Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dacomania - O poveste despre identitate, exagerări periculoase și falsificarea istoriei

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
290 replies to this topic

#1
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Cu toții suntem bombardați în mediul online cu povești care ne plasează ca fiind "buricul omenirii". Am urmărit un mic fragment video la Digi care atinge problema.
Ar fi de râs dacă fenomenul n-ar fi de plâns și n-ar prinde la oamenii neinformați.

http://m.digi24.ro/s...istoriei-831333

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Sunt 2 entitati care au musamalizat : imperiul roman si ortodoxia ! Ambele stiu adevarul , dar au distrus totul ! Doar pt. a se impune .

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cum? Tu nu stii, ca aci pe meleagurile noastre s-au impiedicat toti greii planetei?

Chiar si in ziua de azi aud dobitoci care cred, ca mai marii planetei nu ne lasa dom-ne sa ne dezvoltam....  Nu ca suntem noi prosti gramada si hoti.
Deci dacii au inventat imperiul roman, turcii..mai,mai sa traga obloanele cand au auzit de Stefan..

Eeee, situatia s-a schimbat cand au aparut creioane si hartie peste tot si nu scria doar unul ce ii spunea ''seful''..
Asa, romanasii au devenit brusc niste prosti lingai, care intorceau curu' la care o avea mai mica..  Realitatea.

Ce sa le explici la idioti patrioti, ca romanii cand au venit peste noi, aveau senatori si chiuveta cu apa calda... Dacii...traiau cu lupii prin pesteri.  Eu zic ca am avut noroc ca au mai violat aia niste femei p-aici..ca altfel..nu stiu ce se alegea..

#4
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postmariovrs, on 20 noiembrie 2017 - 06:30, said:

  Eu zic ca am avut noroc ca au mai violat aia niste femei p-aici..ca altfel..nu stiu ce se alegea..
Ce noroc pe capul tau! Chiar asa, tu cum ai aparut pe lume?

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Si daca chiar am fi buricul pamantului de ce sa nu acceptam realitatea respectiva?
Sau noi trebuie sa fim invatati sa stam numai capra?
Sunt multe dovezi care arata ca in tarisoara asta sau petrecut chestii importante in trecut si nu scrie de noi scrise de straini
De ce sa nu acceptam un posibil adevar,daca chiar asa sa petrecut candva?
Stiu ca sa indus aceasta placa si se induce in continuare ca noi suntem nimeni....dar poate chiar suntem cineva
si ca sa vezi ca se vrea distrusa istoria poporului roman si tinerea in saracie a poporului roman nu trebuie sa fi nici filozof si nici dacopat,trebuie doar sa te duca putin tartacuta

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmariovrs, on 20 noiembrie 2017 - 06:30, said:

Eu zic ca am avut noroc ca au mai violat aia niste femei p-aici..ca altfel..nu stiu ce se alegea..
eu zic ca bati cimpii, pina si un copil de gradinita stie ca poporul roman se trage din traian si decebal .. care dintre ei o fi fost mama, nu se stie ..


View PostI2O, on 20 noiembrie 2017 - 07:42, said:

Sau noi trebuie sa fim invatati sa stam numai capra?
ooo, pasa, cit de darnic esti ..nu numai sa stam capra, dar sa ne si rugam sa fim "bagati" in seama ..

deci un nou topic de hai sa ne cacam pe valorile romanilor ...
ALO'O! moderatorii, mutati-l linga alea cu propaganda pro rusa si altele ...

Edited by r_murphy, 20 November 2017 - 07:51.


#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De ce va pasa ce naiba am fost acum 2000 de ani ?  Poate ca am fost mega smecheri dar e irelevant atat timp cat azi suntem ultimii saraci din Europa.

#8
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Niciodata nu poti sa periezi destul un megaloman sarac.
Mai adaug una: atlantida a fost in marea neagra, a fost a dacilor, dar au venit americanii si au scufundat-o, ca sa ii faca pe daci caprele lor. Apoi Decebal a facut o incursiune in americi si i-a dezbinat si nimicit. Pana a revenit Columb care i-a reunit.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postr_murphy, on 20 noiembrie 2017 - 07:48, said:

eu zic ca bati cimpii, pina si un copil de gradinita stie ca poporul roman se trage din traian si decebal .. care dintre ei o fi fost mama, nu se stie ..



ooo, pasa, cit de darnic esti ..nu numai sa stam capra, dar sa ne si rugam sa fim "bagati" in seama ..

deci un nou topic de hai sa ne cacam pe valorile romanilor ...
ALO'O! moderatorii, mutati-l linga alea cu propaganda pro rusa si altele ...
Probabil ca sunt multe persoane platite special pentru a denigra poporul roman pana in ultima scoarta

View PostDjMx, on 20 noiembrie 2017 - 07:52, said:

De ce va pasa ce naiba am fost acum 2000 de ani ?  Poate ca am fost mega smecheri dar e irelevant atat timp cat azi suntem ultimii saraci din Europa.
Chestia e ca daca stii ca stramosii tai au fost cineva...ai o motivatie ca sa le calci pe urme si sa urci cat mai sus
Dar daca stramostii tai au fost lichele vai steaua lor..clar nu ai motivatia pentru a te ridica sus
Toata chestia e psihologica

Edited by I2O, 20 November 2017 - 08:03.


#10
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

View Postr_murphy, on 20 noiembrie 2017 - 07:48, said:

eu zic ca bati cimpii, pina si un copil de gradinita stie ca poporul roman se trage din...

De la cine stie ? De la dna educatoare Dr  in istorie cu scoala făcută pe vremea lui Indoctrinatorul Carpatilor cand nu era foarte indicat sa pui la îndoiala informat›ia venită ..de sus,, ?
Dar azi suntem liberi sa citim si sa ne formam o părere.

Edited by gezahofi, 20 November 2017 - 08:15.


#11
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
"Probabil ca sunt multe persoane platite special pentru a denigra poporul roman pana in ultima scoarta"
La fel de probabil unii sunt platiti sa dezinformeze. Spre deosebire de ce a zis Dl Genunche, istoria se rescrie permanent, descoperiri arheologice si alte detalii se fac in continuare. Deci e posibil sa fie si ce zici tu, insa inca nu au fost descoperite acele dovezi. Daca ai tu, prezinta-le si fa-te cunoscut.

#12
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Pai nu s a găsit nicio sarma, înseamnă ca dacii comunicau GSM . Cam asta era principiul arheologic indus de profesorii de la facultate acum câțiva ani.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,528
  • Înscris: 30.10.2003
Gheorghe Funar: Piramidele din Egipt, că să vă răspund la întrebarea pe care am pus-o, au fost construite de strămoșii noștri geți după modelul piramidei soarelui pe care o face bunul Dumnezeu pe teritoriul României. Este singurul loc din lume unde bunul Dumnezeu, în fiecare an face o piramidă. Piramida soarelui sau piramida de lumină, ea apare în ziua de 6 august, dimineață la ora 7, cei care urcă în ziua de 6 august în jurul orei 7:00 pe muntele Ceahlău văd în zare o hologramă, o piramidă uriașă pe care o face bunul Dumnezeu, durează 80 de minute, după 80 de minute dispare.
În piramide și mai ales în mormântul lui Tutankhamon s-au găsit multe obiecte din aur. În anticamera mormântului lui Tutankhamon, circa 300 de obiecte din aur. Masca faraonului Tutankhamon, tronul lui, toate au fost realizate din aur. De unde este aurul? De la Roșia Montană.

Posted Image Posted Image  Super tare Funar asta. Ma intreb cine ii este furnizorul.

#14
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostI2O, on 20 noiembrie 2017 - 07:42, said:

Si daca chiar am fi buricul pamantului de ce sa nu acceptam realitatea respectiva?
Sau noi trebuie sa fim invatati sa stam numai capra?
Sunt multe dovezi care arata ca in tarisoara asta sau petrecut chestii importante in trecut si nu scrie de noi scrise de straini
De ce sa nu acceptam un posibil adevar,daca chiar asa sa petrecut candva?
Stiu ca sa indus aceasta placa si se induce in continuare ca noi suntem nimeni....dar poate chiar suntem cineva
si ca sa vezi ca se vrea distrusa istoria poporului roman si tinerea in saracie a poporului roman nu trebuie sa fi nici filozof si nici dacopat,trebuie doar sa te duca putin tartacuta
Chestia e ca românii nu prea par sa se traga din vreun neam mare. Românii nu au nimic special fata de alte natii. N-am fost mare branza nici acum 1000 de ani, nici acum 500 de ani, si nici in prezent. Asadar am fost tot timpul un popor neinsemnat, numai bun de pus la munca de catre alte populatii mai destepte.

#15
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cei care denigreaza locuitorii acestor meleaguri romanesti ar trebui sa urmareasca documentarul acesta facut de straini, pentru ca tot se inchina la ce spun strainii.
Aceleasi persoane ar trebui sa mai caute informatii despre pelasgi, precursorii getilor.

Edited by vladutgm, 20 November 2017 - 08:50.


#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostDjMx, on 20 noiembrie 2017 - 07:52, said:

De ce va pasa ce naiba am fost acum 2000 de ani ?  Poate ca am fost mega smecheri dar e irelevant atat timp cat azi suntem ultimii saraci din Europa.


Nu suntem chiar ultimii. Nici macar mandria asta nu o avem. Ne batem cu bulgarii si albanezii pe ultimele locuri..

#17
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBursul, on 20 noiembrie 2017 - 08:41, said:

Gheorghe Funar: Piramidele din Egipt, că să vă răspund la întrebarea pe care am pus-o, au fost construite de strămoșii noștri geți după modelul piramidei soarelui pe care o face bunul Dumnezeu pe teritoriul României. Este singurul loc din lume unde bunul Dumnezeu, în fiecare an face o piramidă. Piramida soarelui sau piramida de lumină, ea apare în ziua de 6 august, dimineață la ora 7, cei care urcă în ziua de 6 august în jurul orei 7:00 pe muntele Ceahlău văd în zare o hologramă, o piramidă uriașă pe care o face bunul Dumnezeu, durează 80 de minute, după 80 de minute dispare.
În piramide și mai ales în mormântul lui Tutankhamon s-au găsit multe obiecte din aur. În anticamera mormântului lui Tutankhamon, circa 300 de obiecte din aur. Masca faraonului Tutankhamon, tronul lui, toate au fost realizate din aur. De unde este aurul? De la Roșia Montană.

Posted Image Posted Image  Super tare Funar asta. Ma intreb cine ii este furnizorul.
Candva Funar a vrut sa fie presedintele Romaniei...A fost primar al Clujului...
Poti sa fii patriot, nationalist si fara sa denaturezi cu buna stiinta adevarul.Sunt destui care afirma ca Isus a avut origini geto dace, ca romanii vorbeau limba daca, ca Deutchland inseamna Tara Dacilor(si Funar a facit aceasta afirmatie cu multa seriozitate), etc insa acest gen de denaturari exista si la alte popoare inclusiv la vecini de a-i nostri.Sigur ca este vorba doar de un mic segment al populatiei, probabil sub 1% din totalul populatiei care crede si apreciza aceste dezinformari .

#18
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View PostCristi_E, on 20 noiembrie 2017 - 08:45, said:

Chestia e ca românii nu prea par sa se traga din vreun neam mare.
Chestia este că româniii se trag dintr-un neam mare. Sunt o lecție despre mărire și decădere.

Problema este simplă. Cei care nu se pricep să tacă dracului din gură.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate