Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Monitor 1440x900 vede HD?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am aici o lista de monitoare 1440x900 (am gasit unul singur 1366x 768 dar avea grad B ) si as vrea sa stiu daca la rezolutia asta se vad filmele in format HD (720p) ?
Asta e lista (daca recomandati un anumit monitor de acolo v-as mai intreba) :
http://www.tandem.ro...3_62&filter=155

Edited by karax, 06 November 2017 - 11:15.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De vazut se vede, dar nu HD.
Pentru HD ai nevoie de cel putin 1920 x 1080.

#3
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009

 pasilla, on 06 noiembrie 2017 - 11:46, said:

De vazut se vede, dar nu HD.
Pentru HD ai nevoie de cel putin 1920 x 1080.

HD = 1366x 768p
HD+= 1600x900p
FHD (full-hd)=1920x1080p

pentru filme HD orice monitor lat este bun cu minim HD sau HD+ ca sa fie fullscreen

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 karax, on 06 noiembrie 2017 - 11:14, said:

daca la rezolutia asta se vad filmele in format HD (720p) ?
720p da. Full HD nu nativ, ci prin scalare/reducere.

Edited by neagu_laurentiu, 06 November 2017 - 11:51.


#5
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
HD este 1280x720. 1920x1080 este full HD.
Se pare ca se poate viziona HD la 1400x900.

LE Scuze. Au fost altii mai rapizi.

Edited by MMMMM, 06 November 2017 - 11:57.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mersi pentru raspunsuri. As mai avea o intrebare : care e diferenta in ceea ce priveste culorile intre LCD si CRT?

Banuiesc ca rezolutia nu are legatura directa cu numarul de culori disponibile pe un monitor, rezolutia insemnand doar numarul de pixeli nu si culoarea lor.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
@karax, ce buget ai pentru monitor? Toate alea de pe pagina data de tine sunt extrem de slabe .... dar na, daca ne dai un buget poate gasim ceva mai rasarit ...

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Maxim 250 lei
M-am uitat pe acest site
http://www.displayma...m/crtvslcd.html
Se pare ca sunt cateva avantaje de luat in cosiderare pentru CRT-uri!!!!!!!!!!!!!!
Mai ales ca eu vreau sa vad filme in principiu la calitate HD filme SF cu efecte speciale si miscari rapide.
De asemenea ma ingrijoreaza cateva chestii cum ar fi faptul ca LCD-urile sunt mai predispuse la pixeli stricati si faptul ca un monitor LCD are o singura rezolutie nativa la restul trebuie sa se faca rescaling astfel s-ar putea sa am probleme in aplicatii si browsing. Ar mai fi si timpul de raspuns care e mai mic la LCD-uri.

* mai mare (timpul de raspuns)

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
SIte-ul ala vad ca nu l-au mai actualizat din 2011...
Intre timp LCD-urile au avansat substantial, iar CRT-urile au disparut complet.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Filmele sunt codate la cel mult 60fps asadar orice monitor o sa se vada bine din punctul de vedere al "miscarilor rapide".
La banii aia poti lua cel mult un monitor cu panel TN ceea ce inseamna timp de raspuns rezonabil (probabil ~15-25ms) dar calitatea culorilor si unghiurile vor fi in zona de jos a spectului monitoarelor.
Un CRT ar fi mai bun la dimensiunea aia, din toate punctele de vedere ce tin de imagine dar in ceea ce priveste consumul de energie, caldura emanata, spatiul oculat si efectul distructiv asupra ochilor eu unul nu m-as mai atinge de crt-uri, fie ele si trinitron (daca mai exista asa ceva pe piata).

La banii aia ai putea sa iei un Dell de 19" cu rezolutie mai inalta un pic (1600x1200) de exemplu.

Edited by ro_explorer, 06 November 2017 - 12:50.


#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
O sa caut si un monitor din asta CRT trinitron sa vedem poate gasesc ceva de calitate. Daca tot vreau sa vad filme...

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Noi inca mai avem pe la munca niste DELL 2007FPb ... desi au 9 ani de utilizare zilnica, merg impecabil.
Gasesti asa ceva pe eBay cu 50 de lire si pentru utilizare cum vrei tu eu zic ca este superior oricarui CRT: https://www.ebay.co....nd/202099917621

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Habarnam, voi sunteti expertii Posted Image Posted Image altfel eram si eu vreun calculatorist la vreo firma ceva puternica ...Daca voi recomandati LCD pentru vazut filme ASA CUM VREAU EU adica flime SF cu efecte speciale.... atunci o sa merg pe astea

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
La drept vorbind, "filme SF cu efecte speciale" se vad cel mai impresionant pe un OLED TV :D ... dar mi-e teama ca depaseste "putin" bugetul tau.
Ai nevoie de un monitor cu contrast si culori bune, atat ... dar la bugetul tau optiunile sunt limitate.

Oricum, nu te grabi, asteapta sa vina si altii cu pareri. EU imi exprim opiniile proprii dar sigur sunt si alte pareri, diferite de a mea.
De exemplu @loock o sa iti recomande un CRT oricand, chiar si in gama high-end de azi ... na, opinii si opinii.

#15
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
In bugetul de 250ron ar trebui sa te orientezi spre ceva second-hand, de pe olx de exemplu, din orasul tau, e cam periculos sa primesti prin colet, se mai strica de la transport pentru ca se ignora destul de des mentiunea fragil de pe colet chiar daca ti-l trimite o firma.
De asemenea daca il cumperi din regiunea ta neaparat sa faci un test de culori (in paint, verifici sa se vada bine) si sa verifici pe fundal negru daca nu sunt pixeli morti sau pete pe culoarea alb.
Cu 250ron ar trebui sa gasesti un 22" LCD sau LED rezolutie HD+ sau Full-HD, neaparat sa fie wide (lat).
Anul acesta am vandut pe olx un packard bell 23" full-hd LCD cu 270 ron, cabluri incluse, nu am reusit sa il vand cu 300lei.
Ca si tehnologii LCD are culori relativ vii dar nu se vede bine in lumina solara (daca iti bate soarele in camera)
LED se vede foarte bine in lumina solara dar are culori cam sterse....cele mai bune culori le are IPS dar este scump si in afara bugetului tau.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu e nevoie de olx pentru ca am in orasul alaturat la 10 km acel magazin cu lista respectiva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate