Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Parametri etrieri si bare otel beton

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
In proiectul de rezistenta structuristul mi-a bagat la fundatie etrieri PC52 fi8/15, iar barele de otel beton sunt PC52 4fi14.

Am posibilitatea sa primesc de la cineva gratuit etrieri PC52 fi8/20 si bare din otel beton PC52 6fi12.

Pot sa folosesc fi8/20 in loc de fi8/15 si 6fi12 in loc de 4fi14?

#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
De ce nu vorbesti cu structuristul?

#3
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Pentru ca doresc sa aud mai multe pareri: de la structurist, executant, alte persoane cu experienta.

Structuristul considera ca si-a facut treaba, este in faza de verificat proiectul si este reticient in a mai face modificari de orice fel, chiar si contra cost..

Edited by Nigh7D3vil, 19 November 2017 - 16:12.


#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 Nigh7D3vil, on 19 noiembrie 2017 - 16:05, said:

chiar si contra cost..
Cred ca nu ne spui toata tarasenia....
Pe vorbele noastre nu cred ca-ti da mana sa pui altceva decat ce e in proiect. Ma gandesc la faptul ca-ti vor trebui niste semnaturi.
Iti ramane ca varianta sa schimbi structuristul....

#5
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
In fundatie, adica in stapi, ca grinda de fundare in niciun caz nu poate avea etrieri de 15. Daca e in stapi, inseamna ca zidesti cu caramida de 20 si daca modifici stapii trebuie sa modifici si caramida.

Attached Files


Edited by mihai_gelu, 19 November 2017 - 18:04.


#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Nigh7D3vil, on 19 noiembrie 2017 - 15:40, said:

Pot sa folosesc fi8/20 in loc de fi8/15 si 6fi12 in loc de 4fi14?
fi 8/20 respectiv fi8/15 inseamna acelasi etrier montat la pas de 20 cm in primul caz respectiv la 15 cm in cel de-al doilea caz...eu unul nu m-as hazarda sa schimb pasul de montare pentru ca apar alte probleme .... asta ar putea fi o explicatie de ce nu vrea sa schimbe structuristul nici pe bani.... daca tot primesti gratuit etrierii, monteaza-i la pas de 15 cum e in proiect si mai cumperi cativa pentru completare....
6fi12 si 4fi14 aici e discutabil.... aria de armare la 6fi12 este 678,58 mm2 iar la 4fi14 aria de armare este 615,75 mm2 deci fiind mai mare aria de armare in cazul lui 6fi12, ar trebui sa fie ok sa schimbi armarea...totusi pana la urma ultimul cuvant il are structuristul...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate