Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Pozitia manilor pe volan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
@arg, pune mana și conduce în București sâmbăta, duminică dimineață la 7 dimineata. Orașul e liber, te acomodezi cu mașina, comenzile, schimbarea benzilor. Apoi mergi pe centura, duminică, e liber, important este sa simți mașina.
Am luat permisul în 2010 și mașina am cumpărat-o în 2013. Înainte sa ridic mașina, am luat 5 ședințe, din care una nu prea mi-a ieșit. Dar, am mers înainte. Am ridicat mașina cu un coleg de munca și am parcurs 100 km în prima zi. După care am început sa circul singur dimineața. Am avut și o mica tamponare cu un taximetrist la un viraj la dreapta, mi-a tăiat calea, m-am ales cu câteva zgârieturi la bata și aripa fata infundata. A doua zi am plecat la munte pe serpentine. De atunci am învățat sa iau corect curbele. Secretul este sa conduci cât mai mult, la început cât e mai liber orașul, apoi și în trafic. Evita la început condusul noaptea, deoarece riști sa apreciezi greșit distantele datorita reflexie în oglinda. Se conduce haotic în București, dar nu e o tragedie și în tara e la fel de alambicat, fiecare zona/oraș are particularitățile ei. Și în Budapesta e la fel de aglomerat, dar acolo sunt camere și se respecta semnele de circulație. Drumuri bune sa ai.

#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Multam de sfaturi, eu o iau ceva usor...
Azi am facut sutica de cand am permisul... si am sarbatorit la sfanta pompa de benzina...
Legat de mana sus pe volan deja mi se pare o pozitie nepractica...

#75
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postarg, on 12 noiembrie 2017 - 18:49, said:

Azi am facut sutica de cand am permisul...
:)) foarte tare, gura pacatosului adevar graieste :D drumuri bune :)
Am estimat destul de bine anterior.

Edited by costinuti, 12 November 2017 - 19:48.


#76
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Cam puținel de când ai luat permisul, important este sa conduci cât mai mult sa deprinzi reflexe.

Edited by aris86, 12 November 2017 - 20:41.


#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcostinuti, on 12 noiembrie 2017 - 19:47, said:

Am estimat destul de bine anterior.
legat de frane, foarte funy cand la 59km i-ti intra un melc in fata....

@aris86
dupa 11-12ore de servici cam greu sa fiu foarte atent in trafic si nu risc.

Edited by arg, 12 November 2017 - 20:53.


#78
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postarg, on 12 noiembrie 2017 - 20:48, said:

legat de frane, foarte funy cand la 59km i-ti intra un melc in fata .
Dar si mai funy cand trebuie sa reduci viteza cand esti in situatia inversa (cel care se baga aiurea) nu?

Exemplu: pe A1 mergeam foarte tare (nu conteaza motivul fiind foarte grav, urgenta in adevaratul sens al cuvantului) cu 180km si il vad pe unul de la 1km ca s-a bagat aiurea cum e sa franezi la 70km (da, atat avea cand a depasit alta masina); macar dupa aia si-a cerut scuze cu avariile.

Edited by costinuti, 12 November 2017 - 21:04.


#79
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostqawHaq1, on 07 noiembrie 2017 - 15:34, said:

[ https://dozadesucces.ro/wp-content/uploads/2015/07/49937349.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De obicei pozitia 6. Dupa peste 20 de ani de condus fara incidente.

Cum ma pozitia 6? :)))))))))

View Postarg, on 08 noiembrie 2017 - 01:36, said:

sau nu merge bine...

@titoo
cand iti sare un "pieton" kamikaze in fata nu mai ai timp sa pui mainile corect pe volan ci te urci cat de repede poti pe frana si daca mai apuci sa calci si ambreajul e bine dar nu e obligatoriu...

de cate ori ai activat abs-ul? eu pana acum mai mult de 20% din ce poate frana nu am folosit.... pentru simplul motiv ca incerc sa vad din timp ce e pe strada...
unul din colegii de aici mi-a dat un document cu mersul preventiv cu multe explicatii din care am retinut si tradus 3 zone:
-zona de confort  (verde) -> orice de instampla in zona aia am timp suficient sa evit orice eveniment
-zona de pericol (galben) -> orice eveniment poate fi evitat cu greu pentru ca e prea aproape si trebuie multa atentie (in zona asta pun automat mainile la 9 si la 3 si casc oki)
-zona de accident (rosu) -> orice miscare gresita se lasa cu delcaratii scrise...

ideea e sa nu te bagi in zona rosie si sa nu lasi pe nimeni sa intre in acea zona....
marimea zonelor depinde de viteza, aderenta, unghiuri, incarcarea masinii, etc.....

va rog eu frumos nu mai jigniti cu scoala de soferi inca o data ca 99.99% din instructori sunt in realite niste taximetristi care nu au oo sa ia clienti de pe strada...
ca idee generala:
scoala de soferi costa:
1000lei isntructorul
500ei scoala si actele
200-400lei masina la examen
100-200lei sedinta suplimentara

si acum incepe valsul... faci cele 30ore de traseu in care trebuie sa inveti masina si sa te descurci in trafic... iei sala si te programeaza peste 3 luni la traseu, dupa posibilitati mai iei 5-10 sedinte deci inca 1000lei, si asa rapid urci din prima la 3000lei iar daca pici mai adaugi 1000lei de incercare....
si cu toate astea cand pleci cu masina prima data din fata blocului constati ca nu sti nimic....

ABS-ul se activeaza singur, in functie de conditiile carosabilului si de cat de tare apesi frana, poate si de conditiile cauciucurilor.
Tine volanul bine la inceput si ulterior, cu doua maini.
Asta cu tinut o singua mana la ora 12 e o mare tampenie, parerea mea.
Nici eu nu tin corect mainile si eu ma rezem pe geam, dar totusi. E bine sa faci corect la inceput ca altfel e greu.

#80
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postspe_ripper, on 17 noiembrie 2017 - 18:12, said:


Cum ma pozitia 6? Posted Image))))))))




Mai intreaba peste vreo 20 de ani. Sau nu.

#81
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
dupa cca 6000km
conduc cu stanga la ora 9, si la drum lung cu cotul rezemat pe cotiera din usa.
dreapta deasupra schimbatorului fara sa-l ating (daca rezem mana pe el incepe sa caraie la schimbatul vitezelor), iar la drum lung doar pe cotiera.

in curbe mai delicate tin volanul cu ambele maini 9+3.

la taca paca pe stradute il invart cu podul palmei dar nu si in mers.
niciodata nu las volanul sa revina drept de capul lui aluncand pe sub mana.

cam asta e stilul final.

Edited by arg, 29 May 2018 - 13:09.


#82
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postarg, on 29 mai 2018 - 13:08, said:

dupa cca 6000km
conduc cu stanga la ora 9, si la drum lung cu cotul rezemat pe cotiera din usa.

cam asta e stilul final.
...ei,  nu e final, o sa vezi.Ne mai zici la 60k si la 600k, doamne da...

Nu incerc sa conving pe nimeni , eu evit ora 9 cu o singura mana pt ca am observat, (250k) , ca nu e o practica buna la manevre bruste inspre stanga cand trebuie tras volanul cu 90grade stanga .-groapa, pieton aparut brusc in dreapta, caine .....intra mana sub burta Posted Image
Pt mine ora 12 e sfanta la viteze moderate in oras, dar nu e o regula ,scoala de soferi nu invata astfel

Edited by sailor62, 30 May 2018 - 15:29.


#83
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
cand ti mana la ora 12 nu vezi ceasurile si by by semnalizare, de obicei asa fac taximetristii din bucuresti  (ca pe astia ii stiu bine) si nu semnalizeaza ca nici nu au cum.

pe simulator asa faceam si eu dar nu e ok,

totusi la drum lung nu ai nevoie sa rotesti volanul mai mult de cateva grade.

Edited by arg, 30 May 2018 - 15:48.


#84
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
La 10 și 10 e sfânt. Ai control perfect și rapid asupra volanului plus toate manetele care trebuie acționate.
La 12 o țin ăia care conduc în așa fel de încurcă toată coloana, la 6 o țin camionagii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate