Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Xiaomi Mi A1 vs Mi 5/5S

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
M-am hotarat sa-mi cumpar telefon in jurul datei de 20 noiembrie, am mai facut un thread pe tema asta insa nu am spus exact cand il voi cumpara. Telefonul imi va inlocui actualul P9 lite pe care il voi da mamei.

Paream setat pe Mi A1 pentru camera duala, Android One si cei 4GB de RAM.

Insa vad intre timp ca ii scade furtunos pretul lui Xiaomi Mi 5S. Cica il gasesti la 1300 de lei la evomag. Ala are ecran mai mic si doar 3GB de RAM, dar are ditamai procesorul Snapdragon 821. Xiaomi Mi5 de asemenea se gaseste la pret de Mi A1. Acuma nu stiu care o fi experienta exacta a platformei MIUI, am auzit de la anumiti utilizatori ca se plang de ram management-ul prost.

Din ce am vazut pana acum parca tot pe Mi A1 as merge pentru ca tot ce are Mi 5S peste Mi A1 e procesorul si placa grafica, dar as vrea sa stiu daca pe aici sunt utilizatori de Xiaomi Mi5 si Mi 5S/Mi 5S+ si ce experiente au cu el. Eventual chiar Mi6 daca se gaseste pana in 1500 de lei desi nu prea cred.

Puteti aduce si alte sugestii daca vreti. Dar nu J5/J7 2017, iPhone sau chestii gen S7 edge de pe OLX.

Edited by TrafalgarLaw, 07 November 2017 - 19:04.


#2
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
mi5s si mi5s plus au suport oficial pt lineageos, scapi si de spyware-ul din miui.

Edited by `Giovanni, 07 November 2017 - 19:32.


#3
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Daca nu vrei sa ai de-a face cu softul Miui (cu exceptia softului de aplicatie foto , dar se poate inlocui cu Google Camera) ,
update promis pentru doua versiuni de Android si slot de card , cumperi A1 , plus ca e mai nou .
Vrei procesor mai puternic si camera foto mai buna alegi Mi 5 sau Mi 5s .

#4
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Mi 5S+ apare tot la Evomag la pretul de 1500 de lei, in varianta cu 4GB de RAM si 64 de stocare (pentru mine e suficient). Extrem de performant pentru pretul lui (la firme gen samsung nu cred ca gasesti asa ceva sub 2500), cu camere bune si ecran mare, de calitate. Are si baterie foarte buna. Din ce vad pe testele GSMArena, se afla acolo in top, cu 25h peste actualul meu telefon.

Ma incurca la el ca n-are card microSD, chiar daca 64GB de stocare sunt ok. Din ce vad, e in stadiu de beta pentru Lineage OS 15.

Merita 300-400 de lei in plus fata de Mi A1? Eu zic ca da, insa o sa ma mai documentez. Ca tot aud chestii bune si rele despre MIUI.

Edited by TrafalgarLaw, 08 November 2017 - 12:56.


#5
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
Eu nu as merge pe Mi A1- De ce? Baterie mica de 3000 fata de 4000 cat au unele xiaomi-uri. Si camera foto varza cu 2.2 respectiv 2.6 in 2017. Pe bune? Pana si redmi note 3 pro mi se pare mai bun ca  asta. Astia de la xiaomi au dat-o in ultimul timp rau de tot in bara cu telefoanele cu exceptia lui mi6. Baterii mai mici. Procesoare mai slabe. Camerele mai slabe. WTF. Mi5/mi5s sunt o bijuterie, din alta clasa. Bateria e tot la fel dar nu se compara. Ecran mai bun, camera muuult mai buna, procesor aproape dublu ca viteza si alta constructie. Miui e ok daca nu esti pretentios. Si poti pune o versiune globala fara balarii in ea. Dupa care 2-3 ani nu te mai doare capul. E ca si cum ai compara o dacia logan ultima generatie cu un passat vechi de 2 ani. Eu as merge pe passat.

#6
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Xiaomi Mi A1 este cu 30% mai ieftin, are Android One, ecranul mai mare, slot microSD, in testele de pe GSM Arena sta mai bine la autonomie decat mi 5s, iar la camera nu sta deloc mai rau.
Repet, este cu 30% mai ieftin.

#7
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
o fi cu 30% mai ieftin dar e cu vreo 60-70% mai lent. Android One nu ma da pe spate. Daca iei un mi5 cu 64gb nu iti mai trebuie sloc micro sd. Deobicei cardurile iti incetinesc telefonul. De ce ? Pentru ca memoria interna a telefonului e muuuult mai rapida decat marea majoritate a cardurilor sd.
Plus ca sunt multi care vor un ecran de 5 nu mai mare. Iar o camera foto de orice tip ar fi ea daca are deschiderea mai inchisa 2 la mi5 vs 2,2 /2/6 la a1 ala o sa faca fotografii mai proaste la lumina slaba orice ai face. Camera dupa mi5s e aceeasi de la google pixel. Daca mai pui si softul de la google o sa faca niste fotografii super. Cum ziceam, astia de la miaomi au dat-o rau de tot in bara cu telefoanele de generatia asta. Daca puneau si ei un sd 820 si o baterie de 4000 si o camera mai deschisa pe a1 ala era super tare dar asa... Iar ca autonomie e doar cu cateva ore mai bun decat mi5s si cu cateva ore mai slab decat mi5.
pe toata generatia de redmi 4 au pus sd 625 si 425/435 in loc de sd 660 cum se astepta lumea. Daca tot vroiau sa iasa in fata cu ceva tare. Ca sa nu mai zic ca au inceput sa scada si bateriile de la 4100 la 3000.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
Daca tpt vrei un xiaomi bun, singurul care merita pe langa cele din seria mi5/5s/6 ar fi Redmi Note 4X cel de 64.

#9
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Redmi Note 4X nu are incarcare rapida, nu are a doua camera cu zoom optic, nu are USB Type-C, nu are banda ac la WiFi si nu primeste uodate-uri la Android la fel de rapid.

Da, stiu ca toate astea sunt niste prostii pe care nu le folosesti si Xiaomi Mi A1 e porcarie de telefon.

#10
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Ai punctat bine cu o singură mențiune : RN 4x are banda ac la wifi.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008


View Postunpuisor, on 13 noiembrie 2017 - 18:19, said:

Eu nu as merge pe Mi A1- De ce? Baterie mica de 3000 fata de 4000 cat au unele xiaomi-uri. Si camera foto varza cu 2.2 respectiv 2.6 in 2017. Pe bune? Pana si redmi note 3 pro mi se pare mai bun ca  asta. Astia de la xiaomi au dat-o in ultimul timp rau de tot in bara cu telefoanele cu exceptia lui mi6. Baterii mai mici. Procesoare mai slabe. Camerele mai slabe. WTF. Mi5/mi5s sunt o bijuterie, din alta clasa. Bateria e tot la fel dar nu se compara. Ecran mai bun, camera muuult mai buna, procesor aproape dublu ca viteza si alta constructie. Miui e ok daca nu esti pretentios. Si poti pune o versiune globala fara balarii in ea. Dupa care 2-3 ani nu te mai doare capul. E ca si cum ai compara o dacia logan ultima generatie cu un passat vechi de 2 ani. Eu as merge pe passat.

L-am primit ieri deci știu ce vorbesc. Datorită androidului stock Mi A1 se mișcă impecabil. Când vine vorba de baterie îți pun aici statistica după ziua de ieri. Cu vreo 60% din baterie am 17 ore de stand-by și aproape 8 ore de screen-on.


Attached File  Screenshot_20171114-122508.png   55.64K   30 downloads

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
Mai vb dupa 3 luni daca mai tine bateria atata. Miui-ul nu e foarte rau daca sti sa il configurezi. Si apar la el update-uri chiar saptamanal. O sa apara in 6 - 8 luni si Oreo pe marea majoritate a miaomiuri-lor. Deocamdata au Nougat. Nu e asa mare pierdere. Singurul lucru misto care nu e pe RN 4x e USB Type-C care mi se pare un must pe orice telefon in 2017 in rest... Incarcarea rapida... Eu pe telefonul actual am incarcare cu 3 amperi si am renuntat la incarcatorul asta wonder in favoarea unuia de 2. Cu cat se incarca mai repede un acumulator cu atat i se duce mai repede din viata.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Orice acumulator își pierde din capacitate în timp. Nici chiar după trei luni dar pierde. Nu despre asta e vorba. E vorba că ai adus în discuție bateria de 3080 de pe Mi A1. Și care surprinzător ține mai mult decât la alte telefoane cu 4000. Care o fi explicația? Îți spun eu. Optimizarea softului. Google>Miui.

PS. Plus procesorul ăla "slab" de care spui tu dar care e bine optimizat pentru consum.



View Postunpuisor, on 14 noiembrie 2017 - 12:47, said:

... Eu pe telefonul actual am incarcare cu 3 amperi si am renuntat la incarcatorul asta wonder in favoarea unuia de 2. Cu cat se incarca mai repede un acumulator cu atat i se duce mai repede din viata.

Nici A1 nu are încărcare rapidă. Se încarcă la 5V și vreo 2 amperi.



#14
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu conteaza ca incarcatorul livreaza 2Ah sau 4Ah telefonul isi ia curent cat e setat microcontrolerul de incarcare.
Diferentele se simt cand ai un incarcator care livreaza curent mai putin decat cere telefonul.

Ps. Nu confundati 2A cu 2Ah

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
SoC-ul SD625 de pe Mi A1 suportă încărcare rapidă. Dar nu se știe din ce motiv au tăiat funcția. Nu e mare bai, oricum.



View Postkiario, on 14 noiembrie 2017 - 13:30, said:


Ps. Nu confundati 2A cu 2Ah

Mă refeream la output-ul încarcatorului.


#16
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Bateria de pe Mi A1 e mult mai slaba ca cea de pe RN4. Pe GSMarena scrie ca RN4 dureaza 119 ore (!) si Mi A1 doar 87. Dar si 87 e ok.

USB-C e must have, clar. Dar incarcarea de 5V cu 2A mi se pare ok. E mai bine decat ce am eu acum pe P9 lite.

Oricum RN4 nu cred ca mai merita chiar asa mult, mai ales ca Mi A1 e acum 1000 de lei.

#17
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 28.04.2003
Nu am zis ca o sa se duca bateria in 3 luni, la orice telefon nou si gol o sa iti dea impresia ca merge brici, dupa ce il incarci cu nspe mii de aplicatii, tot instaland, tot dezinstaland, facut mii de poze si filme, si documente etc, o sa se duca bateria mai repede.
Referitor la baterie, ziceam ca e mai sanatos pentru ea sa fie incarcata la un curent mai mic si intr-un timp mai lung decat un curent puternic si repede.

Si referitor la A1, nu zic ca nu e un telefon rau, are specificatiile mult peste competitie la sectorul lui de gama ca sa zic asa. Doar ca vs Mi5/Mi5s cum zice titlul eu as fi ales telefoanele din gama mi decat a1, sau as fi mers pe rn4x pentru bateria mai mare. Am un pitic, sa tina bateria mult. La mi5s camera este super in lumina slaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate