Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Monitor all-around

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ma tenteaza acum de BF sa-mi iau un monitor. momentan am 2 DELL 24" IPS, cica acelasi model, unu fabricat 2011, altu 2014. ala 2014 are o tenta galbena pe care e f greu sa o scot din setari si chiar calibrare. in fine... whateva Posted Image

ce as vrea? nici eu nu stiu clar.

ma tenteaza tot IPS ca mai editez si foto, dar deasemenea ma tenteaza si o miscare putin mai fluida.

jocuri imi plac RPG unde nu beneficiez f mult de 144hz. am testat un Benq Zowie dar nu m-a dat pe spate. din pacate si monitoarele mele IPS si Benq 144-hz sunt cam 2010-1212 asa ca nu imi pot face o idee clara de cum a evoluat tehnologia: atat IPS ca si timp de raspuns dar si 144Hz (TN de obicei) ca si culori/contrast blabla.

buget ar fi 1000-1500. nu vreau sa ma aventurez la mai mult si as prefera o reducere de BF...

ceva idei despre IPS-urile recente si gaming moderat?

Edited by shmu, 15 November 2017 - 15:49.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu pot sa imi dau cu parerea despre ce e pe net dar pot sa imi dau cu parerea despre ce utilizez personal acasa.

Acum am un ASUS ROG Swift PG279Q care a inlocuit un Dell U2715H UltraSharp. Amblee monitoare sunt superbe dar la calitatea de imagine Dell-ul ii da clasa lui Asus ... pur si simplu uniformitatea negrului e din alt film. Eu am facut tranzitia pentru ca vroiam 144Hz dar daca 60 Hz nu te deranjeaza, Ultrasharpul asta este pur si simplu superb (inca il mai am dar nu il folosesc activ caci na ... shootere Posted Image ).

Ultrasharpul era vreo 2200 ron cand l-am luat eu, acum probabil ca a mai scazut, numai sa il gasesti.

In rest, review-uri de pe net banuiesc ca poti citi si tu asa ca ma abtin in a da sugestii :).

Edited by ro_explorer, 15 November 2017 - 15:57.


#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
da... din pacate alea sunt oarecum in alta liga de pret...
dar cum ti se parea Dell-ul fata de monitoarele mai vechi (pe care presupun ca le-ai avut) in materie de jocuri?

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
In afara de un pic de ghosting in imagini foarte rapide, nici o problema ... am jucat un an de zile pe el fara sa ma deranjeze nimic. Daca nu ma apuca febra de fps-uri, ala ramanea monitorul meu principal si in ziua de azi,
The Witcher 3 l-am jucat integral pe Dell (vorbind de RPG-uri) si a fost un deliciu, ca sa ma exprim asa Posted Image.

Vad ca s-a ieftinit bine ... http://www.domo.ro/m...hd-pMyIwPDcs-l/

Edited by ro_explorer, 15 November 2017 - 17:19.


#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
aha. mersi.

eu caut un 24... o sa ma uit la ceva reviews sa caut similar... sau cine stie... poate ma razgandesc si ma uit la 27.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,842
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am la munca 2x DELL frameless de 24. Ai o senzatie superba

Edited by tehnics, 15 November 2017 - 18:34.


#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pana la urma am luat un LG IPS 144Hz 34" 21:9 curbat Posted Image ca shaorma cu de toate...
1800 la garaj redus de pe la ~2300 (pe bune).

o sa revin cu impresii cand vine Posted Image

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sa îl folosesti cu placere. Ce model exact?

Le: 34uc79g?

Edited by ro_explorer, 17 November 2017 - 15:42.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
da

Monitor LED LG Gaming 34UC79G Curbat 34 inch 5ms Black Free-Sync 144Hz [ 34UC79G ]

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
E o alegere excelenta de buget. Imaginea se pare ca e super (asa zic review-urile) ... sa vedem cum te adaptezi la dimensiunea pixelilor (un pic cam mari pentru gustul meu).

Edited by ro_explorer, 17 November 2017 - 17:38.


#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am dat comanda de pe 2 conturi - si pentru un prietn. lui i-a venit azi.
moama cat e de mare Posted Image)

are bleeding la greu, dar se vede bine si se misca bine.

cat despre pixeli, sunt ok. stau cam la 1m de monitor si oricum am stat pe un tv FHD de 81. deci e ok Posted Image

abia astept sa vina si al meu.

Edited by shmu, 18 November 2017 - 22:44.


#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
o venit ieri, dus acasa, instalat si chiar e altceva. evident si al meu are ceva bleeding, dar e vizibil doar cand ecranul este complet negru.

n-am apucat sa ma joc cine stie ce, doar niste Diablo, unde vad mai mult in laterale si e chiar interesant. dar cum in general ai avantaje si dezavantaje, sun 2 ferestre principale la diablo care acum sunt in lateral de tot si incep sa ma uit ca la tenis cand lucrez la caracter :))

per total sunt multumit de achizitie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate