Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Dormitul pe podea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017

View Postsilesax, on 19 noiembrie 2017 - 15:13, said:

Vorbind serios dormitul pe podea e recomandat si face bine ,o spun toti.dormi pe podea .

care toti? stiu doar ca e recomandat sa dormi pe spate, dar nu stiu daca e indicat sa dormi pe ceva tare

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
mai nene, in armata am dormit "la bulau" pe tzambal de citeva ori, era cea mai calda camera si fiind "la veghe", celelalte paturi erau ocupate de catre cei de la "somn"..
nu avea saltea, ci doar 2 pa'turi impaturite in 2 si puse una peste cealalta peste o placa de melaminat. recunosc ca m-am trezit extrem de odihnit si am trecut "la somn", in paturile regulamentare.

#21
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017

View Post86-APP, on 19 noiembrie 2017 - 15:12, said:

Da , acum aproape 40 de ani , din motive de cazatura ... Cca o luna pe ceva tare !  Si sa-mi continui glumele ...in perioada de obligatoriu la pat , pe ceva tare , am agatat si pe una ... telefonic , cum erau vremurile atunci ....

pai da,dar tu erai lovit, si tata a avut un accident la coloana , a fost nevoit sa doarma pe podea cateva luni:)..dar, eu vorbesc aici strict de o durere de mijloc..ma gandesc ca poate as face mai mult rau decat bine

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjamesjames91, on 19 noiembrie 2017 - 15:09, said:

Eu vorbesc serios, @silesax nu inteleg de ce simti nevoia sa-ti bati joc:(  

In alta ordine de idei..singura problema pe care am simtit-o a fost ca, de regula eu imi trosnesc gatul cand ma scol..dar, de data asta, dupa ce am dormit pe scandura..au pocnit mai multe oase:|..Acum nu prea cred ca e normal..

Ba da, e cat se poate de normal. Oasele cand se aliniaza pocnesc pentru ca incheieturile contin apa. Cand aceasta apa se elibereaza se aude acel tronsnit, care nu trebuie sa te ingrijoreze. Important este sa stea coloana cat mai dreapta ca de acolo pleaca toate.

#23
jamesjames91

jamesjames91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.11.2017

View Postrosix, on 19 noiembrie 2017 - 15:42, said:


Ba da, e cat se poate de normal. Oasele cand se aliniaza pocnesc pentru ca incheieturile contin apa. Cand aceasta apa se elibereaza se aude acel tronsnit, care nu trebuie sa te ingrijoreze. Important este sa stea coloana cat mai dreapta ca de acolo pleaca toate.

tu ai probat dormitul pe spate pe o suprafata dura??

#24
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017

View Postsilesax, on 19 noiembrie 2017 - 15:13, said:

Vorbind serios dormitul pe podea e recomandat si face bine ,o spun toti.dormi pe podea .
De acord. Dar nu direct pe suprafața dură. Pt. dormitul pe jos, o saltea de genul ăsta face minuni. Sunt recomandate pentru camping, dar sunt excelente pt. dormit în casă, pe podea. E o saltea autogonflabilă Robens de 5cm. Vreau să zic că dorm ca un prunc pe o asemenea sculă. Personal, dorm mult mai bine pe jos cu salteaua asta decât în patul „dedicat” care a costat de enșpe ori mai mult.

[ https://s8.postimg.org/yjzh00wet/IMG_20171119_155717.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KreutzerKonig, 19 November 2017 - 16:20.


#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Fiecare cu spatele lui
Eu cu memorie nu mai am dureri
Nevastã-mea pe memorie nu mai are aceleași dureri
Dacã-ți face bine tare, nu renunța.

#26
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am dormit pe tot felul de saltele și topere dar nu mi-a trecut de spate pe niciuna și de unde m-am așteptat mai puțin dormind pe o saltea gonflabilă mi-au trecut durerile de spate ! Vreau să comand o saltea gonflabilă de la Intex cu materialul mai gros și suspensie îmbunătățită să reziste la greutate mai mare  ! Posted Image

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
a me s o spart si nu gasesc gaura ..cum se gaseste o gaura la o saltea?? sub apa nu pot sa o bag.

#28
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Un por doar cu soluție cu sãpun, șampon(cap și șolduri)...

View PostViorelsolar, on 19 noiembrie 2017 - 18:56, said:

Am dormit pe tot felul de saltele și topere dar nu mi-a trecut de spate pe niciuna și de unde m-am așteptat mai puțin dormind pe o saltea gonflabilă mi-au trecut durerile de spate ! Vreau să comand o saltea gonflabilă de la Intex cu materialul mai gros și suspensie îmbunătățită să reziste la greutate mai mare  ! Posted Image
Una bunã e de la 11oo lei minim...ia încearcã...

#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postsilesax, on 19 noiembrie 2017 - 19:04, said:

a me s o spart si nu gasesc gaura ..cum se gaseste o gaura la o saltea?? sub apa nu pot sa o bag.

O umfli peste limita pentru dormit, te uzi pe față sau pe brațe cu apă rece, ori de câte ori se usucă te uzi iar și apoi vei descoperi cel mai mic por care nu-l vei descoperi cu nici o metodă, pentru că atunci când găuricea respectivă suflă aer, vei simți că vine un jet rece mai ales pe față și ușor vei ținti acel punct pe care îl încercuiești ! Peticul de vinilin se lipește foarte bine cu codez adeziv pentru țevi PVC după ce dezumfli salteaua, dintr-un tub îți ajunge pentru 1000 de petice, trebuie așteptat două ore după lipire pentra a umfla din nou salteaua.

Edited by Viorelsolar, 19 November 2017 - 21:20.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjamesjames91, on 19 noiembrie 2017 - 15:46, said:

tu ai probat dormitul pe spate pe o suprafata dura??

Da.  E cat se poate de ok, numai ca duritatea se stabileste dupa preferinte - fiecare cum poate tolera. E mai sanatos pentru coloana. In primele saptamani cam fac nazuri muschii pentru ca nu-s obisnuiti sa intre in contact cu suprafata dura, dar.. daca te obisnuiesti, poti chiar sa slabesti in somn, adica masa musculara va lucra un pic in timpul somnului si vei capata un pic de tonus muscular.

Nu toate suprafetele tari trebuie sa fie ca la puscarie. Exista pe piata saltele superortopedice de duritate ridicata care sunt foarte ok la dormit pentru cei care prefera o suprafata dura.
Lumea nu prea stie si comanda saltele moi, in care se afunda... E adevarat ca daca te-ai obisnuit asa, dormi mai bine, dar coloana nu sta neaparat dreapta...  Apoi mai e chestia si de perna... Perna ar trebui sa nu fie foarte inalta si sa fie bagata sub umar daca dormi pe o parte astfel incat capul sa fie aliniat cu coloana.  Pernele acelea ortopedice sunt destul de bune daca te obisnuiesti cu ele.

Edited by rosix, 19 November 2017 - 21:52.


#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postsilesax, on 19 noiembrie 2017 - 19:04, said:

a me s o spart si nu gasesc gaura ..cum se gaseste o gaura la o saltea?? sub apa nu pot sa o bag.

o varianta ar fi sa folosesti o creta, sa imparti salteaua in zone mai mici, pe care le testezi pe rand cu spuma (apa cu detergent de vase/gel de dus/sapun lichid), sa poti observa unde pierde aer.
chiar daca gasesti o spartura, nu te opri din verificare, este posibil sa mai existe si alta zona sau alte zone pe unde ar putea pierde aer.

#32
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postjamesjames91, on 19 noiembrie 2017 - 14:41, said:

Mi-am improvizat aseara un culcus, am gasit o bucata de mobila, practic o blana lunga si lata..am pus-o pe jos, am pus o patura pe ea, ma gandesc sa mai pun si o plapuma, sau inca o patura..Am dormit asa aseara, pot sa spun ca, desi m-am zvarcolit putin in somn, eu fiind obisnuit sa dorm pe burta sau intr-o parte, m-am trezit fara durere de mijloc (ma cam supara in ultimele zile)..Acum,, nu stiu daca e recomandat sau nu, dormitul pe spate, pe ceva tare..eu cred ca o sa mai incerc si sa vad cum ma simt..

Voi ce parere aveti? ati incercat metoda asta?
-In tinerete sotia mea a avut o problema de coloana pentru care medicii recomandau operatia chirurgicala.
Cumva a ajuns la un medic mai in varsta care i-a recomandat ceea e zici tu.
A dormit pe o usa foarte mult timp, nu imi amintesc acuma cat.
Una pest alta, nu a mai fost necesar sa se opereze si sunt niscai zeci de ani.

-Daca dedesubtul camerei nu e o alta camera incalzita, in nici un caz sa nu dormi pe podea, nici pe pat, nici pe "blana" sau ce mai vrei tu, daca intre ele si podea nu exista un spatiu de min. 10-30 cm prin care sa circule aerul; deci, daca dedesubtul podelei e pamantul (...) sau o camera neincalzita, beci si nu lasi spatiul mentionat, "te va trage" si te imbolnavesti.

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si mama mea a avut probleme cu sciatica, i s-a recomandat sa doarma pe suprafata dura si perfect plana, asa ca a pus in pat (pe saltea) raftul de lemn masiv de la o biblioteca de moda veche, a dormit pe acea bucata de lemn cateva luni pana i-au disparut durerile "de mijloc". daca ar fi dormit pe jos, ar fi fost moarte curata pentru ea, lucrurile astea se intamplau pe vremea impuscatului, pe timp de iarna, caldura cu portia, ar fi insemnat s-o gasim dimineata teapana si la propriu, si la figurat, cu turturi la nas, atat era de frig in apartamente in acele vremuri de trista amintire...

#34
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postsilesax, on 19 noiembrie 2017 - 19:04, said:

a me s o spart si nu gasesc gaura ..cum se gaseste o gaura la o saltea?? sub apa nu pot sa o bag.

Apă cu săpun; cum verifică ăia instalaţia de gaze.

#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Nah, sau modernizat acuma, au un aparat cu care verifica eventualele pierderi de gaze.
Pentru saltea insa, da.

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaltnume, on 20 noiembrie 2017 - 15:54, said:

Nah, sau modernizat acuma, au un aparat cu care verifica eventualele pierderi de gaze.
............
Nu numai ...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate