Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Romania, tara neputintei. 11 ani de la prima emisie DVB-T HD. Degeaba.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Zilele trecute am ajuns intr-un pod de casa si am dat peste vechiul desktop.
Configurat special cu placa video, procesor performant si tuner DVB-T pentru a urmari niste documentare mkv Full HD si emisia PRO TV HD.
O gramada de bani la ora aia, pentru o calitate pe care nu o puteai obtine altfel.

Pe 1 decembrie 2006 se implinesc 11 ani de la prima emisie in format DVB-T in Romania.
Pe vremea aia cablisti nu aveau HD. Cel mai vechi post de pe aria HD de la cablu e din vara lui 2007, unde se spunea ca ines cochetau cu ideea de a introduce canale HD.

Ne-am facut mari cu emisia in eter suntem cam tot acolo. De fapt nu, ca au inchis analogica.
Cam ca la transport, au facut 40 km de autostrada si au inchis 100 de cale ferata.Posted Image

#2
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
HD... unuii cumpara televizoare 4k ca sa se uite la televizor.

Edited by sSorsy, 13 November 2017 - 14:05.


#3
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Eu mai am si acum vechul receptor SkySat 2, am avut pasiunea asta prin 2003, eram cu cativa amici, aveam lnb Quad, si surfam printre sateliti......................ce vremuri, dupa care am trecut la T, dar asa cum spune si initiatorul, inafara de mult zgomot pentru nimic, nu prea am progresat in domeniul asta

#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Ai peste 30 de HD-uri la orice operator inafara de AKTA. DVB-T nu mai exista, daca vrei, DVB-T2 doar cu TVR HD.

#5
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 ronuquet, on 13 noiembrie 2017 - 14:00, said:

Ai peste 30 de HD-uri la orice operator inafara de AKTA. DVB-T nu mai exista, daca vrei, DVB-T2 doar cu TVR HD.

Normal ca nu exista, vrei sa dea digi faliment ?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
DVB-T nu mai exista inca din perioada de probe - a fost considerat un standard invechit ( si asa este ).
Si din cate stiu sunt mai multe nu doar TVR-HD transmise. Ca nu sunt HD e problema posturilor romanesti care emit.

Dar, da, s-au miscat mult prea incet, cu amanari succesive, ptr ca nu aveau bani de echipament cei de la SNR.

Asa sa- depasit limita de timp impusa de UE ptr transmisia in analog si au trebuit sa o opreasca fara a a oferi ceva in loc in majoritatea regiunilor din tara.

#7
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,228
  • Înscris: 22.02.2017
Mai sunt TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR-urile regionale si atat.

Nimic privat.

Nu emit in HD din cele generaliste si de stiri- Prima TV, National TV, National 24 Plus, Realitatea TV, Romania TV si B1.

Edited by ronuquet, 13 November 2017 - 14:23.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andreibb, on 13 noiembrie 2017 - 13:52, said:

Pe 1 decembrie 2006 se implinesc 11 ani de la prima emisie in format DVB-T in Romania.
Pe vremea aia cablisti nu aveau HD. Cel mai vechi post de pe aria HD de la cablu e din vara lui 2007, unde se spunea ca ines cochetau cu ideea de a introduce canale HD.

Nu inteleg de ce nu pui punctul pe "I"... Grosul transmisiei digitale HD in Romania este alcatuita din posturi propagandistice pe care nu doresti sa le vezi - gen Antena3 sau Digi24
Deci.. spre deosebire de niste documentare, facute de altii, pe afara, nu ai practic niste productii romanesti in HD la care sa merite sa te uiti...

Doar TVR HD mai da cate ceva educativ... dar subtire rau..

PS: Iti admir totusi efortul de a te dota tehnic pentru a veni in intampinarea noulului trend in materie TV

Edited by rosix, 13 November 2017 - 14:31.


#9
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 rosix, on 13 noiembrie 2017 - 14:30, said:

Nu inteleg de ce nu pui punctul pe "I"... Grosul transmisiei digitale HD in Romania este alcatuita din posturi propagandistice pe care nu doresti sa le vezi - gen Antena3 sau Digi24
Deci.. spre deosebire de niste documentare, facute de altii, pe afara, nu ai practic niste productii romanesti in HD la care sa merite sa te uiti...

Doar TVR HD mai da cate ceva educativ... dar subtire rau..

PS: Iti admir totusi efortul de a te dota tehnic pentru a veni in intampinarea noulului trend in materie TV
gresesti, La RDS grila HD este compusa din:  • Digi24 HD
• Digi Life HD
• Sport.ro HD
• Nat Geo WILD HD
• Antena 1 HD
• Digi Sport 1 HD
• Digi Animal World HD
• Nature HD
• TVR HD
• Antena 3 HD
• Digi Sport 2 HD
• UTV HD
• History HD
• Pro TV HD
• Antena StarsHD
• Digi Sport 3 HD
• Eurosport HD
• History Channel HD
• Acasa HD
• Entertainment HD
• Digi World HD
• Eurosport 2 HD
• National Geographic HD
• Kanal D HD
• Digi Film HD
• Travel Channel HD
• AXN HD  . Cu exceptia Antena3 HD si Digi24 nu e nimic propagandistic... Romania TV, Realitatea si restul nu emit in HD,

#10
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
Lol, prima transmisie cică. Cu două orașe din România nu se face primăvară. Dacă vorbeam despre întreaga țară, da, atunci puteai să zici prima transmisie.

Suntem o țară de primitivi, care nu va avea niciodată televiziune terestră. Civilizația a mai trecuit încă o dată pe lângă noi fără să ne bage în seamă.

În Spania, de ex., în 2005 s-au lansat simultan pe digital terestru la nivel național vreo 35 de posturi. Concluzia o trage fiecare.

Edited by KreutzerKonig, 13 November 2017 - 15:17.


#11
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Din moment ce populatia Romaniei este peste 45% mioapa si 70% din oameni se uita  la maxim 4-5 posturi de baza (care sunt si in HD: TVR, ProTV, Antena1/Star/3 si Kanal D) la ce trebuie alte posturi in HD?

Edited by iulian160380, 13 November 2017 - 15:36.


#12
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 iulian160380, on 13 noiembrie 2017 - 15:33, said:

Din moment ce populatia Romaniei este peste 45% mioapa
Este mioapa pentru ca belesc ochii in telefon toata ziua.

#13
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 sSorsy, on 13 noiembrie 2017 - 15:38, said:

Este mioapa pentru ca belesc ochii in telefon toata ziua.
Pai...tocmai... aia nu vad bine nici in tablete si telefoane, crezi ca mai disting transmisia HD a unui post?... mai ales... ca din snobism, la romani se mai intampla ceva... mare parte au camerele cat debaraua si-si iau LED-uri de peste 1 metru diagonala.... de stau pe urma si se uita la tv cu ochii beliti cat cepele. Ma uitam la neamurile mele mai in varsta, cu toate ca au ProTV SD si ProTV HD pe cablu.... ei MEREU dau si se uita la ProTV SD... iar cand ii intreb de ce nu dau pe versiunea HD ca au echipamente compatibile imi spun ceva de genu'... nici nu mi-am dat seama ca pata aia in dreapta sus scrie in ea HD... nu mai iau in calcul versiunea HD a Antenei1 care in grila RCS-ului este la mama dracu' si niciodata nu s-au uitat acolo... sau mai mult ca sigur nici nu stiu ca exista. Un vecin de al meu a luat pentru acasa un TV LED cu ecran curbat, m-a chemat baiatu' sa-l ajut sa montam TV-ul si sa-si laude si el "scula" cumparata cinstindu-ma ca sa ude televizorul cand colo....taicasu cand a vazut TV-ul i-a spus sa-l duca la magazin ca are ecranu spart si nu este drept... "te-au pacalit tata, n-ai vazut ca are ecranu spart"... cu oameni dinastia vreti sute de posturi in HD?
La noi operatorii prin cablu transmit peste 40-50 de canale in analogic si daca maine le-ar scoate operatorii de cablu peste 80% din oamenii care se uita la analogic or sa va spuna ca a dat faliment firma de cablu ca nu mai vede TV-ul lor nimic... cu oameni dinastia vreti sute de posturi in HD?

Edited by iulian160380, 13 November 2017 - 15:59.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008
Cu atata fibra si atata net de 1 Gbps, in curand 10 Gbps, ce ne mai trebuie TV zic eu, nu ca DVB-T sau DVB-T2, fibra optica deja a inlocuit inca din 2012 retransmisia prin satelit a canalelor TV, cea terestra e si ea ca si inlocuita. Posted Image

#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Orice stat cu oameni normali trebuie sa aiba televiziune si radiodifuziune publica gratuita transmisa terestru pentru informarea populatiei, din diferite motive (razboi, etc.), in schimb, Romania se chinuie cu 63 de transmitatoare DVB-T2 de mica/medie putere pentru cateva TVR-uri si 0 canale radio, pe o suprafata vasta. Nu ma bag in chestiunea canalelor private, ce sunt presate de pretul astronomic pentru transmisie, ma refer strict ca Radiocom si respectiv Ancom ca nu sunt in stare sa asigure o acoperire mai mare a terenului si populatiei. De 2 ani nu s-a mai facut nimic pentru extinderea acoperirii dar in schimb se fac teste pe niste tehnologii depasite (QAM 64, DVB-T2 Lite, ce sa mai spun de proiectul pilot DVB-T din doua orase, inchis in 2016, etc.)
Canale private...AXN Europe a fost interesat, dar CNA se scuza ca nu detinea nu stiu ce documentatie, etc., piedici facute de sus, de jigodiile din CNA si ANCOM.

#16
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Exista piata pentru televiziunea digitala terestra, e drept nu acolo unde ai 1GBPS
Cateva exemple:
La bunicii mei la tara nu exista niciun operator de cablu, telefonia mobila merge execrabil, de internet fix ce sa mai vorbim. Si nu e la cucuietii din deal, e in campia romana. Au DTH, dar as fi platit 5 euro pe luna sa prinda niste posturi in care sa vada meciuri si documentare in HD, fara sa mai alerg dupa upgrade pe la digi sau focussat. Aici puteti remarca si niste interese ale celor din urma.
In Italia ori de cate ori am fost la o pensiune asigurau tv cu dvbt. Moka! avantaj client ca plateste mai putin la pensiunea respectiva, dar are acolo 60 de posturi Posted Image, vede o stire, ceva
Putem sa ne gandim la toti cei care au o casa la tara, dar nu se duc decat vara, la cei ce fac camping, la munte sau la mare.

Si cred ca cel mai bun exemplu sunt ai nostri de peste granita. Un sarb din Timisoara poate prinde posturi sarbesti cu o sarma. La fel si un Ungur din Oradea.
Romanii din Cernauti, ismail Timoc sau szeged. prind doar TVR-uri

Meanwhile...
DVB-T2 reaches 2.2 million households in Germany. Deci 6% din populatie.
Si fac upgrade baietii..

#17
tcdr

tcdr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 03.10.2007
@iulian160380
Este dureos dar ai spus adevărul dat pe față !

#18
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Nu cumva DVBT2 ar putea să înlocuiască cablurile ? Adică ne plângem că avem cabluri prin oraș dar cred că poți foarte ușor să dai licență unui operator și pe câteva transpondere înlocuiește cablul cu wireless .

Ce transmit el pe acolo că este nu este criptat că are nu are abonați asta este altceva . Dar daca îl amendezi că trage cabluri sigur că monta câteva emițătoare.

Știu că ne gândim la DVBT ca la o soluție de transmisie pentru posturi , ea trebuie sa fie onsolutoe pentru cablisti care la rândul lor fac contract cu posturile.

Simplu foarte simplu . Cred că este mai ieftină o antena pentru un oraș mic decât 100 km de fibra. Doar că fibra o trag oricum pentru net.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate