Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Declarare venituri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
chaseyoung

chaseyoung

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.10.2014
Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. De ceva ani sunt antrenor personal si am o lista de clienti pe care ii antrenez in fiecare zi in sala. Pana acum nu am declarat niciodata veniturile dar am inteles ca ar trebui sa o fac deoarece nu este bine sa fac evaziune fiscala. Intrebarea este : daca pana acum nu am declarat veniturile si din ianuarie ma voi duce sa declar veniturile la anaf, cei de acolo imi vor face ceva daca vor depista ca in ultimii ani am facut bani si nu am declarat nimic ? Ma gandesc pentru ca eu toti banii pe care ii castig ii strang intr-un cont privat si probabil ma vor intreba de unde ii am. Ce sfaturi in dati ?
Va multumesc !

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ai fost în străinătate si ai muncit.cine te pune să le zici de contul acela ??,deschide altu nou cu putini bani.

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu exista cont privat, exista doar cont din strainatate. atat.
Depinde mult ce suma ai in contul respectiv, spune suma si la ce banca ii ai.

Teoretic ANAF te verifica doar daca tu vrei ceva de la stat, daca vrei ajutoare de incalzire, sociale sau somaj, atunci te verifica ANAF daca ai in cont peste cateva mii lei, desigur verificarea are rol sa iti refuze dreptul respectiv, gen ca nu esti in situatia de a solicita un ajutor din partea statului.
In rest? Sunt naiba sute de mii de persoane care au palate, mertane, conturi cu sute de mii de euro, ANAF nu te verifica cat timp nu vrei ceva de la ei.

Dar daca vrei sa stai ultra curat? ia de deschide un cont nou la ing, brd etc... si declari contul respectiv, poate sa completezi toate astea online sa iti trimita si hartie cu ce ai de plata la bugetul de stat.

Edited by Argent, 02 November 2017 - 07:23.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postchaseyoung, on 02 noiembrie 2017 - 02:33, said:

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. De ceva ani sunt antrenor personal si am o lista de clienti pe care ii antrenez in fiecare zi in sala. Pana acum nu am declarat niciodata veniturile dar am inteles ca ar trebui sa o fac deoarece nu este bine sa fac evaziune fiscala.

Cum ai fost platit? Ti-a platit clientul cash dupa ficare sedinta, ai avut ceva contract cu sala? S-a platit ceva prin cont?  Trebuie sa dai aceste detalii, nu suntem Mafalda sa le ghicim.

Edited by rosix, 02 November 2017 - 07:31.


#5
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Hmmm, nu stiu cat conteaza sa deschizi un cont nou. ANAF-ul verifica persoana contribuabila. Daca are 15 conturi, voi credeti ca le e greu sa afle cat este in fiecare ?

#6
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
De retinut si alt aspect , ca la orice deschidere si/sau inchidere de cont , orice banca din Ro este obligata sa anunte zilnic treaba asta ficsului din Ro.Ei pot verifica persoana fizica daca aceasta prezinta risc fiscal(cauta pe net sa vezi cum si ce ca nu stiu exact).

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postchaseyoung, on 02 noiembrie 2017 - 02:33, said:

Salutare tuturor. Am si eu o intrebare. De ceva ani sunt antrenor personal si am o lista de clienti pe care ii antrenez in fiecare zi in sala. Pana acum nu am declarat niciodata veniturile dar am inteles ca ar trebui sa o fac deoarece nu este bine sa fac evaziune fiscala. Intrebarea este : daca pana acum nu am declarat veniturile si din ianuarie ma voi duce sa declar veniturile la anaf, cei de acolo imi vor face ceva daca vor depista ca in ultimii ani am facut bani si nu am declarat nimic ? Ma gandesc pentru ca eu toti banii pe care ii castig ii strang intr-un cont privat si probabil ma vor intreba de unde ii am. Ce sfaturi in dati ?
Va multumesc !
Fa-ti cont pe spatiul virtual al ANAF
La inceputul fiecarui an , completezi de pe acest site Declaratia 200 in care scrii acolo suma de bani pe care tu ai castigat-o din activitatea ta in anul precedent.
Dupa ce trimiti aceasta Declaratie 200, iti va veni o decizie de impunere cu sumele pe care le ai de plata. Daca iti faci cont pe ghiseul.ro, apesi pe butonul galben ANAF si acolo iti va aparea suma pe care o ai de plata. O platesti online si gata.
Asa ca sfat e bine sa iti iei un facturier online gen smartbill, pe care sa il folosesti in activitatea ta. Poate ai client care vor dori chitanta si desigur si tu e bine sa ai toate documentele in ordine dupa fiecare tranzactie.

Edited by Kokoshmare, 02 November 2017 - 10:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate