prezente formatiile anilor 90.la inceputul fiecarui videoclip nu apare numele formatiei si numele piesei.As vrea sa pot adauga daca exista posibilitatea aceste informatii eu.Daca ma puteti ajuta cu numele unui soft si cum se procedeaza.Multumesc


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ti-am dat link cu tot ce ai nevoie:

Uite: "For those who want to create their own subtitle and later add it into MKV videos, you can use the ApowerEdit. Using this software to add subs to MKV is very easy, plus you can beautify the video by adding special effects and transitions.
First off, you need to create your own subtitle. Take note of the specific timing, correct text format and right file extension to avoid any problems. To add self-made subs to MKV, all you need to do is:
    Install the program and click the “Import > Import file” button to add your desired video.
    Drag and drop the clips to the timeline and use the preview player on the right to check contents.
    Hit the “Text” tab and choose your template. Simply drag it over the Text timeline."

#6
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
am inteles in privinta softului de editare video.acum pentru a crea fisierul cu extensie srt sa inteleg ca trebuie alt soft ? Multumesc

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Citeste acolo ca scrie tot ce trebuie facut Posted Image

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Faci un fisier text si apoi ii schimbi extensia din .TXT in .SRT

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, faci un fisier TXT, dar CE contine acesta ?!
Degeaba pune formatia + melodia, trebuie sa puna si alte chestii (numere, timpi....).

@bv10nut > ai 2 solutii:
1. cu subtitrare, separata SRT sau inclusa direct in fisier, cum s-a spus mai sus
Faci subtitrarea, sincronizata, folosind Subtitle Edit: https://github.com/S...leedit/releases
Apoi o lasi separata SRT sau o bagi in video cu mkvtoolnix

2. scris direct pe film, folosind orice program de editare video capabil sa citeasca MKV
Aici ai o problema: majoritatea vor prelucra absolut tot fisierul, desi tu ai doar niste mici editari.
Asta inseamna pierdere de timp (40 video x 2-3-4 minute/bucata = cel putin 2 ore = cel putin 2-3 ore de randare/salvare).
De asemenea, poate sa insemne si pierdere de calitate, daca nu faci setarile cum trebuie.
Poti incerca Cyberlink PowerDirector, din cite tin eu minte era capabil sa prelucreze doar partile editate, restul ramineau la fel, ceea ce iti salveaza mult timp si calitate.
Nu sint sigur ca e vorba de acest soft, in perioada aia am testat mai multe si unul din ele sigur avea asa ceva.

Eu iti recomand optiunea 1.

#10
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
Multumesc tuturor pt info revin daca reusesc...

#11
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 bv10nut, on 20 noiembrie 2017 - 17:04, said:

Multumesc tuturor pt info revin daca reusesc...
Si eu sunt interesat. Si daca se poate adauga un mp3 peste video. Sa scoti audio de la video si sa pui un mp3.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, se poate.
Cel mai simplu cu AVIDemux.
Incarci video, apoi meniul Audio  > select track > ...Add duaio track ( o gasesti tu optiunea asta, chiar daca nu e vizibila din prima, este in loc de trackul original) > selectezi mp3 > dai pe copy (linga configure)> ok
Apoi jos stinga la Output format dai pe MP4 > file > save ......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate