Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Couscous cu branza si stafide

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Eu am facut 2. Intr-una, cea pt adulti, pus si putin sirop de artar, sa-i dea o tenta dulceaga.
Reteta:

1 ceasca lapte (170 ml)

1/2 ceasca couscous

1 ou

o mana de stafide

3 linguri branza de casa

unt pentru tapetat

MOD DE PREPARARE

Am pus stafidele la hidratat in apa plata un sfert de ora.

Am pregatit couscous-ul conform etichetei, adica am fiert laptele si l-am pus fierbinte peste couscous. Am acoperit si am lasat 5 minute.

Am batut oul bine cu branza, am adaugat stafidele scurse bine de apa si am amestecat cu couscousul cu lapte.

Am uns un vas ceramic si am dat la cuptor pana a trecut testul scobitorii.



Attached File  IMAG1773.jpg   85.06K   44 downloadsAttached File  IMAG1772.jpg   81.44K   43 downloads

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmihura, on 07 noiembrie 2017 - 22:23, said:

in apa plata un sfert de ora.
Attachment IMAG1773.jpgAttachment IMAG1772.jpg
mmm,  dar care e treaba cu apa plata ?

#3
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017
la kaufland gasesc couscous? sau e doar prin anumite magazine

#4
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postpasilla, on 07 noiembrie 2017 - 22:39, said:

mmm,  dar care e treaba cu apa plata ?
Scuze, am dat copy/paste la reteta din telefon si am uitat de amanuntul asta.
Eu am folosit apa normala, pe care am incalzit-o putin ca sa se inmoaie mai repede.
Nu stiu de ce recomanda apa plata.

View PostHassann, on 07 noiembrie 2017 - 22:42, said:

la kaufland gasesc couscous? sau e doar prin anumite magazine
Da, ar trebui sa gasesti.
Dar gasesti si la Mega sau in oricare alt hypermarket/supermarket.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmihura, on 07 noiembrie 2017 - 22:55, said:

Scuze, am dat copy/paste la reteta din telefon si am uitat de amanuntul asta.
E ceva ce ai gatit tu, sau e "copy/paste" de pe undeva ?

#6
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postpasilla, on 07 noiembrie 2017 - 23:01, said:

E ceva ce ai gatit tu, sau e "copy/paste" de pe undeva ?
Poza e din ce am facut eu, dar nu e inventata de mine.
Am si specificat in primul post ca am facut 2 portii, pe una am si indulcit-o putin, etc.

Am luat reteta din telefonul meu, acolo unde era salvata, cu ajutorul magicelor copy/paste si am postat-o aici, impreuna cu pozele preparatului facut de mine.
Nu am sustinut ca e inventie proprie.

Edited by mihura, 07 November 2017 - 23:11.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmihura, on 07 noiembrie 2017 - 23:10, said:

Nu am sustinut ca e inventie proprie.
Poate ar fi bine sa pui si sursa.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Initiatoarea topicului nu intelege ca reteta trebuie sa ramana "virgina" , fara adaosuri cu dulcegarii si alte ingrendiente. E o practica tipic frantuzeasca, sa infloreasca ceva deja bun cu tot felul de aiureli.

#9
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postpasilla, on 07 noiembrie 2017 - 23:17, said:

Poate ar fi bine sa pui si sursa.
Nu o stiu acum, am sute de retete salvate in aplicatia din telefon.
Dar promit sa o caut si revin special pentru tine, vad ca are foarte mare importanta pentru tine.
Totodata, promit ca toti banii castigati de pe urma vizualizarii acestei retete aici, pe SP, o sa am grija sa ajunga la persoana de la care am luat reteta (pt ca sunt sigura ca ea a inventat-o, nu ar fi putut sa o ia din alta parte).
Seara faina :)

Am gasit-o, era chiar prima la cautari:

https://www.flaveur....nza-si-stafide/

View Postpacopaco1967, on 07 noiembrie 2017 - 23:22, said:

Initiatoarea topicului nu intelege ca reteta trebuie sa ramana "virgina" , fara adaosuri cu dulcegarii si alte ingrendiente. E o practica tipic frantuzeasca, sa infloreasca ceva deja bun cu tot felul de aiureli.
Tocmai, eu v-am prezentat reteta "virgina".
Am facut-o de mai multe ori si stiu ca o prefer putin dulce, deci pun o lingura de sirop de artar.
E chestie de gusturi, nu vad unde e problema.
Daca te atrage, ai reteta "virgina" postata chiar de la sursa originala.

Edited by mihura, 07 November 2017 - 23:25.


#10
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View PostDaniel_INOX, on 08 noiembrie 2017 - 00:20, said:

Plagiatul, boala romanilor "moderni" .......,mda, ai inlocuit macaroanele cu cous-cous , dar reteta este de budinca cu branza, oua, stafide si zahar....Nu ai inventat nimic. ....copy-paste ....degeaba.
Uite reteta:

https://www.gustos.r...i-stafide.html.

Pofta buna !
Eu am luat reteta de pe Flaveur, vezi ca am pus link mai sus.
Crezi ca macaroanele alea cu branza din linkul tau au fost inventate fix de ala care a scris reteta? Nu a luat-o, la randu-i, din alta parte?

Despre ce plagiat vorbesti? E o amarata de retata care mi-a placut si am zis sa o impartasesc pt ca urmaresc forumul zilnic.
Nu am zis c-am inventat-o eu, ca e "virgina" sau ca e mostenirea secreta de la strabunica.
Bai, oameni buni, ce naiba sunteti asa de inversunati?
Va agatati de orice maruntis sa aruncati cu noroi sau sa agasati o persoana pe care nu o cunoasteti si care nu v-a facut voua, personal, nimic.

Imi pare sincer rau ca am postat aici, trebuia sa-mi vad de treaba mea, ca si pana acum.

O noapte mai buna decat precedenta, poate maine nu va mai treziti cu fundu'n sus.

Edited by mihura, 08 November 2017 - 00:50.


#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Sa nu'ti para rau ca ai postat. Aveam cuscus in debara, in drum spre casa m'am oprit sa iau branza. Ghici ce aveam in minte sa fac?
Multam fain de reteta.
Eu am sa pun un pic de vanilie

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmihura, on 08 noiembrie 2017 - 00:48, said:

Eu am luat reteta de pe Flaveur, vezi ca am pus link mai sus.
Crezi ca macaroanele alea cu branza din linkul tau au fost inventate fix de ala care a scris reteta? Nu a luat-o, la randu-i, din alta parte?

Despre ce plagiat vorbesti? E o amarata de retata care mi-a placut si am zis sa o impartasesc pt ca urmaresc forumul zilnic.
Nu am zis c-am inventat-o eu, ca e "virgina" sau ca e mostenirea secreta de la strabunica.
Bai, oameni buni, ce naiba sunteti asa de inversunati?
Va agatati de orice maruntis sa aruncati cu noroi sau sa agasati o persoana pe care nu o cunoasteti si care nu v-a facut voua, personal, nimic.

Imi pare sincer rau ca am postat aici, trebuia sa-mi vad de treaba mea, ca si pana acum.

O noapte mai buna decat precedenta, poate maine nu va mai treziti cu fundu'n sus.
Draga mea, ce ai preparat/prajit nu e cus-cus ci o placinta in stilul si placerea ta. Adevarata reteta nu admite adaosuri, ea trebuie sa ramana asa cum se prepara inca din vechime. Reteta are o vechime de sute de ani, in urma cu 30 ani mama mea prepara exact reteta veche si nu si-a permis vreodata sa o "imbunatateasca". Dar cum e la unii obiceiul  adauga tot felul de ingrendiente care schimba complet atat gustul original cat si textura delicatesei, ca  deh, unora le place dulce, altora picant . . . .

#13
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
despre ce reteta e vorba?
cata strictete... Posted Image

#14
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
https://www.flaveur....nza-si-stafide/
Uitati si sursa. Va e lene sa cautati pe goagal, dar foarte harnici sa va luati de om!

Edited by Chifteluta, 08 November 2017 - 13:22.


#15
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
la postarea mea te referi?

eu intrebasem care este reteta despre care spune pacopaco1967, cea care nu trebe modificata, preparata inca din vechime etc

in rest, nu strica putina amabilitate cand te adresezi cuiva

#16
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postpacopaco1967, on 08 noiembrie 2017 - 10:02, said:


Adevarata reteta nu admite adaosuri, ea trebuie sa ramana asa cum se prepara inca din vechime. Reteta are o vechime de sute de ani, in urma cu 30 ani mama mea prepara exact reteta veche si nu si-a permis vreodata sa o "imbunatateasca".

Mor de ras când aud de retete originale de care n-ai voie să te atingi, de parcă rețetele alea nu tot prin modificari si adăugiri au ajuns așa. Da măi, toate rețetele se fac după gustul celui care vrea să le mănânce, nu după gustul celui din 1800 toamna care la randui adaptat-o după altă rețetă.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Ai perfecta dreptate. Cand gatesti pentru uz propriu/al familiei tale, adaptezi retetele dupa bunul plac.
Cand o faci profesional, intr-un restaurant, atunci e altceva, pentru ca e mult mai safe sa faci o reteta originala, care satisface gusturile tuturor (sau ma rog...aproape) celor care o comanda in cunostinta de cauza Posted Image

In alta ordine de idei...
Oameni buni, bucataria este ceva viu, frumusetea ei fiind tocmai faptul ca iti permite sa te joci cu ce combinatii vrei tu.
Daca oamenii ajung la o combinatie care lor le place si o posteaza pentru a o impartasi si altora, nu inteleg unde e problema????
Care e problema voastra, in afara de atitudinea asta tipic romaneasca, de a ucide si capra vecinului cu ganduri negative si invidie?
De ce trebuie sa fiti atat de rai in gandire si mai ales atat de agresivi?????
E ca si cand un arhitect isi face o casa cu super design, o prezinta si voi sariti pe el: "Mda! Si ce e asa special? Oamenii isi fac case de 30.000 de ani, te-ai gasit tu acum sa faci acoperisul nu stiu cum si compartimentarea nu stiu cum. Jenant! PLAGIATORULE!"

Doamne fereste....

Edited by richelieu, 08 November 2017 - 14:17.


#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Si am facut. si am modificat reteta.
Reteta modificata deja, stii? Am mai modificat'o.
Am adaugat un pic de zahar, am scos stafidele si am pus o lingura de unt de cocos.
Si da, fiecare din aceste modficari a avut o ratiune si nu a fost facuta de drau de a schimba.
Copii mei mananca multe paste, dar nu'i pot creste doar cu paste. E o problema de alimentatie ce nu vreau sa o detaliez. Dar macaroanele nu ar fi fost nimic nou.
Asa ca aceasta reteta cuscus a fost binevenita.
La fel am scos stafidele, pentru ca se ineca cu ele cand le mananca. Le scuipa afara si apoi nu mai mananca nimic.
Am pus un pic de zahar sa indulcesc, sa le fac mai atractive pt ei si unt de cocos pt aroma si aport suplimentar de grasime.

Daca stau sa ma gandesc, reteta asta de mai sus e cea originala, doar ca voi nu ati stiut de ea


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate