Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

As vrea sa plec definitiv in Canada

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
BombonelWayhaught

BombonelWayhaught

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.11.2017
Deci... daca plec acolo cu diploma fe psiholog, mai dau teste si apoi pot lucra?

#128
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 BombonelWayhaught, on 28 noiembrie 2017 - 11:10, said:

... mai dau teste si apoi pot lucra?

Gasesti informatii destule si pe net; poti incepe de aici: http://www.cpa.ca/pr...ticeregulation/

#129
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 realduc, on 02 noiembrie 2017 - 19:49, said:

si yo am aproape 30 de ani de "exil" ! ... si nu mi-am terminat ipoteca de platit ! ... Posted Image
cum spui, norocul (desi unii spun ca nu exista) este extrem de important ptr un emigrant ! ... zic yo !
eu mi-am plătit ipoteca la casă în 13 ani....

#130
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 avenirv, on 27 noiembrie 2017 - 13:53, said:


un fost coleg, american get beget, ce venise in canada prin casatorie a avut mari probleme la angajare deoarece i se cerea experienta canadiana. este vorba de IT si treaba este din mileniul trecut.
vreau sa arat ca aia cu experineta canadiana nu este pt romani ci este pt toti noii veniti si este folosita si pt a te face sa te vinzi mai ieftin. dar dupa primul job nimeni nu mai cere experienta canadiana.

”experiența canadiană” e o expresie care maschează multe, să zicem deficiențe, care nu pot fi afirmate fără implicații legale. Este foarte posibil ca accentul tău să fi zgâriat pe urechi pe cineva sau ceva din atitudine să nu fi fost ”come il fault”. Fără a putea defini exact ce anume.

Sfatul meu pentru cei respinși pentru ”lipsă de experiență canadiană” e să revadă cu maximum de obiectivitate cum a decurs interviul și unde s-a produs derapajul care a dus la respingere. Asta ca să fie pregătiți pentru data viitoare.

Din experiența personală, de fiecare dată când am fost respins pe bază de ”lipsă de experiență canadiană” motivul real a fost că nu am putut să relaționez emoțional cu cel din fața mea. Și am știut de fiecare dată când și unde am dat-o în bălării.

Așa ca argument că experiența canadiană e de fapt o gogoriță: primul job pe care l-am prins în Canada a fost de asistență clienți la telefon. După ce m-au angajat au considerat că nu vorbesc suficient de bine engleză așa că m-au trimis la cursuri de engleză, pe bani grei. Abia după 6 (șase) luni de la angajare am intrat cu adevărat în pâine.
Ce vreau să spun e că după trei interviuri, cu HR, managerul departamentului și group leader deși a fost clar că sunt deficitar la engleză (aspect important pentru jobul la care candidam) au trecut peste asta pentru că în timpul interviului am reușit să fac impresie bună. Știu (și am știut și atunci ) exact la cine și în ce moment.
Așa ca chestie: am lucrat la compania respectivă 7 (șapte) ani deși plănuisem să nu stau mai mult de 6 luni (altă poveste). Nu că m-ar fi ținut în vreo-un fel legat.

DECI: dacă vi se spune că nu aveți experiență canadiană, mergeți mai departe după un pic de introspecție.

#131
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,898
  • Înscris: 20.10.2015

 DaculScoril0, on 19 decembrie 2017 - 00:32, said:

Așa ca argument că experiența canadiană e de fapt o gogoriță:

Am una mai tare, dar tare de tot.
Vin eu in feb 2003 din Vancouver, dupa 6 ani, sa cuceresc Ontario.

Experienta canadiana?
Da, Vancouver.

Dar experienta de Ontario?

#132
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Tsunnnami, on 19 decembrie 2017 - 03:53, said:


Am una mai tare, dar tare de tot.
Vin eu in feb 2003 din Vancouver, dupa 6 ani, sa cuceresc Ontario.

Experienta canadiana?
Da, Vancouver.

Dar experienta de Ontario?


asta este tare de tot !

eu m-am lovit de experienta canadiana in cele 3 luni la montreal. dar ontario, in a 2-a luna din montreal m-a luat caci aveau nevoie de om ce sa stie ce este aia C++. La montreal ii interesa experienta canadiana...
acum vorbesc engleza mai rau ca la inceput, atunci ma stresam sa vorbesc corect dtpv dar acum mi se rupe...au nevoie de mine OK, nu au nevoie sa gaseasca altul.

#133
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,898
  • Înscris: 20.10.2015

 avenirv, on 19 decembrie 2017 - 10:39, said:



asta este tare de tot !

eu m-am lovit de experienta canadiana in cele 3 luni la montreal. dar ontario, in a 2-a luna din montreal m-a luat caci aveau nevoie de om ce sa stie ce este aia C++. La montreal ii interesa experienta canadiana...
acum vorbesc engleza mai rau ca la inceput, atunci ma stresam sa vorbesc corect dtpv dar acum mi se rupe...au nevoie de mine OK, nu au nevoie sa gaseasca altul.

Misto a fost pauza atunci cand i-am zis, "Da, aproape 6 ani!"
Oops, ce dracu sa-i mai zic io lu' asta?
Imi pare rau ca nu l-am intrebat de experienta pe strada respectiva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate