Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Singapore, prima țară din lume care spune ”NU!” automobilelor

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Am vazut eu unul dintr.o hibrida, un om dedicat ecologiei ca multi de pe aici, care de fapt merg pe jos, cum a aruncat coji de banane pe geam si alte resturi, direct pe strada. Putea fi unul se pe forum, sau nu? Era ecologist, ca si.a luat o hibrida. 🤣🤣🤣 Ipocritul ...

#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu stiam ca Tokyo are o politica de crestere a parcului auto zero de foarte muti ani. Acolo trebuie sa faci dovada unui loc de parcare atunci cand cumperi un automobil. Daca ai deja unul, trebuie sa il vinzi, casezi. Evident, cel care cumpara de la tine ori muta autovehiculul in alta parte a Japoniei, ori face si el dovada unui loc de parcare.

#21
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 izometric, on 24 octombrie 2017 - 08:10, said:

Eu stiam ca Tokyo are o politica de crestere a parcului auto zero de foarte muti ani. Acolo trebuie sa faci dovada unui loc de parcare atunci cand cumperi un automobil. Daca ai deja unul, trebuie sa il vinzi, casezi. Evident, cel care cumpara de la tine ori muta autovehiculul in alta parte a Japoniei, ori face si el dovada unui loc de parcare.
Asa este.

 eugentim, on 23 octombrie 2017 - 21:14, said:

Singapore e tara ?intr-o ora mergi pe jos dintrun capat in celalalt,nici masina nu iti trebuie !
Te inseli amarnic.Dac ar fi cum zici tu, nu ar trebui ca statul sa mai investeasca suma de 28 de miliarde de dolari pe şine de tren şi pe transport public.Actuala infrastructura ar trebui sa fie suficienta.Suma de 28 miliarde de dolari mi se pare uriasa.O suma fantastica.

#22
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

 eugentim, on 23 octombrie 2017 - 21:14, said:

Singapore e tara ?intr-o ora mergi pe jos dintrun capat in celalalt,nici masina nu iti trebuie !
Pai acelasi lucru n-ar putea fi spus despre multe orase din Romania? Si totusi observ ca tuturor masina le este mai necesara decat apa (sau berea). :D

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Singapore nu e statul ala care a avut nu stiu ce profit si l-a impartit cu cetatenii? Fiecare a primit 2000 euro, ceva de genul?

#24
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016

 Bursul, on 24 octombrie 2017 - 09:51, said:

Singapore nu e statul ala care a avut nu stiu ce profit si l-a impartit cu cetatenii? Fiecare a primit 2000 euro, ceva de genul?
Nu. Ala i Hong Kong.

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Valmont43, on 23 octombrie 2017 - 23:12, said:

asta n-ar fi nimic dar iata si alte minuni din Singapore...
In Singapore nu exista ajutor social. E o tara fara ajutor de somaj, fara ajutor medical, fara pensii, fara nimic. Cu alte cuvinte, daca nu ai o slujba, poti muri efectiv de foame pe aici.

Eu am discutat odata pe un chat cu un tip din Singapore. Dincolo de zgarie nori si de opulenta pe care o vezi la cursa de Formula 1, locuitorii sint multi foarte saraci si cei care traiesc la periferie o fac de pe o zi pe alta. L-am intrebat daca a fost la cursa din orasul lui si a spus ca nu are bani de asa ceva si multi locuitori din Singapore sint foarte saraci.

#26
TeaRex

TeaRex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 12.01.2016
Asa, ca fapt divers, in Singapore platesti pentru dreptul de a avea automobil o taxa de de 70.000 de dolari. Asa e si prin orasele mari din China, doar ca taxa e mai mica. La chinezi impozitele la automobilele cu motoare peste 4000cc dubleaza pretul masinii.
Si, tot asa ca idee, Singapore e un fel de Elvetia a Asiei din anumite puncte de vedere: taxe mici, stabilitate -> foarte multe firme sunt inregistrate acolo.


#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Multe aberatii in Singapore, mai conteaza una?
http://www.businessi...ingapore-2015-7

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vazand amenzile ridicole si amenintarile cu inchisoarea la tot pasul, nu poti sa nu te intrebi cate inchisori are Singapore si cat castiga un salariat acolo. Oricum, nu cred ca regulile se aplica la toti. Ma gandesc ca daca Trump arunca o hartie pe jos nu-l salta.

Edited by Ion_de_la_Raion, 24 October 2017 - 18:49.


#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Am fost de mai multe ori in Singapore, totul e relaxat si nu te ameninta nimeni atata timp cat esti civilizat; am trecut in Malaysia si terestru si cu avionul, sunt civilizati si prietenosi, am stat si la Pan Pacific si la Aparthotel totul ok ; in China town mai vezi mizerie pe jos, pe Orchard Street la sediul poitiei era o pancarta pe care scria ca in 8 luni au avut loc 13 infractiuni :) un taximetrist mi-a zis ca nu-i este frica daca fata lui merge la miezul noptii pe strada; poti face ce vrei atata timp cat respecti legea; ce-i asa ciudat? daca esti o persoana civilizata totul pare normal; e mai bine in ro unde calci pe gunoaie la tot pasul? ude esti calcat pe trecerea de pietoni si jefuit in buricul capitalei?

 don_dannielo, on 24 octombrie 2017 - 18:30, said:

Multe aberatii in Singapore, mai conteaza una?
http://www.businessi...ingapore-2015-7
Pentru un om civilizat alea sunt lucruri normale nu aberatii, sau poate preferi toaletele din ro?

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sa nu mesteci guma e normal ?

#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da :) eu nu mestec guma
LE si nu sparg seminte, nu ascult manele, nu scuip pe strada, nu arunc mizerie pe geam, nu cant pe strada :)
LE 2 LA Timisoara nu mai ai voie sa intinzi rufele pe balcon sic :)

Edited by Octavian_SK, 25 October 2017 - 05:40.


#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cred ca glumesti. La mine in cartier intind fufele haine la uscat, pe sarme intre pomi. Nu mai pot sa ma uit pe geam fara sa le vad boarfele. Si bat si covoare si nimeni nu ia atitudine. Am reclamat la politie, au venit, s-au uitat si au zis ca ce ma deranjeaza pe mine.

Edited by Ion_de_la_Raion, 25 October 2017 - 14:37.


#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Ion_de_la_Raion, on 25 octombrie 2017 - 14:37, said:

Cred ca glumesti.

http://www.ziare.com...-incasa-4642387

LE HCL 371/2007 modificată

Edited by Octavian_SK, 25 October 2017 - 14:52.


#34
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

 Ion_de_la_Raion, on 24 octombrie 2017 - 17:31, said:

cei care traiesc la periferie o fac de pe o zi pe alta.

Care e periferia ? Malul marii ?

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Periferia orasului.

#36
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ai vrea tu sa stai precum in periferiile din S`pore Posted Image

Attached Files

  • Attached File  sp.png   1.32MB   14 downloads

Edited by Octavian_SK, 25 October 2017 - 16:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate