Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sare pentru murături.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 Clovis, on 31 octombrie 2017 - 18:27, said:

Oricum muraturile nu-s influentate de iodul din sare. Iodul in exces face rau doar organismului uman nu si muraturilor.....
Acum eu nu stiu daca este un mit sau este adevarat ca sarea iodata face ca muraturile si varza se inmoaie la murare.
Nu am facut experimentul de a pune un borcan mai mic cu muraturi si cu sare garantat iodata ca sa vad ce se intampla.
Am luat de bun sfatul ca la muraturi fara sare iodata si gata.
Desi in fiecare an punem muraturile si varza la murat fix dupa aceiasi reteta si cu aceleasi cantitati de fiecare data ies cu al gust si nu neaparat rau.
Singurul lucru care variaza de la an la an e sarea ca gasim mereu sare din alte parti.

#38
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

 Clovis, on 31 octombrie 2017 - 18:27, said:

Nu toate sarea pe care scrie iodata e iodata cum nici toata sarea pe care scrie neiodata e neiodata.....Eu cand cumpar sare pentru muraturi bag nasul sa vad daca pute a iod.....de exemplu am luat sare iodata la 1 kg care s-a dovedit a fi de fapt neiodata....(productie Ucraina)
Oricum muraturile nu-s influentate de iodul din sare. Iodul in exces face rau doar organismului uman nu si muraturilor.....

Sper, sper sa nu existi...

#39
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 07.11.2010
,,Sper, sper sa nu existi..."

Ce vrei sa spui cu asta, ca nu inteleg?

#40
Jolee

Jolee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.05.2010

 rosix, on 29 octombrie 2017 - 21:45, said:

Iodarea intregii productii de sare de masa din Romania este, fara indoiala, mega-escrocherie masonica. Nu s-a mai pomenit in nicio tara asa ceva.. sa cauti un sortiment de sare de masa fara iod, iar acel sortiment sa fie aproape imposibil de gasit in magazinele corporatist-capitaliste.

E Semnul Fiarei, dar foarte putina lume s-a sesizat in acest sens.

Eu știu că în mai multe țări sarea de masă este iodată. Am citit de bolnavi de tiroidă din Germania care își cumpără alimente din Italia, unde nu este iodată sarea.
............................................

Acum 3 ani am cumpărat 7 kg de sare de la salina din Praid și încă mai avem, cu tot cu gătit, pâine făcută în casă și murături (anul acesta exclusiv în saramură).

#41
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Puteti evita sarea iodata. Romania are doar 8000 cazuri hipotiroidie numai in anumite zone unde solul ese sarac in iod dar pentru asta 20 de milioane mananca iod. Sarea pentru muraturi nu contine decat sare.

Edited by cincicinci, 18 December 2018 - 16:31.


#42
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cred ca doar sarea ptr deszăpezire mai este fără iod

#43
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016

 mihai!, on 18 decembrie 2018 - 21:52, said:

Cred ca doar sarea ptr deszăpezire mai este fără iod
Si sarea pentru muraturi, dar aceea se gaseste doar toamna, pe la piata. Sunt pungi mari, aduse de obicei din alte tari (ex Ucraina).

#44
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
la obor gasesti sare pt muraturi tot timpul anului. La pungi de diverse marimi sau la kg si iti pune in sacosa cat vrei. Inclusiv mai fina, medie sau grunjoasa sau bulgari din mina. In hala veche sau chiar si in aia noua la etaj.
Pentru muraturi se pune doar sare fara iod ca se pleostesc muraturile de la aia iodata. :)

#45
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Alarmă!
Am pus sare fină, neiodată la murături.
Eșec?
Dau două gogonele celui care îmi răspunde.

Edited by YOUR_GOD, 18 November 2019 - 19:56.


#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Solved.

#47
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Ai varsat zeama?

#48
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
am verificat acum seara si cel mai vechi borcan de 4L pus cu sare din magazin are 5 ani si arata perfect. depinde de sterilizare, stare legumelor folosite, capace...etc. eu cumpar cate 2 saci de 10kg sare "mare", nu am verificat niciodata daca este iodata sau nu. cand nu mai am, e buna sarea fina in cutiile micute de carton.  cam tarziu sa te apuci de pus muraturi in octombrie...cu toate ca a fost foarte cald.
pe de alta parte mi-au povestit bunicii ca s-au trezit cu ceva creaturi nevertebrate care s-au dezvoltat frumos intr-un butoi uitat. BLEAH!

#49
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Pun si eu o intrebare cui vrea sa isi foloseasca materia cenusie-nu cumva alergam aiurea dupa sare fara iod,si de fapt muraturile ies aiurea din cauza ca sunt minarite la greu?

#50
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

 marianov, on 19 noiembrie 2019 - 22:38, said:

am verificat acum seara si cel mai vechi borcan de 4L pus cu sare din magazin are 5 ani si arata perfect.

Chiar mananci muraturi puse acum 5 ani?

#51
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Am gasit intr-o anexa a unei case vechi nelocuita de 11 ani,un butoi cu muraturi,inchis ermetic.Muraturile erau perfecte,nimic alterat.

#52
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 nicu131, on 18 noiembrie 2019 - 22:45, said:

Ai varsat zeama?
Da! ;)

 marianov, on 19 noiembrie 2019 - 22:38, said:

am verificat acum seara si cel mai vechi borcan de 4L pus cu sare din magazin are 5 ani si arata perfect. depinde de sterilizare, stare legumelor folosite, capace...etc. eu cumpar cate 2 saci de 10kg sare "mare", nu am verificat niciodata daca este iodata sau nu. cand nu mai am, e buna sarea fina in cutiile micute de carton.  cam tarziu sa te apuci de pus muraturi in octombrie...cu toate ca a fost foarte cald.
pe de alta parte mi-au povestit bunicii ca s-au trezit cu ceva creaturi nevertebrate care s-au dezvoltat frumos intr-un butoi uitat. BLEAH!
Noi punem mereu pe vremea asta.
Probabil că bunicii nu au pus suficientă sare. În sare, doar bacteriile prosperă. Nimic mai sus.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate