Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Dacă mă angajez mai primesc pensia de urmaș?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Eu am 22 de ani și momentan sunt la master, anul I. De aici am înțeles că pensia de urmaș, pe care o am după taică-meu, se dă până la 26 de ani, fără a depăși vârsta, cât timp sunt în studii. https://legestart.ro...ctele-necesare/
O colegă care are pensie de mama ei, mi-a arătat acum câteva săptămâni un articol care zicea că dacă salariul e mai mare de 35% din salariul mediu nu se mai acordă pensia de urmaș. pe siteul de mai sus scrie asta doar la soțul supraviețuitor.
Așadar, întrebarea mea este: Dacă mă angajez (eu sunt la Info) voi mai primi pensia de urmaș sau nu?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
O primești până duci adeverință că ești student.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe site-ul CNPP aui aruncat un ochi?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ce scrie acolo referitor la pensia de urmaș a copiilor? Altceva decât că se dă

Quote

dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
plafonarea aia cu 35% se refera la sotul supravietuitor.

copii (cuym e cazul tau) pot cumula pensia de urmas cu salariul, in conditiile legii (adica simultan studii si maxim 26 ani).

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Pensia de urmas acordata copiilor poate fi cumulata cu orice tip de venit conform art. 118, lit. c si d din Legea nr. 263/2010, indiferent de marimea veniturilor din activităţi profesionale. Pentru aceasta, pana la varsta de 26 ani trebuie sa se depuna la casa de pensii pe raza careia au domiciliul (locala sau judeteana) adeverinta de scolarizare pentru anul scolar eliberata dupa începerea acestuia (dupa 15 septembrie pentru elevi si dupa data de 01 octombrie pentru studenti. Pentru copiii care studiaza în strainatate – adeverinta originala si traducerea legalizata) + cupon pensie (copie). Actele trebuie depuse pâna la data de 30 septembrie pentru elevi si 5 octombrie a fiecarui an pentru studenti.

Treaba cu limitarea la 35% din câştigul salarial mediu brut pe economie este valabila pentru sotul supravietuitor - art. 86, alin. (2) din Legea nr. 263/2010.

Edited by claudiu1, 27 October 2017 - 10:24.


#7
CristianStrb

CristianStrb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.10.2017
Banuiesc ca pensia este mult mai mica decat salariul pe care il vei primi ... si mai este un punct de vedere ... cu cat incepi lucrul mai tarziu, cu atat vei fi mai prost calificat ... asa ... te vei trezi la 26-27-28 ani ca vrei sa te angajezi, dar ai experienta numai pentru casier la supermarket.

Eu iti recomand sa te angajezi, dar alege un domeniu in care iti doresti sa cresti "mare si frumos" ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate