Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Reclamatie Abon internet M 100 Mbps - internet M 50 Mbps

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008
Salut,


Am o situatie la care as avea nevoie de ajutoru vostru, daca v-ati mai intalnit cu astfel de situatie:

Povestea incepe asa:
Ma mut la o noua locatie si am nevoie de internet acolo(apartament in zona de blocuri). Aflu ca in locatia respectiva doar serviciile Telekom sunt disponibile.
Inainte de a contracta, am sunat la Relatii Clienti sa intreb daca la locatia respectiva este disponibil internet, respectiv abonament internet M, intrucat citisem ca este in functie si de tehnologia exsitenta. Mi se confirma ca da, la adresa pot contracta acest abonament.
Merg la magazinul Telekom, intreb din nou inainte daca pot face acest abonament, mi se confirma ca da, ok, programam instalarea serviciului, se intampla ieri, se instaleaza,functioneaza, totul ok. Dupa ce ma uit mai atent pe contract, constat ca
pe contract apare internet M pana la 50 Mbps(FTTB)cu specificatia de mai jos ( vezi poza)

Intreb tehnicianul care e situatia, imi explica ca, doar abonamentul L poate avea viteza de 100 Mbps conform cu tehnologia existenta. Ok, nu intru in discutii, oricum nu aveam ce modifica pe loc, imi zic ca ma voi duce la magazin sa lamuresc situatia
Ajung la magazin, si  dialogul suna cam asa:
- Eu: Buna ziua, am contractat internet M, 100 Mbps, si am primit Internet M cu 50 mbps
- El: haideti sa verificam(verifica), la locatia respectiva nu permite tehnologia existenta viteze mai mari de 50 Mbps.
- Eu: bine, dar mi s-a confirmat din 3 parti, si in magazin si la telefon. In plus chiar astazi la instalare tehnicianul mi-a spus ca pot avea 100 Mbps daca trec la abon net L
-El: puteti trece,dar viteza va fi tot de 50 Mbps(suna tehnicianul de fata cu mine si tehnicianul confirma probabil ce a spus, inchide si imi spune ca pot trece la internet L, dar viteza tot 50 Mbps va fi)
-Eu: cineva minte, pe contract scrie tehnologie FTTB. Pe siteul dvs scrie ca tehnlogia FTTB suporta 100 Mbps. tehnicianul spune ca pot avea 100 Mbps daca trec la pachet L, dvs spuneti ca daca trec la pachet L, tot 50 Mbps vor fi.
- El: puteti avea 100 Mbps la pachet M sau L, doar daca aveti FTTH, nu FTTB.

Nu am ramas lamurit, explicatia nu bate cu ceea ce citesc pe internet, va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cum stau lucrurile, poate cei care v-ati  mai lovit de situatii de genu,
Daca pe site promoveaza ceva, ba inca am inteles ca vitezele difera in functie de tehnologia existenta la locatie, conform cu ceea ce trec ei pe site si pe contract, si in realitate se primeste altceva, atunci eu consider asta dezinformare/reclama mincinoasa, si atunci o sa trimit si o sesizare ANPC pt un punct de vedere.

Pun mai jos extras din ce se prezinta pe site:
Internet M
Până la 100 Mbps viteză download prin fibră optică - https://www.telekom....prod772342134//
FTTB (Fiber To The Building) este o reţea de telecomunicaţii care foloseşte cabluri de fibră optică de la nodul de distribuţie până la clădire. Transmisia datelor se face exclusiv prin fibră optică până la clădire, ĂŽn interiorul ei folosindu-se tehnologia VDSL. Are o viteză de transfer de până la 100 Mbps pentru download şi 32 Mbps pentru upload.
VDSL (Very High-Speed Digital Subscriber Line) - tehnologie digitală utilizată pe linia de abonat (xDSL). Are o viteză de transfer de până la 100 Mbps pentru download şi 32 Mbps pentru upload.

Multumesc.

Attached Files


Edited by Radu18-, 26 October 2017 - 12:58.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
VDSL suportă între 30 Mbps și 100 Mbps, iar ADSL de la 1 Mbps până la 22 Mbps. Eu am avut internet L cu viteză de 70 Mbps.

Vorbește cu dic_star79, el fiind un reprezentant Telekom pe aici. :)

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
da, pai e corect ce ti s-a zis. daca telepom schimba firele ai net mai bun, altfel, platesti mai mult pt mai putin

#4
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

View PostKyKyKyKy, on 26 octombrie 2017 - 12:52, said:

VDSL suportă între 30 Mbps și 100 Mbps, iar ADSL de la 1 Mbps până la 22 Mbps. Eu am avut internet L cu viteză de 70 Mbps.

Vorbește cu dic_star79, el fiind un reprezentant Telekom pe aici. Posted Image

In cazul asta sa isi modifice si pe site ca FTTB suporta maxim 50 Mbps. Dar nu cred ca e FTTB limitat la atat.

#5
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Reziliaza contractul si cauta o oferta cu 4G

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postiulian160380, on 26 octombrie 2017 - 13:19, said:

stai jos, 4. nu ma obosesc sa-ti explic de ce.

#7
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008

View PostRadu18-, on 26 octombrie 2017 - 13:10, said:


In cazul asta sa isi modifice si pe site ca FTTB suporta maxim 50 Mbps. Dar nu cred ca e FTTB limitat la atat.

Te rog sa imi trimiti adresa corecta(localitate, str, nr, bloc, scara), unde sa facut instalarea ca sa verific infrastructura.
Multumesc mult .

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostRadu18-, on 26 octombrie 2017 - 13:10, said:


In cazul asta sa isi modifice si pe site ca FTTB suporta maxim 50 Mbps. Dar nu cred ca e FTTB limitat la atat.
eu tot nu inteleg nelamurirea. ti s-a zis ca in locatia ta nu suporta infrastructura mai mult de 50 mbps, nu ca nu ar suporta in general. tu vrei sa afli daca fttb suporta in general 100 mbps sau daca in locatia ta, infrastructura telekom suporta 100 mbps?

#9
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Am verificat, în aplicație la noi după adresa trimisa de tine avom infrastructura  xDSL , maxim 30 Mbps VDSL, nu știu de ce ai fost informat ca rețeaua suporta 100 Mbps.

Mai jos prezint pachetele în funcție de tehnologie :

ADSL: maxim 22 Mbps
Net M_6 Mbps
Net L 8-22 Mbps

VDSL: maxim 100 Mbps
Net M 20 Mbps
Net L 30-100 Mbps

FTTB : maxim 100 Mbps
Net M 50 Mbps
Net L 100 Mbps

FTTH : maxim 1000 Mbps
Net M 100 Mbps
Net L 500 Mbps
Extraoptiune Net L 1000 Mbps.

Sper ca v-am fost de ajutor.

#10
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

View Postdic_star79, on 26 octombrie 2017 - 19:44, said:

Am verificat, în aplicație la noi după adresa trimisa de tine avom infrastructura  xDSL , maxim 30 Mbps VDSL, nu știu de ce ai fost informat ca rețeaua suporta 100 Mbps.

Mai jos prezint pachetele în funcție de tehnologie :

ADSL: maxim 22 Mbps
Net M_6 Mbps
Net L 8-22 Mbps

VDSL: maxim 100 Mbps
Net M 20 Mbps
Net L 30-100 Mbps

FTTB : maxim 100 Mbps
Net M 50 Mbps
Net L 100 Mbps

FTTH : maxim 1000 Mbps
Net M 100 Mbps
Net L 500 Mbps
Extraoptiune Net L 1000 Mbps.

Sper ca v-am fost de ajutor.


Testul de viteza spune ca se poate mai mult de 30 Mbps, dovada mai jos, si nu gafaie deloc, sta fix la 47-48 Mbps

[ http://beta.speedtest.net/result/6767956493.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://beta.speedtest.net/result/6767963696.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://beta.speedtes.../6767963696.png
http://beta.speedtes...sult/6767970184

Deci tehnologie ar fi mai mult de 30 Mbps, si cred ca daca as trece la abonament L, as atinge mult mai mult de cei 30 Mbps cat ziceti voi ca duce reteaua aici....

Edited by Radu18-, 05 November 2017 - 22:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate