Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Calcul profit potential Uber

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017
Incerc sa calculez cam cat de profitabil poate fi soferul de uber, lucrand legal d.p.d.v contabil.

Celelalte aspecte legale precum: asigurare de persoane, atestate, itp, autorizatii, vreau sa le lasam deoparte. (aviz taximetristilor suparati)
Vreau sa aflu profitabilitatea potentiala a celor ce desfasoara activitatea in conditiile de azi.

Taxele pe salariu calculate la valoarea salariului minim pe economie (1450) -> 718 /4 ~ 180lei/saptamana
Combustibil gpl. cost de 25lei/100km.
Kilometraj estimat undeva la 1000km pentru a primi 1200 lei. mersul gol fiind asimilat estimarilor in minus ce le-am facut. (tarif variabil, etc)
Amenzi, spalare masina, cheltuieli neprevazute, ignorate.


(Uberul isi retine 25% inca dinainte de a vira banii spre sofer. )
Pentru calcul o sa consideram castiguri optimiste de 200lei/zi | 6 zile/saptamana.
Firma cu care soferul colaboreaza primeste 1200lei/saptamana. Din care:
Incasari    +1200lei
----------------------------------------------
-tva intracomunitar    -19%    | 31% ~372
-comision firma: -10%   /
-impozit pe venit:   - 2%   /
-taxe pe salariu : ~200lei
-amortizare masina    ~350 lei
-combustibil ~250lei
----------------------------------------------
Venit                                 28lei /saptamana

----------------------------------------------
Practic nu ar avea sens.
Se mai pot face ajustari la amortizarea masinii, undeva la 200lei. Sub aceasta valoare riscam sa nu putem repara masina/ inlocuim atunci cand e prea veche.
Chiar si asa 178 lei x4 saptamani = 712 lei e foarte putin pentru o luna. 10h/zi, 6 zile pe saptamana.

Unde gresesc?

----------------------------------------------
Din ce am vazut pe olx, unii ofera un card pentru carburant, pe care banuiesc ca reusesc sa il deduca. Si se lauda ca trebuie platit doar comisionul firmei. ( fara tva intracomunitar)

Ce riscuri exista pentru sofer in cazul in care contabilitatea nu este facuta corect? Ma gandesc la impuneri ulterioare, etc.


----------------------------------------------
Multumesc celor ce vor raspunde serios.

Edited by r629935, 24 October 2017 - 16:50.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Lucrand legal, platind toate hangaralele nu are cum sa merite. Dar cine iti cere sa lucrezi legal?  Iti faci un cont de UBER si ii dai batai.. pe persoana fizica, asa cum face toata lumea.

Eu nu inteleg de ce statul roman e atat de imbecil de nu legalizeaza aceasta activitate pe persoana fizica prin depunerea unei simple declaratii de venit.  Ai incasat atat prin cont, tot ce depaseste salariul minim pe economie lunar se impoziteaza cu 16%, fara contributii si alte nebunii.

Ar fi si o concurenta corecta - cine vrea sa ia taxiul sa aiba de-a face cu taximetristi, sa fie sanatos... cine prefera UBER, merge cu UBER.

E prea multa invartire in jurul cozii pe acest subiect.

Edited by rosix, 24 October 2017 - 16:59.


#3
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View Postrosix, on 24 octombrie 2017 - 16:56, said:

Iti faci un cont de UBER si ii dai batai.. pe persoana fizica, asa cum face toata lumea.


Nu mai merge. Iti cere cui-ul firmei platitoare de tva intracomunitar.




Am mai gasit si articolul acesta. Care e cam vechi.
Dar poate contine si dilema mea.


Quote

TVA Servicii intracomunitare (24% din serviciile UBER, respectiv 24% din 20% din venituri, adica 4,8% din venituri)
192 lei
192 lei

Inainte uber lua 20% comision. Si tva-ul pana pe 31.12.2015 era 24% respectiv 9%.


Deci ar fi 4.75% acum.

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
99% din soferii de Uber sunt si pe Taxify care are comision mai mic, eu cel putin inca nu am mers cu nici un sofer care sa nu fie pe ambele. In conditiile astea nu prea mergi pe gol decat daca mergi noaptea la cine stie ce sat de pe langa Bucuresti.

#5
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu stiu cum e cu uber sau taxify, nu sunt din Bucuresti, dar am un prieten care lucreaza pe masina inchiriata si ii merge chiar bine, zice ca pe taxify castiga mai bine decat cu uber. Mi-a zis ca plateste masina 200 de lei pe saptamana si castiga aproximativ 200 de lei pe zi fara ciubuc (Mai prinde oameni care ii lasa si bani cash ciubuc) Acuma nu l-am intrebat de costuri si etc, dar o duce bine, adica poate sa isi plateasca chirie la apartament, chirie la masina si nu moare de foame (ca acesta e salariul in Romania) de pus bani deoparte ? Nu.

Acuma si tu ai pus acolo: taxe intretinere masina, spalat, itp, amenzi. Pai astea oricum le platesti si daca nu faci uber si ti masina numai in parcare.
Mai sunt oameni care pur si simplu le place sa conduca, ei se bucura daca isi scot macar combustibilul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate