Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Aplicatie web pentru timetracking

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Incep cu scuzele de rigoare ca n-am mai calcat in domeniul programarii de cand scriam scripturi de mIRC acum 20 de ani.

Asadar, clementa, daca intrebarile sunt ridicole Posted Image

Am nevoie de o scula care sa tina evidenta orelor lucrate de un grup mic de indivizi, sa zicem 5.

Utilizatorul se logheaza cu user si parola, face click pe o data calendaristica dintr-un calendar, apoi i se prezinta niste drop-box-uri de unde poate selecta pentru cine a lucrat, pe ce proiect, pe ce problema, cate ore si minute, si la sfarsit, intr-un box unde poate sa scrie ce vrea, introduce text cu descrierea activitatii.

Scula genereaza un raport tip tabel (in .xls sau ceva care macar poate fi paste-uit in Excel) pentru orice perioada calendaristica selectata de catre utilizator, pentru contul sau, sau de catre admin, pentru oricare dintre utilizatori.

Ma gandeam la o aplicatie browser-based, dar care sa ruleze local (sta intr-un folder pe un server la care toti cei 5 utilizatori au acces, fiecare intra, da click, se logheaza, ingrasa baza de date si iese). Confidentialitatea este prioritate unu, asadar acesta este motivul pentru care nu pot apela la solutii third-party si nu pot angaja pe cineva sa-mi scrie scula respectiva.

Banuiesc ca exista programe care pot face asa ceva - sa scrie codul pentru un astfel de "site offline". Visual Basic?

Am nevoie de sfatul vostru privind un astfel de program. Imi asum sarcina sa iau documentatia de la zero, sa invat ce trebuie sa fac, insa am nevoie sa fiu indrumat de cineva intr-o directie potrivita, nu sa ma trezesc ca de 2 saptamani invat un program care face randari 3D cand eu aveam nevoie de baza de date.

Aplicatia pe care am nevoie sa o scriu este la cel mai rudimentar nivel - aspectul este pe ultimul loc, am nevoie doar sa functioneze.

PASUL 2

Daca ii dau de cap conform celor de mai sus, ar fi complicat sa fac aplicatia sa se conecteze la o platforma online .NET 3.5 și ASP.NET de unde sa extraga niste informatii? Este o platforma unde se publica periodic niste informatii, si aplicatia mea ar face, sa zicem, un query pe zi catre platforma respectiva, sa se actualizeze.

Eventual sa trimita si un mail adminului cu noutatile zilnice pe care le-a descoperit pe platforma respectiva fata de ultimul query.

E complicat sa faci asa ceva?

MULTUMESC TUTUROR ANTICIPAT!

#2
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Cred ca exista astfel de aplicatii, gata facute. Mi se pare ca ceea ce am vazut pe la noi prin firma (dar inca nu e activ) e Zoho. Altfel poti instala RescueTime, care-ti spune exact ce si cat timp utilizatorii il petrec facand ce trebuie (sau ce nu trebuie Posted Image Functioneaza inclusiv pe smartphone Posted Image

https://www.google.f...chrome&ie=UTF-8

Edited by Hamdoulillah, 03 November 2017 - 18:59.


#3
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Multumesc pentru sfat!

Din pacate, astfel cum spuneam, confidentialitatea este pe primul loc, asadar trebuie neaparat sa scriu eu insumi aceasta aplicatie si sa ruleze offline...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
de ce vrei aplicatie web?
o aplicatie desktop e mult mai usor de dezvoltat si mentinut pentru ce vrei tu.

cat despre confidentialitate, sau n-ai inteles-o tu cum trebuie, sau e ceva ce nu ne spui :). o astfel de aplicatie poate fi facuta foarte usor sa fie generica, fara ca dezvoltatorul sa stie altcea decat modul de lucru (pe care deja l-ai descris mai sus). administratorul aplicatiei (adica tu) va instala aplicatia si va defini proiecte, clienti, probleme etc, fara ca aceste informatii sa fie nevoie sa ajunga la dezvoltatorul aplicatiei.

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ok!

Daca as merge in directia desktop, catre ce soft sa ma orientez?

Referitor la confidentialiate - nu sustin ca ar trebui sa dau toate detaliile dezvoltatorului, ci sustin ca mi-ar placea sa stiu ce face aplicatia aia scoarta-scoarta, adica sa nu existe vreun back door lasat de dezvoltator.

Sunt constient ca se pot lua precautii suplimentare (firewall, packet analysis etc.), dar ma gandeam ca daca tot am nevoie de ceva super rudimentar, mai bine o scriu eu si stau linistit.

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 tchoara, on 03 noiembrie 2017 - 19:09, said:

confidentialitatea este pe primul loc, asadar trebuie neaparat sa scriu eu insumi aceasta aplicatie si sa ruleze offline...
Intr-adevar, de cand cu agentiile astea guvernamentale, nimeni nu mai este in siguranta Posted Image

Edited by YourFan, 03 November 2017 - 19:51.


#7
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
qt/sqlite
apache/php/mysql instalate local
java

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 tchoara, on 03 noiembrie 2017 - 19:41, said:

Daca as merge in directia desktop, catre ce soft sa ma orientez?
Daca ai postat pe aria .NET presupun ca vrei .NET Framework iar aici ai pe Visual Studio cu C# ori VB, de ales intre WinForms ori WPF ca tehnologie GUI si ADO.NET pt. acesul la date iar ca SGBD pe SQL Server Express.

Edited by neagu_laurentiu, 03 November 2017 - 19:59.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 tchoara, on 03 noiembrie 2017 - 19:41, said:

Ok!

Daca as merge in directia desktop, catre ce soft sa ma orientez?

Referitor la confidentialiate - nu sustin ca ar trebui sa dau toate detaliile dezvoltatorului, ci sustin ca mi-ar placea sa stiu ce face aplicatia aia scoarta-scoarta, adica sa nu existe vreun back door lasat de dezvoltator.

Sunt constient ca se pot lua precautii suplimentare (firewall, packet analysis etc.), dar ma gandeam ca daca tot am nevoie de ceva super rudimentar, mai bine o scriu eu si stau linistit.
e relativ usor, dat fiind complexitatea redusa a aplicatiei, sa gasesti pe cineva dispus sa-ti vanda si sursele, nu doar executabilul.
daca vrei totusi sa o faci tu, recomand WindowsForms (C#) si SQL Server (express edition, ca-i gratis). poti folosi fara probleme versiunea gratuita de Visual Studio, nu o sa aiba limitari care sa te afecteze.


ps: o alta recomandare ar fi sa incerci sa folosesti un ORM, cum ar fi Entity Framework. te va ajuta foarte mult cu accesul la baza de date (eviti astfel sa inveti SQL)

Edited by _Smiley_, 03 November 2017 - 20:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate