Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Depunere/Transfer euro in cont ING

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Ma intereseaza depunerea lunara a unei sume mici in euro intr-un cont ING al unei alte persoane.

Eu am card ING, am deschis un cont in euro insa mi se pare destul de costisitoare toata treaba. Pe langa 2 euro lunar administrare cont in euro, ma mai costa si conversia banilor. Adica, daca ma duc sa depun la ING euro pe contul meu, imi face conversia din euro in lei si inca o data din lei in euro. Nu inteleg de ce nu imi depune direct euro in contul euro. Bineinteles ca au un curs mai mare decat la orice casa de schimb valutar.

Care ar fi cea mai putin costisitoare varianta de a depune euro in acel cont, chiar si prin alte modalitati/banci? La ING nu as putea sa depun euro in acel cont fara sa mai treaca prin cardul meu?

Edited by AlexStefan10, 01 November 2017 - 10:41.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
De ce nu depui in atm direct in contul respectivei persoane???

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Banuiesc ca problema sta de fapt la faptul ca tu nu depui la ghiseu, ci la un automat bancar, care se supune unor alte regului, ce tin mai mult de Visa/Mastercard.
Daca mergeai la ghiseu, nu aveai astfel de probleme => pentru valuta nu mai folosi ING.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pt valuta traiasca BT.

Banca transilvania.

Edited by MembruAnonim, 01 November 2017 - 10:55.


#5
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015
Sa inteleg ca pot sa depun direct la ATM in contul persoanei respective sau la ghiseu.

La ghiseu stiam ca este posibil dar mai mereu este aglomerat.

O sa incerc la ATM, habar nu aveam ca se poate direct.

Multumesc pentru informatii.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
dar nu poti depune direct euro, in contul persoanei, la atm-urile lor, care permit operatiuni si in euro ?
sau prin internet banking ?
ar trebui sa intrebi intr-o agentie ing sau la relatii cu clientii daca exista posibilitatea ca pe contul tau de euro sa faci o setare, astfel incat intr-o data fixa aleasa de tine (23 ale lunii, de ex.), suma dorita sa fie transferata automat in contul acelei persoane ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Adm, on 01 noiembrie 2017 - 10:50, said:

pentru valuta nu mai folosi ING.

Subscriu

#8
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 corinadaniela, on 01 noiembrie 2017 - 10:55, said:

dar nu poti depune direct euro, in contul persoanei, la atm-urile lor, care permit operatiuni si in euro ?
sau prin internet banking ?
ar trebui sa intrebi intr-o agentie ing sau la relatii cu clientii daca exista posibilitatea ca pe contul tau de euro sa faci o setare, astfel incat intr-o data fixa aleasa de tine (23 ale lunii, de ex.), suma dorita sa fie transferata automat in contul acelei persoane ?

Voi incerca la ATM sa vad daca pot depune direct.

Prin internet banking ma obliga sa fac conversia aceea, chiar daca la ATM am depus euro in contul meu euro. Chiar daca s-ar face automat intr-o zi a lunii, tot s-ar face acea conversie. Conversii facute la cursul lor valutar, care nu este deloc avantajos.

M-am gandit si sa sun la relati clienti doar ca de obicei ofera orice fel de informatie doar titularului de card, iar cardul "meu" ING nu este pe numele meu.

Edited by AlexStefan10, 01 November 2017 - 11:04.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt valuta vezi topicul cu Revolut.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AlexStefan10, on 01 noiembrie 2017 - 10:40, said:

Care ar fi cea mai putin costisitoare varianta de a depune euro in acel cont, chiar si prin alte modalitati/banci? La ING nu as putea sa depun euro in acel cont fara sa mai treaca prin cardul meu?

Direct la ghiseu ING in contul de euro al persoanei respective. Binenteles ca va trebui sa depui o suma rotunda.. nu sta nimeni sa-ti dea rest in monezi, la casa.
Daca ai sume cu virgula, numai virament se poate cu toate comisioanele care se aplica la tranzactii, internet banking, etc.

Esti sigur ca atunci cand depui euro in propriul cont de euro iti face conversiile alea aiuristice ?  Astfel de conversii, din cate stiu, se fac doar la carduri in alta moneda decat cea in care s-a facut plata nu la depuneri de valuta in cont de valuta.

Edited by rosix, 01 November 2017 - 11:21.


#11
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Depui in atm cu cardul tău de euro și de pe internet Banking faci transfer in valuta către contul persoanei respective (nu transfer in lei). Nu te obliga nimeni sa faci conversii și comisionul pt transfer euro între conturi ing e 0.
Dacă depui la ghișeu (fie in contul tău sau al persoanei) vei fi comisionat. Când depui numerarul la atm, alege operațiuni euro și apoi depunere euro (folosind cardul de euro), altfel ING transforma euro in lei și ii depune in contul de lei (folosind cardul de lei)

Dacă nu ai card euro, cere-le unul; e inclus in aia €2 pe luna.

Attached Files


Edited by edydotmail, 01 November 2017 - 11:54.


#12
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 edydotmail, on 01 noiembrie 2017 - 11:48, said:

Depui in atm cu cardul tău de euro și de pe internet Banking faci transfer in valuta către contul persoanei respective (nu transfer in lei). Nu te obliga nimeni sa faci conversii și comisionul pt transfer euro între conturi ing e 0.
Dacă depui la ghișeu (fie in contul tău sau al persoanei) vei fi comisionat. Când depui numerarul la atm, alege operațiuni euro și apoi depunere euro (folosind cardul de euro), altfel ING transforma euro in lei și ii depune in contul de lei (folosind cardul de lei)

Dacă nu ai card euro, cere-le unul; e inclus in aia €2 pe luna.

Card euro? Deci trebuie inca un card, pe langa contul euro atasat cardului normal? Daca eu depun euro pe cardul meu normal ING in contul euro, nu mi se pare normal sa se faca acea conversie.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
cardul este atasat unui cont, nu invers.
acel card pe care spui ca-l ai, la ce este "atasat", la contul tau in euro sau ai si un cont in lei si este atasat acestuia ?
banii nu se depun pe card, ci in cont.
ma tem ca faci niste confuzii destul de mari intre termeni si produse bancare....

#14
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Pai tu nu depui euro, transformi euro in Lei și depui lei in contul de euro. Suna la ei, cere-le un card de euro, ți-L emit și ți-L trimit in sucursala iar apoi îl folosești pe ăla sa faci operațiunea ca pana acum. Cum am mai zis și sus, nu plătești nimic pentru acel card, e inclus in cei €2 pe luna

#15
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 corinadaniela, on 01 noiembrie 2017 - 14:10, said:

cardul este atasat unui cont, nu invers.
acel card pe care spui ca-l ai, la ce este "atasat", la contul tau in euro sau ai si un cont in lei si este atasat acestuia ?
banii nu se depun pe card, ci in cont.
ma tem ca faci niste confuzii destul de mari intre termeni si produse bancare....
Fac confuzii pentru ca nu este domeniul meu de activitate, ma scuzi. Probabil pentru tine este firesc sa cunosti informatiile acestea, pentru mine nu este ceva obligatoriu :)

Cardul este atasat contului in lei, contul in euro l-am deschis ulterior ridicarii cardului.

Banii i-am depus in contul euro, nu am facut o confuzie in acest sens, am facut asta de 2 ori, si de 2 ori nu a fost bine. Transferul l-am facut prin HomeBank si l-am facut din contul euro, doar ca acolo nu era suma pe care o depusesem in euro.

 edydotmail, on 01 noiembrie 2017 - 14:11, said:

Pai tu nu depui euro, transformi euro in Lei și depui lei in contul de euro. Suna la ei, cere-le un card de euro, ți-L emit și ți-L trimit in sucursala iar apoi îl folosești pe ăla sa faci operațiunea ca pana acum. Cum am mai zis și sus, nu plătești nimic pentru acel card, e inclus in cei €2 pe luna

Da, acum am inteles, nu stiam de existenta acestui card.

Multumesc.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
pot sa inteleg ca nu ai cunostinte legate de servicii si produse bancare. dar de aceea exista acele call-center sau servicii de relatii cu clientii, sa suni sau sa trimiti mail, sa intrebi , sa ceri informatii, sa afli detalii.
sau poti merge in orice agentie ing sa ceri aceste informatii.

acum stii ce ai de facut : ceri emiterea cardului atasat contului in euro si mai departe poti efectua operatiuni la atm-urile ing. atentie, vezi ca unele atm-uri sunt doar pentru operatiuni in lei, uita-te bine deasupra atm-ului, scrie clar pentru ce fel de operatiuni este fiecare atm.

Edited by corinadaniela, 01 November 2017 - 15:09.


#17
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

 corinadaniela, on 01 noiembrie 2017 - 14:55, said:

pot sa inteleg ca nu ai cunostinte legate de servicii si produse bancare. dar de aceea exista acele call-center sau servicii de relatii cu clientii, sa suni sau sa trimiti mail, sa intrebi , sa ceri informatii, sa afli detalii.
sau poti merge in orice agentie ing sa ceri aceste informatii.

acum stii ce ai de facut : ceri emiterea cardului atasat contului in euro si mai departe poti efectua operatiuni la atm-urile ing. atentie, vezi ca unele atm-uri sunt doar pentru operatiuni in lei, uita-te bine deasupra atm-ului, scrie clar pentru ce fel de operatiuni este fiecare atm.

Multumesc.

#18
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Salut, redeschid acest topic in conditiile desfiintarii casieriilor ING de la 1.11.2018.
Ma aflu intr-o situatie similara cu cel care a deschis topicul, si anume:
  • Posed cont si card ING in lei

  • Nu doresc sa-mi deschid cont si card in euro (pentru a evita comisioanele)

  • Trebuie sa transfer regulat o suma in euro intr-un cont ING in euro.
Cum fac treaba asta fara comisioane?

Edited by Andrey1, 08 November 2018 - 18:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate