Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Samsung QLED

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1506 replies to this topic

#145
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Pe site-ul american a aparut. Tv-urile au soft usor diferit, nu se potrivesc firmware-urile americane la tv-urile europene.
Ultima versiune pentru europene este 1155.1 si o poti descarca de pe .ro, .uk si probabil altele din zona.

#146
carnavalboy

carnavalboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2018
Salut. Sunt de cateva zile posesorul unui Q8C si spre rusinea mea nu reusesc sa gasesc optiunea de safely remove usb, optiune prezenta la modele samsung mai vechi. Poate ma ajutati cu un raspuns.
Si la mine este prezent zgomotul mentionat de ceilalti posesori de QLED, doar cand este afisata o imagine complet neagra- cand schimb canalul, pe youtube cand pun pauza pe black screen si cand opresc tv-ul pentru cateva secunde. Se pare ca este normal si provine de la ledurile care asigura iluminarea ecranului situate la eceste tv-uri in partea de jos (este mentionat ceva si in manual).

#147
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 11.08.2007
Deci zici ca e normal sa scoată sunete nedorite.
Adica la cati bani costa e normal sa aibe tot felul de probleme...eu nu va inteleg de ce pastrati astfel de televizoare? Banuiesc ca munciti ca sa platiti tv-urile astea cu probleme "normale", nu vi le-a dat nimeni gratis?

Sunt curios cand se strica one connect box-ul ala ce se poate face, ca a mea se incingea extrem, mi-era teama sa nu ia foc!
Ca fara prostia aia, nu se poate folosii tv-ul! Mi se pare o aiureala cutiuta aia!


#148
carnavalboy

carnavalboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2018
Nu consider acest zgomot (e mai mult un huming care este prezent doar pe black screen si cand este liniste deplina in camera- deci foarte rar) o problema , ci un foarte mic inconvenient. NU exista tv perfect indiferent de producator (crede-ma am incercat de toate) si nici tehnologie perfecta. M-am documentat cateva saptamani inainte de achizitie, pe lista mea fiind LG C7, Sony XE 9300 si Q8 (toate au fost testate in detaliu si ceilalti au probleme mai mari ) si Q8C ofera pachetul cel mai complet pt. mine (calitate imagine, smart tv, design, constructie, one connect, telecomanda etc). La mine connect box-ul este cald si nu se incinge, racirea la modelele din 2017 fiind pasiva. Daca se strica se trimite pe garantie (mai bine doar connect box-ul decat sa trimiti tv cu totul ca la altii).
Nu stiu ce model de Qled ai, dar se pare ca Q7 functioneaza cu pana la 10°C mai mult decat Q8 atat tv-ul cat si one connectul.
Am mai intrebat cum naiba dau safely remove usb ?

Edited by carnavalboy, 26 February 2018 - 10:22.


#149
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 carnavalboy, on 26 februarie 2018 - 10:13, said:

M-am documentat cateva saptamani inainte de achizitie, pe lista mea fiind LG C7, Sony XE 9300 si Q8 (toate au fost testate in detaliu si ceilalti au probleme mai mari ) si Q8C ofera pachetul cel mai complet pt. mine (calitate imagine...
Qled-urile nu stau grozav out of the box in ceea ce priveste gradatia imaginii (cu tot cu panelul pe 10bit) La acest pattern ma refer

Attached Files



#150
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 11.08.2007

 carnavalboy, on 26 februarie 2018 - 10:13, said:

Daca se strica se trimite pe garantie (mai bine doar connect box-ul decat sa trimiti tv cu totul ca la altii).
Nu stiu ce model de Qled ai, dar se pare ca Q7 functioneaza cu pana la 10°C mai mult decat Q8 atat tv-ul cat si one connectul.

Eu am avut Q7F...si daca se strica conect box-ul in afara garanției,  atunci ce faci?

#151
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
@gigoto Il duci la service pentru reparatii sau cumperi altul, asa cum faci cu orice alt aparat, tv, telefon, laptop, tableta etc.
Intr-un fel, e un plus, cand vine vorba de defect, nu te deplasezi cu panelul fragil.

Ce-ai mai facut? Ai luat altceva sau astepti modele noi?

@Calin_fdx Ai dreptate dar nici tv-ul din exemplul tau foto nu e stralucit la toate capitolele.

Cat ajunge o calibrare la qled? O faci din meniul service sau din cel normal? Am vazut ca e o arie dedicata in meniu pentru treaba asta, cu salvare/incarcare profile pe/de pe usb. Se adauga apoi 2 noi profile de imagine "Cal." separate de cele implicite.

Edited by trandafirdoru, 26 February 2018 - 23:02.


#152
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 11.08.2007

 trandafirdoru, on 26 februarie 2018 - 22:45, said:

@gigoto Il duci la service pentru reparatii sau cumperi altul, asa cum faci cu orice alt aparat, tv, telefon, laptop, tableta etc.
Intr-un fel, e un plus, cand vine vorba de defect, nu te deplasezi cu panelul fragil.

Ce-ai mai facut? Ai luat altceva sau astepti modele noi?


Nu am mai luat nimic, am ajuns la concluzia ca nu merita nici unul, sunt prea scumpe si au defecte prea multe.
De ce sa dau 6000 -8000 pe un tv care se vede la fel ca unul de 2000 lei?
Toate au probleme, clouding,  bleeding,  burning si alte ....ing-uri! Nu ma refer doar la Samsung!
Ma gandesc serios sa iau un Toshiba de 55", macar ala este doar 2000 lei....nu 6200 cat am dat pe q7f, care avea o imagine de toata jena.
Nu gasesc sa-mi iau TCL,  alea macar au si HDR si Dolby Vision si costa 600-700 dolari, dar din pacate doar in America se găsesc.

#153
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
@gigoto, cred ca tu esti mai ghinionist. Si eu am 55Q7FAM si sunt multumit. Inainte am avut un 4K Panasonic TX-48AX630E. Diferenta e imensa. Daca tu crezi ca ai aceeasi imagine pe un TV de 3 ori mai ieftin inseamna ca cel ieftin e pentru tine.
Cutiuta aia intra-devar se incalzeste, dar se incalzea si daca era incapsulata in TV. Toate se incalzesc numai ca la cele incapsulate nu le verifici. Pune mana in spate la un TV dupa 3 ore de functionare sa vezi ce temp ai. Macar la Samsung am acces usor la porturi fiindca eu al TV-ul pe perete.

Edited by florinbss2, 27 February 2018 - 11:39.


#154
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 trandafirdoru, on 26 februarie 2018 - 22:45, said:

Cat ajunge o calibrare la qled? O faci din meniul service sau din cel normal? Am vazut ca e o arie dedicata in meniu pentru treaba asta, cu salvare/incarcare profile pe/de pe usb. Se adauga apoi 2 noi profile de imagine "Cal." separate de cele implicite.
Depinde de zona ca si cost. Eu pesonal nu calibrez in meniul service in virtutea faptului ca nu doresc sa existe suspiciuni in caza de garantie (din alte motive cei de la service se pot lega de faptul ca s-au facut modificari acolo) Al doilea motiv este ca in modul FILM ai aceleasi controale disponibile de customizare a imaginii + ai acces la reset in caz de ceva [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LfmtSNyt6V4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#155
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 11.08.2007
Asa imi spun toti ca am.avut eu ghinion.
Probabil cei norocosi nu baga de seama problemele, si sunt multumiti , eu unul am mai spus-o, nu cred ca am nimerit eu singurul q7f cu probleme.
Cred ca toate au probleme, doar ca multi sunt comozi si il pastreaza asa cum este.
Adevarul este ca e greu sa impachetezi ditamai dihania si sa-l trimiti inapoi, mai ales cum il instalasem eu,montat pe perete, gaurit peretele, si conectat la toate echipamentele,receiver, mediaplayer..etc...si pe urma dat jos si bagat in cutie...in ultima zi m-am hotărât ca nu merita sa-l tin, costa prea mult pentru a accepta bleeding-ul ala!

Chestia cu ghinionul meu, este ca si seria MU6000 care sacadeaza toate, doar unul se batea cu pumnul in piept ca al lui nu sacadeaza,  omul probabil nu observa sau nu voia sa observe ,nu se poate sa nimereasca el singurul tv care nu sacadeaza.
Asa si eu, am luat singurul tv cu probleme??
Iar cutiuta aceea care frigea foarte tare...sunt curios cat de mult tine, daca nu cumva este facuta treaba cu cap, ca dupa vreo 2-3 ani sa-si schimbe oamenii tv-urile, ca s-a ars cutiuta..si nici nu se gaseste sa cumperi alta noua..ca au trecut ceva ani, vreo 2-3!!

#156
carnavalboy

carnavalboy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2018
Cred ca majoritatea celor care posteaza pe acest forum au testat tv-ul temeinic imediat dupa achizitie, ca si mine de altfel - pixeli morti, clouding, banding etc, si daca prezentau probleme ca ale tale cred ca le returnau imediat; indiferent de gradul de comoditate nu faci compromisuri la asemenea sume de bani. Cred ca esti Gica-contra suparat pe ceilalti ca au nimerit tv-uri fara probleme si tu ai nimerit o "leguma".
Detin si un Samsung 55HU8500 tot cu connect box si de cca. 4 ani functioneaza fara nici o problema, asta legat de grija ta ca box-ul nu rezista prea mult.

#157
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 gigoto, on 27 februarie 2018 - 12:46, said:

Cred ca toate au probleme, doar ca multi sunt comozi si il pastreaza asa cum este.
Adevarul este ca e greu sa impachetezi ditamai dihania si sa-l trimiti inapoi,
Nu e cazul meu - am impachetat 2 dihanii (nu qled, dar la fel de mari) Posted Image

Edited by trandafirdoru, 27 February 2018 - 19:20.


#158
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009

 gigoto, on 26 februarie 2018 - 23:54, said:


Nu am mai luat nimic, am ajuns la concluzia ca nu merita nici unul, sunt prea scumpe si au defecte prea multe.
De ce sa dau 6000 -8000 pe un tv care se vede la fel ca unul de 2000 lei?
Toate au probleme, clouding,  bleeding,  burning si alte ....ing-uri! Nu ma refer doar la Samsung!
Ma gandesc serios sa iau un Toshiba de 55", macar ala este doar 2000 lei....nu 6200 cat am dat pe q7f, care avea o imagine de toata jena.
Nu gasesc sa-mi iau TCL,  alea macar au si HDR si Dolby Vision si costa 600-700 dolari, dar din pacate doar in America se găsesc.
Exagerezi putin.In 6000-8000 lei cred ca 90% dintre oameni sunt multumiti de televizoarele care se gasesc in acesta categorie de pret.Tv-ul perfect nu exista .

#159
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

 gigoto, on 26 februarie 2018 - 23:54, said:

Toate au probleme, clouding,  bleeding,  burning si alte ....ing-uri! Nu ma refer doar la Samsung!

In mare parte.  din pacate ai dreptate ...
Dar eu iti spun ca se poate sa fie si norocosi ( mai putin probabili din pacate ) ...in care acele probleme sa fie daca nu deloc absente poate mai putin vizibile...

Uite doar exemplul meu:

Eu primul ks8000 ce l-am luat pe 55'' nu avea deloc probleme de  clouding... Dar n-am suportat diagonala ... Din pacate am luat apoi unu pe 49''' care imi placea mai mult ca diagonala chiar daca din pacate are ceva clouding ..si pe ala totusi am ales sa-l pastrez ... Diagonala la mine conteaza mai mult...
Cele doua tv-uri de diagonale diferite aveau si panouri diferite!

Edited by dorubm, 04 March 2018 - 10:52.


#160
florinbss2

florinbss2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 29.06.2006
A aparut o noua versiune de firmware 1201. Eu i-am facut update prin stick. Încă n-am vazut care sunt noutatile.
https://www.samsung....l/QE55Q7FAMTXXH

Edited by florinbss2, 05 March 2018 - 16:36.


#161
jbond

jbond

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.09.2007
Salut, de cateva zile am un 65Q7F, inainte am avut un Panasonic plasma SD si un LG plasma FHD. Erau foarte bune  amandoua, dar asta este cu total altceva. Imagine 4k superba, HD-urile se vad excelent, chiar si rezolutia DVD e in limitele mult acceptabila. Deocamdata nu observ nici o urma a comentarilor negativiste.
Dar: filmele 4k HEVC de mari dimensiuni de 40-50 gb merg sacadat sau deloc. Atat stie playerul intern?

Edited by jbond, 21 March 2018 - 20:00.


#162
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Nu e ok. Eu am calibrat un 55Q7 și un 65Q8 și prin player-ul intern via USB de pe un HDD de 1Tb, filme de 30-35gb rulează fluent. Cu 4K UHD H265 nu am încercat. Scoate mufa cu cablu optic din one conect box, și după 5 sec recupleaza. Dacă nu își revine, verifica HDD-ul sau materialele de pe el. Fa un test și la un 55Q7 din showroom sa vezi dacă prezintă același simptom. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I4DdiBLpTQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Calin_fdx, 21 March 2018 - 20:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate