Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Teamviewer instalat in comp. la service

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Buna, am dus un comp la un service salut-it pt reparat cooler si reinstalat windows 7 si azi l-am luat, cand am ajuns acasa si l-am deschis am constatat ca are instalat programul TeamViewer prin care stiu ca se poate intra in comp, - pe care l-am dezinstalat, eu nu am fost informata despre acest fapt -  este normal asa ceva? Am vazut de asemenea instalat si Winamp - un prog pt muzica care din cate stiu a fost stopat acum azi de zile

Nu stiu daca sa mai apelez la acest service pe viitor..

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cu TeamViewer se poate intra in computer doar daca transmiti tu un cod celui caruia ii soliciti ajutorul.
Winamp inca e un player de muzica foarte ok. Folosesti windows 7 si te plangi ca Winamp nu mai e actualizat desi nu prea e ce actualiza la el.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Probabil nu se descurca baiatul cu instalarea winampului sa puna si el o manea ca sa sarbatoreasca succesul reparatiei si a rugat un prieten sa-l ajute. Ca altfel nu imi explic de ce l-ar fi instalat.

#4
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Eu când trebuie să trimit ceva la service, copiez datele pe alt pc, șterg pc-ul de dus la service și instalez pe el un sistem de operare nou nouț. Iar după ce îl primesc de la service șterg pc-ul primit, instalez un sistem de operare nou nouț și îmi copiez datele înapoi pe pc.

Să trimiți la service un pc plin de date personale este o greșeală majoră, să nu refaci de la 0 un pc primit de la service este iar o greșeală majoră.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Au avut o versiune modificata ce face instalare full la mai multe programe.
Sigur ai si office, player video, browser, etc

#6
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 SpeedDemon, on 17 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Cu TeamViewer se poate intra in computer doar daca transmiti tu un cod celui caruia ii soliciti ajutorul.
Winamp inca e un player de muzica foarte ok. Folosesti windows 7 si te plangi ca Winamp nu mai e actualizat desi nu prea e ce actualiza la el.

gresit. la teamviewer se poate seta si un cod permanent care poate fi folosit pentru a accesa computerul fara sa se ceara permisiunea.

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 tavitu, on 17 noiembrie 2017 - 18:53, said:

Să trimiți la service un pc plin de date personale este o greșeală majoră, să nu refaci de la 0 un pc primit de la service este iar o greșeală majoră.
Decat sa pierzi atata timp mai bine te-ai invata sa trimiti la service doar componenta defecta. Nu e mare branza sa te prinzi ce e picat la un pc si te scapa de multa bataie de cap.
Sau ii bagi un hdd vechi dupa ce scoti ssd-ul si hdd-urile noi si il trimiti asa la service, eventual cu windows instalat pe hdd-ul vechi. Daca ai pc din alea gata facute sigilate la spate e mai nasol.

Cat despre team viewer sigur trebuie sa afiseze totusi ca xulescu s-a conectat la pc-ul tau. Eu am asa legatura de pe telefon pe pc cu splashtop si tot timpul afiseaza.

Edited by SpeedDemon, 17 November 2017 - 19:03.


#8
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011

 tavitu, on 17 noiembrie 2017 - 18:53, said:

Să trimiți la service un pc plin de date personale este o greșeală majoră, să nu refaci de la 0 un pc primit de la service este iar o greșeală majoră.

nu statea aprins mai mult de 5 min sa apuc sa sterg date - ii cazuse coolerul de pe placa,  am sters ce am apucat in fiecare zi timp de 5 min poze, etc dar trebuia sa instaleze doar windows si atat nu si diverse alte programe

#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
De obicei , multi din cei ce reinstaleaza Windows mai pun unele programe de la ei , sa para ca au muncit mai mult , ca sa poata cere mai multi bani . Am patit si eu asa ceva , dar nu mam alarmat . Si daca tu pe pc-ul tau faci chestii normale , de ce te-ai alarma ??

Edited by gladiatore, 17 November 2017 - 19:08.


#10
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 TruculMagic, on 17 noiembrie 2017 - 18:52, said:

Probabil nu se descurca baiatul cu instalarea winampului sa puna si el o manea ca sa sarbatoreasca succesul reparatiei si a rugat un prieten sa-l ajute. Ca altfel nu imi explic de ce l-ar fi instalat.
sau poate este alt hard-disk

#11
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Este un comp. care s-a defectat mai demult dar intre timp mi-am luat altul, acum mi l-a cerut fratele meu si de asta l-am dus la service ca sa il dau lui ; oare acum ca am dezinstalat TeamViewer este ok ? sau e posibil sa mai fie si alte programe spion ascunse care nu apar in lista cu programs ? mersi

#12
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
In chesti normale intra si plata online cu cardul, plus accesarea a diferite conturi online si stocarea a altor informatii confidentiale. Daca pe tine nu te deranjeaza ca alte persoane pot avea acces la aceste informatii, nu stiu ce sa zic.

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 tavitu, on 17 noiembrie 2017 - 18:53, said:

Eu când trebuie să trimit ceva la service, copiez datele pe alt pc, șterg pc-ul de dus la service și instalez pe el un sistem de operare nou nouț.
Iar  vechiul sistem de operare ti le marcheaza ca "deleted" ca sa nu le mai poti accesa prin metode conventionale , insa datele sunt acolo , trebuiesc doar accesate

Quote

Să trimiți la service un pc plin de date personale este o greșeală majoră, să nu refaci de la 0 un pc primit de la service este iar o greșeală majoră.
O gresala majora este sa trimiti la service pc-ul cu un harddisk care nu a fost formatat prin DBAN-Mersenne Twister PRNG(proces care efectiv sterge tot harddiskul dar dureaza intre 12 si 24 de ore)
Altfel chiar daca tu ai "sters" din Windows de fapt OS-ul ti le marcheaza ca find "sterse" insa acele informatii pot fi recuperate prin softuri de recuperare a datelor , chiar si daca ai instalat  un alt OS

Singura metoda de stergere concreta este Mersenne Twister PRNG pe care o are DBAN-ul.

#14
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 antiqque, on 17 noiembrie 2017 - 18:55, said:


gresit. la TeamViewer se poate seta si un cod permanent care poate fi folosit pentru a accesa computerul fara sa se ceara permisiunea.
Dar, dar teamviewer se vede foarte clar cind ruleaza, nu are "mod ascuns".

#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Dar poți să-i dar format folosind un alt calculator debifând opțiunea „Quick format”

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Un service serios nu are timp de asa ceva, astea sunt 99% inchipuiri.

#17
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Pe Google au numai reviews de 5 stars si nu as vrea sa le dau low rating pt. ca reparatia a fost rapida dar ma gandesc ca probabil cel care a instalat windows s-a gandit ca poate spiona prin TeamViewer mizand pe faptul ca probabil nu ma pricep si voi lasa programul instalat in comp :[

#18
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 KyKyKyKy, on 17 noiembrie 2017 - 19:30, said:

Dar poți să-i dar format folosind un alt calculator debifând opțiunea „Quick format”
formatul clasic nu asigura stergerea datelor. De fapt formatarea inseamna pregatirea discului(re-aranjarea informatiei) .Ca unele portiuni de date se sterg prin suprascrierea cu date noi
asta este o chestie , insa si dupa format datele  vechi care nu au fost suprascrise sunt inca acolo si pot fi recuperate.

Edited by navistar_eagle, 17 November 2017 - 20:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate