Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Mimam ca avem o stare materiala mult mai buna?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postedy_wheazel, on 05 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Daca zic ca nu umblu cu atutobuzu' se pune ca sunt un snob ce mimeaza bunastarea? Posted Image
Esti bashtan, inseamna ca nici nu iti iau parintii alaindelonu' de pe tine, sa te lase dezbracat in haine scumpe.

Oricum, pierdem toti ca nu vedem la autobuz tinerele caprioare coafate si imbracate / dezbracate (aici nu am inteles prea bine ce a vrut sa spuna autorul) ca vedetele.

Edited by BlueKing-69, 05 November 2017 - 17:42.


#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBlueKing-69, on 05 noiembrie 2017 - 17:40, said:

Esti bashtan, inseamna ca nici nu iti iau parintii alaindelonu' de pe tine, sa te lase dezbracat in haine scumpe.

Pai, io is parintele.

#21
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
E o falsa problema.
Prostii se vor impopotana intotdeauna, fie ca vorbim de haine, telefoane,  masini etc.

Nu e neaparat un lucru rau, daca il vezi ca pe oportunitate.
Tine de educatie si mai ales lipsa ei.

Generatia actuala e "all about instant gratification".

Eu de ex prefer sa imi cumpar de pe OLX multe electronice noi, desi imi permit fara probleme.
Unii zic ca sunt zgarcit, eu ma consider cumparat.

Do not give a fuck!

Edited by Ahasverus, 05 November 2017 - 17:51.


#22
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostAhasverus, on 05 noiembrie 2017 - 17:50, said:

Unii zic ca sunt zgarcit, eu ma consider cumparat.
Doar se stie ca fiecare om are pretul lui!

#23
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Acum vreo doi ani, intr-o duminica dimineata, ma duceam spre masina. In fata mea, o pitzi, presupun ca venea de la club, ceva, de prin Mamaia, vorbea la telefon- ''stai fata ca nu stiu unde am lasat masina...aaa, stai ca e putin mai sus...a, ce am uitat unde am parcat-o', etc, dupa care traverseaza si se urca in maxi-taxi. WTF moments :D
Apropo de romanii care vor sa para ce nu sunt.

#24
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postedy_wheazel, on 05 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Daca zic ca nu umblu cu atutobuzu' se pune ca sunt un snob ce mimeaza bunastarea? Posted Image
Nu, bunastarea o mimezi fiind in tricou pe autobuz. Sa te asezi la terasa din intrarea in mall si sa observi cum fug acasa cum apune soarele, apoi cum ingheata de frig in statia de autobuz ca nu mai vine tramvaiul.

Saracul se duce cu transportul public oriunde ar merge, ca na, taxi costa, grupurile "RATB control" sunt destul de populare si se poate spune ca ai transport "gratuit"...
Si dupa ce ajungi la Mall este cald, adica trebuie sa iti dai jos caciula, dar daca ai folosit caciula nu ai freza? Cum se poate sa porti caciula la mall, se vede repede ca esti sarac.

Edited by Argent, 05 November 2017 - 17:57.


#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

View PostArgent, on 05 noiembrie 2017 - 17:55, said:

Nu, bunastarea o mimezi fiind in tricou pe autobuz. Sa te asezi la terasa din intrarea in mall si sa observi cum fug acasa cum apune soarele, apoi cum ingheata de frig in statia de autobuz ca nu mai vine tramvaiul.

Pai, io nu ma duc la mall. Si nu-s kinder fara geaca.

#26
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ai impresia ca cei fara tricou sunt kinderi?

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,047
  • Înscris: 31.07.2007

View PostArgent, on 05 noiembrie 2017 - 18:02, said:

Ai impresia ca cei fara tricou sunt kinderi?

Habar n-am, nu stau sa ma uit care-i cu geaca pe el sau nu.

#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Adevar ca nu este ciudat sa vezi iarna oameni la tricou, cand afara sunt -20 de grade si intri undeva imbracat in geaca, caciula si fular, chiar nu este ciudat sau trece neobservat cand trece careva in tricou si pantaloni scurti pe langa tine.
Pe semne asta de sarac nu are multe haine pe el.

#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
E comportament balcanic, nu e specific doar României. Bulgari, turci, sârbi, bosnieci sau albanezi toţi simt nevoia de a arăta că "au valoare", de obicei doar o spoială de suprafaţă, maşină sau haine împrumutate, telefoane second, doar o poleială de reuşită sub care se ascunde multă suferinţă şi frustrări.

#30
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
săraci is aia care stau la 2 camere în bloc comunist și au porche/x5/etc pe bordura în fata blocului.

#31
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Şi cauciucuri second sau reşapate pe ele.

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si obligatoriu lasata cat mai in fata, ca la mall, se cerne saracia de la parcare, cei cu masina scumpa cat mai in fata, daca se poate pe trecerea pe trecerea de pietoni, restul cat mai in spate ca este jena/rusinea ca ai masina de 1-2 mii de euro sh si mai jegoasa.

I

#33
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mie imi place sa mimez ca nu am bani, e cel mai bine asa.

#34
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nu numai la estici cei saraci vor sa imite bogatii. e o chestie de "suferinta"/educatie. daca suferi, iti trebuie telefon scump(in rate), haine "la moda", "freza cool", clopotei la masina.

View Postmihaicozac, on 05 noiembrie 2017 - 18:18, said:

Şi cauciucuri second
mai bine sh premium decat restul. exact ca la masini.

Edited by 41ex, 05 November 2017 - 18:30.


#35
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostArgent, on 05 noiembrie 2017 - 18:06, said:

Adevar ca nu este ciudat sa vezi iarna oameni la tricou, cand afara sunt -20 de grade si intri undeva imbracat in geaca, caciula si fular, chiar nu este ciudat sau trece neobservat cand trece careva in tricou si pantaloni scurti pe langa tine.
Pe semne asta de sarac nu are multe haine pe el.

Ai probleme grave de evaluare unor realitati.
Pai ala in tricou poate a venit la mall intr-un Matiz si e mai sarac decat tine, care ai venit cu RATB-ul doar ca sa nu iti faci draci la volan in traficul aglomerat :)
Ce, daca e in tricou (in pantaloni scurti ma indoiesc ca ai vazut cand afara erau -20 de grade) iti transmite neaparat ca a venit cu Bentley-ul?

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
@ argent / tu n-ai treaba si nici idei prea stralucite .
Uite ca eu merg la magazin , ma rog , pt multi se numeste mall , in salopeta. Am boala sa mai trec seara , in salopeta evident . Distractia mea este alta , sa rid de fraieri ...
Ma uit la ei cum vin " gatiti " , muierile aranjate ca la teatru , figuri basini , apoi incep sa intorca etichetele strimbind din nas , ca nicaieri nu gasesc in loc de pret " moca " sau " gratis " sau la mincare , se uita cu jind apoi cumpara " paste " ...adica sa manince si gura lor niste " fidea " ....
Da , sint talente , mimeaza .
Rid de prostia lor , cind stiu ca n-au nimic in buzunare , sau poate au carduri goale cu duiumul , ca asta este alta obsesie ....dar bani ioc .
Si ala care se plimba lejer in salopeta , are in portofel , poate cit cistiga ei intr-un an ....
sau mai precis , sa vezi prostia ....
Ieri , sa cumpar peste ...Un el si o ea , figuri , smecheri , se intrebau daca sa cumpere cei trei pestisori care costau 14 lei .... Stateau in 14 lei .... Saracii !
Cind mi-a venit rindul sa platesc am stirnit rumoare , cu o hirtie de 500 lei . Multi nici nu vazusera pina atunci ....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate