Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Recuperare Taxa de prima inmatriculare.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Detin o masina cumparata de noua din 2007 si alta masina cumparata de noua in decembrie 2010, inmatriculata in 2011. Pentru ambele masini s-a platit taxa de prima inmatriculare, sau cum se numea la vremea aceea. Niciodata nu am avut in gand sa recuperez taxa, mai ales ca atunci trebuia dat statul in judecata si etc, dar din ce am vazut ca acuma este la moda recuperarea doar printr-o simpla cerere. Oricum, fiind masini noi, nu am platit taxa mare, cred ca undeva pana la 500-1000 lei pe ambele masini. Vazand ca se poate recupera usor, chiar si esalonat m-am gandit ca nu e ar fii o idee rea ca sa incerc sa profit si eu de aceasta ocazie, mai ales ca la cat de hot este statul nu mi se pare ca sunt dator cu nimica. Nici nu stiu daca mai gasesc chitantele cu taxa platita, dar am factura cum ca am cumparat masinile de noi si inca si acuma le am in posesie. Se poate recupera fara chitante si mai ales, stiu ca s-a tot modificat aceea taxa, din 2007 pana in prezent, eu mai pot sa recuperez ceva sau numai cei care au platit taxa de mediu ?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
tu depune cererea, si se ocupa statul de calcule :). daca primesti bine, daca nu.... asta e.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 logy, on 28 octombrie 2017 - 04:23, said:

Se poate recupera fara chitante si mai ales, stiu ca s-a tot modificat aceea taxa, din 2007 pana in prezent, eu mai pot sa recuperez ceva sau numai cei care au platit taxa de mediu ?
Poți recupera ambele taxe și nu contează că nu mai ai originalul sau copia chitanței, vor verifica ei plata. Duci doar copii după cartea de identitate și după talon, și poate n-ar fi rău să iei și facturile.


Uite și un articol cu detalii
https://www.timponli...-dovada-platii/

Edited by althea, 28 October 2017 - 10:42.


#4
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Intrebare:avand in vedere ca in 2007 nivelul euro era in jur de 3.8 lei iar acum e 4.6 ,noi ce primim inapoi,valoarea in lei sau in euro?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Hehe :)
Se restituie suma plătită în lei + dobândă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate