Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ajutor setare router TP-LINK TL-WR841N

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
Salutare!
Nu reușesc sa instalez modelul de router menționat in titlu, routerul a mai fost folosit in alta locație unde a mers perfect.I-am făcut configurarea rapida și totul a decurs ok, doar ca la Stare, subcapitol Wan îmi apare Conectare.... Eu cred ca de aici este problema, am încercat resetarea  routerului, dar fără succes.
Totodata îmi sta aprins cu roșu penultima iconița din dreapta interfatei, e un cerc cu un inel care trece prin el, nu țin minte sa-l fi văzut aprins când routerul mergea in regula.
Orice idee este binevenita, mulțumesc!

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ce provider, RDS?
Ai bagat noile date de autentificare?

#3
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
A mers pe RDS înainte, acum netul e de la DIGI.
Nu cred, îmi poți da mai multe detalii te rog?

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Da ma, dar ajuta-ma si tu.
Da-mi detalii.
Netul de la Digi... adica RDS, nu?
In contract tre sa ai un username si o parola.
In cazul asta, autentificarea se va face prin protocolul PPPoE.
Adica, tre sa setezi la WAN, Connection Type PPPoE, iti va aparea niste casute unde bagi user si parola si ar trebui sa mearga.

#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postax3ll, on 18 noiembrie 2017 - 19:22, said:

A mers pe RDS înainte, acum netul e de la DIGI.
Esti sigur ca acum esti la Digi si nu mai esti la RDS ?
Daca da , atunci iei contractul in brate  si te uiti acolo unde scrie user si pass .
In rest faci ce spune @maccip

#6
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
Am văzut o cutie pe care scria DIGI, dar am vorbit acum cu un vecin care m-a asigurat ca este RDS.
Nu stiu dacă este același lucru, nu am eu contractul, eu sunt chiriaș.
La acele căsuțe băgăm username și parola puse de mine, îmi cerea sa confirm parola și nu m-am gândit ca trebuiesc cele din contract. Set up ul mergea mai departe.

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ti-am trimis PM

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xXdIZrLgXZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se poate sa fie asemanator meniul.Te conectezi la wifi, apoi scrii in browser : http://192.168.1.1 , daca nu vrea, schimbi http://192.186.0.1.Daca nu vrea cu astea , te uiti pe spatele routerului.


Deci: alegi ppoe , bagi la user userul de pe contract, la parola bagi prola din contract.Parola initiala din contract se poate schimba din contul de administrare rcs, nu cred ca conteaza atat de mult/intrebi, de cele mai multe ori e aia din contract(neschimbata).La parola respecti atat literele mari cat si pe cele mici.

Edited by ionutz_joe2009, 18 November 2017 - 20:03.


#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postax3ll, on 18 noiembrie 2017 - 19:51, said:

Am văzut o cutie pe care scria DIGI, dar am vorbit acum cu un vecin care m-a asigurat ca este RDS.
Nu stiu dacă este același lucru, nu am eu contractul, eu sunt chiriaș.
La acele căsuțe băgăm username și parola puse de mine, îmi cerea sa confirm parola și nu m-am gândit ca trebuiesc cele din contract. Set up ul mergea mai departe.
Daca esti chirias,suna-l pe proprietar si cere-i obligatoriu, userul si parola din contract.Altfel,nu poti seta routerul.
Nu cumva ai fibra in casa, un ONT marca ZTE? Daca le ai pe acestea,baga direct cablul in calculator si vezi daca ai net. Din ONT-ul ZTE, alocarea adreselor IP este dinamica (DHCP).

#10
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
I-am lăsat mesaj, o sa revin cu detalii când primesc username ul și parola.

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Posted Image), deci...ii spui sa-ti dea literele mari cat si pe cele mici din parola, altfel nu se va conecta.

Ex parola: A02bFg90Mn

Parola aia, cel putin in cazul meu, e scrisa cu litere atat de mici...se mai si sterg literele sau cifrele din ea, se poate sa ti-o dea gresita mai ales daca sunt in varsta.Cel mai bine e ca titularul  sa o schimbe din contul de administrare in caz ca e stearsa pe foaia din contract.

Edited by ionutz_joe2009, 18 November 2017 - 20:22.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pare-se ca nu prea te pricepi, ca ti-as recomanda sa pui alt firmware.
Dar e o operatiune riscanta daca nu rte pricepi. In sensul ca-l poti face "caramida", si dupa aia, chiar tre sa te pricepi sa-l re-aduci la viata.
Eu am acelasi model daca citesti pe ecranul asta, insa firmwareul arata total diferit ca mi-am pus DD-WRT.
Ce ce ?
Pentru ca mergea prost firmwareul original.
Cum prost?
Avea momente in care nu facea nimic, desi era conectat atat prin wireless cat si la RDS. Dura cam un minut sa-si revina. Nu puteam intra nici pe pagina lui (care btw e 192.168.0.1).
Si am cautat pe net si cam asta a fost solutia, acum merge bine.

Desi operatiunea e simpla, nu te baga daca nu te pricepi. Exista riscul sa-l strici si e mai dificil de reparat daca nu stii.
Am zis asa. ca varianta, sa stii ca daca iti face draci si nu merge calumea(dupa ce rezolvi problema cu parola), ai aceasta optiune.
Nu te apuca sa pui DD-WRT de capul tau, sunt niste detalii care or sa-ti scape si-l vei strica.

Edited by maccip, 18 November 2017 - 21:25.


#13
ax3ll

ax3ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 12.03.2009
Se pare ca providerul este rcs rds si pe contract nu este mentionat niciun username sau parola, am sa sun maine la ei sa vad ce pot face.

#14
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut!
Ieri te-am intrebat ceva in decursul postarii mele (n-ai fost atent,deh... tineretul din ziua de azi... problema majoritara), cum iti vine cablul in casa?
1 - Iti intra un cablu UTP direct de pe casa scarii in apartament?
2 - Ai vreun ONT marca ZTE sau ce-o mai fi el,cu fibra direct in apartament?
Raspunzi si tu la intrebarile astea?
M-am oferit aseara sa te ajut,ti-am lasat pe privat mesaj,te-ai facut ca ploua! Costa mult un telefon in 2017???!!!
Poate daca ma sunai,acum aveai si Internet,asa... stai si asteapta sa-ti dea proprietarul ce nu stie sa-ti dea!
Suni si tu in 10 minute? Ca n-am prea mult timp de pierdut acum!?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate