Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Declararea rezidentei fiscale la ANAF

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
In mod normal este suficientă o simplă notificare. Însă chestia asta trebuie văzută în contextul foamei de bani a PSD.

Orice operare a rezidenței fiscale se va face de la data depunerii vrafului de acte. Dar pe ei ii interesează ce ai facut pana acum ca sa te taxeze din urmă. De aia cer toate informațiile alea aparent stupide.

Dacă depuneți, nu spuneti ca sunteți de ani de zile plecati, o sa va calculeze taxe din urma. Spuneți că acum plecați, eventual in alta țară decât cea in care ați avut venituri.

Insa, daca mai trimiteți bani acasă, vi se pregătește și altă bucurie: impozitul pe gospodărie. Adică o modalitate de a taxa bani deja impozitați!

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu tot n-am inteles daca asta se aplica rezidentilor romani care pur si simplu muncesc pe afara citeva luni din an si trebuie practic clarificat ce se intimpla pe tot anul sau macar pe lunile alea cit muncesc si in Romania sau practic tuturor romanilor care au plecat (cine stie de cind, poate unii de dinainte de revolutie), chiar daca au statut permanent de cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Dar bineinteles n-au anuntat nimic la fisc.

#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Se aplica numai in cazul mutarii rezidentei fiscale, aka lucrezi peste 6 luni si platesti taxe in alta tara. Pentru munca temporara, platesti taxe tot in Romania.

Pentru majoritatea, este frectie la picior de lemn deoarece ei castiga numai bani din salariu si exista tratate de evitare a dublei impozitari cu majoritatea tarilor. Pentru a taxa si banii astia, se pregateste impozitul pe gospodarie.

Edited by LukRo, 28 November 2017 - 09:30.


#22
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Ideea e ca organul fiscal e cel care decide unde e rezidenta fiscala, daca omul depune formularul la ANAF inainte de a pleca, pe baza informatiilor date de el in acel formular, ceea ce imi ridica mie, ca profan, niste semne de intrebare.
Ce vreau sa zic cu asta, fac urmatorul scenariu: omul pleaca din tara sa munceasca in strainatate, dar inca nu are contract de munca, nu stie pentru cat timp va fi plecat, sperand ca isi va gasi de lucru in afara. El isi lasa in Romania apartamentul in grija rudelor, ca doar nu pleaca definitiv, deci continua sa aiba proprietati in Romania. Vrea sa respecte legea, deci completeaza formularul in discutie. ANAF ii da raspuns ca a stabilit ca rezidenta lui fiscala e in Romania, pe baza formularului depus. El totusi pleaca in afara sa-si gaseasca norocul. Trece timpul, Georgica a gasit de munca, revine dupa un an acasa. Ce sa faca el acum, mai depune iarasi acelasi formular la ANAF, ca sa fie in legalitate, dar acum el precizeaza ca a petrecut afara peste acele 183 zile, a obtinut intre timp venituri din culesul capsunilor sau alta munca cinstita prestata prin straini.
Eu va intreb acum: ANAF il va amenda cu o suma intre 50 si 100 lei sau nu ?

#23
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Buna ziua,

Am primit de la una din bancile unde am cont un formular de 1 pagina numit: "Declaratie privind rezidenta fiscala pentru persoane fizice"
E vorba de 1 pagina si cer datele de mai jos.
La banca asta am schimbat pe internet adresa de corespondenta cu cea din strainatate
La alta banca la care am adresa din Ro nu am primit nimic.
Nu am dat inca declaratia la ANAF ca nu am ajuns in tara.
Intrebarea este, trebuie sa dau aceste declaratii si la banci? Nu primesc informare de la ANAF?
Daca fac asta, trebuie sa declar ca am conturi in Romania in tara in care lucrez sau bancile vor trimite informatia?
Asta se refera cred la impozitul pe dividente, care oricum e nimic, dar nu imi dau seama daca pot fi repercursiuni.
Adica mai nimeni nu declara bancile din Romania, in tara in care muncesc.



Numele/Name |_____________________________| Prenumele/Surname |_________________________________________|
Cod numeric personal/Personal Identification Number |______________________| Data naşterii/Date of birth |_________________|
Locul naşterii (Ţara)/Country of birth |___________________| Ţara de rezidenţă/Country of residence |______________________|
Naţionalitatea/Nationality |_________________________|
Ţara de rezidenţă fiscală* Numărul de identificare fiscală*
Tax residence country* |_________________________| Tax Identification Number* |_________________________|
Ţara de rezidenţă fiscală* Numărul de identificare fiscală*
Tax residence country* |_________________________| Tax Identification Number* |_________________________|
Ţara de rezidenţă fiscală* Numărul de identificare fiscală*
Tax residence country* |_________________________| Tax Identification Number* |_________________________|
* Aceste informaţii sunt necesare în conformitate cu cerinţele CRS („Common Reporting Standard”), potrivit Directivei
Consiliului European 2014/107/EU, având ca scop prevenirea evaziunii fiscale şi îmbunătăţirea conformării fiscale
internaţionale./These information are necessary as a result of CRS (Common Reporting Standard) requirements, according to European Council Directive
2014/107 /EU, aimed at preventing tax evasion and improving international tax compliance.
Adresa de domiciliu/Home address |_____________________________________________________________________|
Localitatea/City |________________| Judeţul/County |________________| Ţara/Country |_________________| Codul poştal/

#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bancile, care sint niste privati oarescare, nu au cum sa obtina date despre tine de la institutiile statului. Trebuie sa spui tu explicit unde ai rezidenta fiscala, asa e oriunde in lume (bineinteles ce acte se accepta depinde de obiceiurile locale, declaratie pe proprie raspundere, buletin, diverse inregistrari obtinute de la diferite birouri, etc).

Vezi ca "e nimic" asta daca iese ca le datorezi diverse contributii (mai ales CASS) la nivel de salariu minim te ciupesc de citeva sute de euro pe an.

#25
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Nu prea stiu cum sa procedez acum. Am mai vorbit cu alte persoane in aceeasi situatie cu mine si mi-au zis ca de ce am schimbat adressa de corespondenta de la banca.
Adica daca o lasam pe aia de pe buletin, care e din Romania, banca nu se sesiza si nu aveam batai de cap.
Ma gandesc sa intru si sa schimb adresa din strainatate cu cea de pe buletin.
Pe de alta parte, poate va trebui sa declar la ANAF ca sunt rezident in strainatate.
Acum nu stiu daca ANAF o sa informeze bancile.
E ca naiba.
Alta persoana mi-a zis ca a trecut contul din Ro pe numele mamei, da nici asta nu e o solutie.
Oricum mare lucru nu e si daca declari ca dobanda in Ro e mai nimic, dar e enervanta birocratia.

#26
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
"Pentru aplicarea prevederilor convenţiei de evitare a dublei impuneri persoana fizică română are
obligaţia să prezinte certificatul de rezidenţă fiscală emis de autoritatea competentă a statului străin
care îl consideră rezident fiscal şi cu care România are încheiată convenţie"

Eu nu inteleg asta. Vreau sa plec din tara, am contract semnat, dar nu am ajuns inca in tara respectiva ca sa imi elibereze certificat de rezidenta fiscala. Cum pot depune eu formularul la ANAF?

#27
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Desigur ca nu poti depune ceva ce nu exista, si cu 30 de zile înainte. Acum te-ai prins ca astia de la ANAF sunt idioți?

Chiar daca depui dupa, iti cer traduceri, autentificari, apostile de la Haga si alte cacaturi pentru ca in final... sa il ignore.

Daca vrei sa faci chestia, trebuie sa ai domiciliul acolo, vii cu dovezile, renunti la buletin, schimbi pasaportul cu unul CRDS si apoi te duci la Anaf sa te scoata de la taxe.

Multi de acolo inca nu au aflat de diferenta intre domiciliul rezidențial și domiciliul fiscal.

#28
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
In cazul in care lucrez in strainatate si nu am depus pana acum formularul, ce se intampla cand ma duc sa il depun?
Imi dau amenda aia de 50-100 Roni?
Eu deja am rezidenta fiscala declarata in tara in care muncesc.

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
M-am uitat de cateva luni pe declaratiile alea si nu am inteles nimic.

Are cineva o lista cu statele alea cu conventia ma-sii?

View Postkeeekeeess, on 23 aprilie 2018 - 17:00, said:

"Pentru aplicarea prevederilor convenţiei de evitare a dublei impuneri persoana fizică română are
obligaţia să prezinte certificatul de rezidenţă fiscală emis de autoritatea competentă a statului străin
care îl consideră rezident fiscal şi cu care România are încheiată convenţie"

Eu nu inteleg asta. Vreau sa plec din tara, am contract semnat, dar nu am ajuns inca in tara respectiva ca sa imi elibereze certificat de rezidenta fiscala. Cum pot depune eu formularul la ANAF?

Il depui data viitoare cand vii, dupa ce platesti amenda.

#30
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006

View PostCatalin__Ro, on 08 martie 2018 - 11:26, said:

Pe de alta parte, poate va trebui sa declar la ANAF ca sunt rezident in strainatate.
Acum nu stiu daca ANAF o sa informeze bancile.

Chestiunea e ca exista legislatie care obliga bancile sa informeze ANAF. Scopul principal e combaterea evaziunii fiscale. Acum depinde in ce tara ai tu rezidenta.

"Raportarea de catre Institutiile Financiare catre ANAF si schimbul de informatii dintre ANAF si IRS se efectueaza in conformitate cu prevederile articolului 62 din L207/2015 privind Codul de procedura Fiscala si Ordinul MFP nr. 1.939 din 18 august 2016. " (sursa: site-ul Piraeus Bank, dar orice banca comerciala din Romania are pe site o sectiune informativa in sensul asta.)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate