Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Tinci

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Va rog sa imi dati si mie un sfat.

Am luat un apartament nou construit si semifinisat. Peretii sunt trasi in tinci si nezugraviti. Problema e ca eu am facut modificari la instalatia electrica si am pe cativa pereti taieturi si tuburi trase pt instalatia electrica. Eu le-am umplut cu gips taieturile dar ca sa nu se vada urme banuiesc ca trebuie tras din nou tot peretele in tinci. Cum procedez? Mai trebuie pusa plasa peste tot sau doar in zona unde am facut taieturi? Pot sa trag direct tinci peste tinciul existent sau trebuie altceva? Si ce tinci sa folosesc alb sau gri (marca/tip)? Mentionez ca nu vreau sa trag glet de gips fin.

Multumesc.

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nu era mai bine daca puneai gips doar din loc in loc pentru prinderea tubului si sa umpli tot cu tinci canalul?

#3
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Pai am avut un sac de gips si daca tot l-am avut l-am folosit la umplerea taieturilor...afecteaza cu ceva?

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai din pacate cam da...pentru ca peste ghips nu prea prinde tinciul...Probabil va trebui sa smirgheluiesti ghipsul ca sa-l faci aspru si poros.

#5
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Este aspru ca nu l.am tras fin. si e destul de neregulat.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Dai cu o punte de aderenta pe zonele alea si o palma lateral, plasa in zona reparatiilor. Crapaturi vei avea oricum (materialele se comporta diferit), dar vor fi suficient de fine sa le umpla vopseaua, probabil.

#7
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
dai cu niste amorsa peste gips si pui plasa unde e reparatie si apoi dai cu tinci sa il aduci la nivel cu restul

#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Datorita materialelor diferite, vei avea cu timpul crapaturi pe zonele alea. Cauza o vopsea lavabila mai groasa si mai densa. Daca o faci colorata atunci prin amestecul cu picmentul respectiv, va devenii mai densa, nu o mai dilua inainte de aplicare si foloseste un trafalet cat mai pufos si mare.
Daca pe timpul sezonului rece nu ai temperatura constanta in interior si peretele este la exterior, neizolat( apartamentul nu este incadrat), crapaturile, vor aparea oricum.

#9
tuja

tuja

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2017
Buna ziua,
Am o casa mica din boltari, pe pereti  si tavanul din grinzi de lemn a fost pus rigips. Problema e ca au intrat soarecii dupa rigips di vreau sa-l scot si sa tencuiesc peretii si tavanul. Mesterul spune ca da tinci direct pe zidarie. Oare e corect? Daca pun plasa rabitz din pvc pe tavanul din lemn ar prinde acel tinci? daca nu e corect, care ar fi produsul care poate fi aplicat? M-am gandit la saci cu nisip, var pasta la punga si ciment, dar nu cred ca mesterul vrea sa faca astfel. Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate