Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

abric + circular + ?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
De ceva timp intentionez sa-mi achizitionez un abric + circular din comert. Ma cam uit urat la ele ca par cam subrede si costa si mult. Dupa am luat in calcul varianta sa-l iau de pe olx, dar si alea par vechituri si am zis ca mai bine imi iau eu toate piesele de care am nevoie si pun pe cineva sa-mi faca o astfel de masa. Cum nu prea ma pricep prea mult, in sensul ca nu stiu cate chestii pot adapta la o astfel de masa de lucru, va intreb pe voi.

Deci la o masa de lucru pot sa am in acelasi timp abric, circular, freza... si mai ce? Vreau sa o fac mai utila si cat mai la indemana cu tot ceea ce vreau sa fac prin gospodarie.

Mi-am notat in minte o mica listuta cu ce piese as avea nevoie pentru costructia unei astfel de mese:

1. motorul
Sa fie trifazat sau mono? E asa mare diferenta intre ele? Nu am retea trifazic la mine dar in cazul in care voi opta pentru un motor trifazic stiu ca merge facut sa functioneze cu ajutorul unui condensator. Ce face un motor trifazic in plus fata de unul mono?
LE: daca aleg un monofazat de ce capacitate sa fie? ca nu as vrea sa intampin probleme cand tai ceva mai dur

2. butuc abric 300mm

3. 3 cutite pentru butuc

4. disc circular 300mm

5. profile pentru masa

6. tabla pentru blat - de cati mm sa fie?

7. ce mi-ar mai trebui?

8. ce plusuri i-as mai putea aduce? ce i-as mai putea adauga sa fie ceva multifunctional?

Edited by trigom, 23 October 2017 - 20:32.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Masa, sau blaturile de la masa trebuie sa fie reglabile, una din ele cel puțin sa fie pe sanie.
Altfel o sa fie greu de tot, o sa te tot chinui de fiecare data.
Grosimea cu cat mai mult cu atât mai bine, minim după mine 0,8.

Cam multe vrei sa faci pe lângă casa asa deodata, las-o mai ușor.

Edited by ddaannii, 23 October 2017 - 20:39.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Totul depinde de ce vrei sa faci cu el: daca vrei sa faci sipci sau pari pentru rosii e una, daca vrei mic mobilier, e altceva, daca vrei sa faci dulgherie, iarasi e altceva. In functie de utilizare, iti alegi necesarul de subansamble.
Motor: indiferent ca e mono sau trifazic, 2Kw sunt tot 2 Kw, . DIfera costul curentului, intre si intre. Renunta la idea cu condensatorul, pierzi prea multa putere
Butuc de 300, necesita un motor puternic, 2-3 Kw,si turatie mare,3000-3500 rotatii/min
Numarul de cutite poate diferi, 2 pot fi destule, depinde de ce turatie ii dai butucului.
Pentru disc de 300, deja ce ai mai sus e prea mult, trebuie sa-i reduci turatia, ceea ce inseamna fulii interschimbabile.
Sasiul trebuie sa fie cat mai greu, solid si stabil, profile patrate, umplute cu nisip, de ex.
La fel si blatul, tabla de 6-8 mm cu ranforsari pe dedesubt.
Eventual, o poti completa cu un disc abraziv, pentru slefuit, caz in care ai nevoie de inca o fulie.
Plus: mecanisme pentru ajustat inaltimea panzei de circular, pentru intinderea curelei de transmisie, masa trebuie sa fie reglabila pe doua nivele pentru abricht,....
Te incumeti?

Edited by myshyk, 23 October 2017 - 20:42.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La cate vrea colegul sa facă pe lângă casă, mai întâi sa intre în posesia unui strung altfel se ridica costul prea mult la celelalte.

#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
In ritmul asta ajunge la otelarie...
Incearca sa cauti pe youtube.
Eu din ce am vazut, existe niste axuri (?) 3 in 1. Adica ai abric de 20-30 cm cu 2-3 cutite, si posibilitatea de a monta  panza circular si freze.
Iei un ax din asta, tabla, ceva profile groase, si iti faci ce vrei tu, cum vrei tu.
Important este sa stii ce vrei ca sa ti-l faci cat mai util.

EX: Eu am un circular si tai cu el numai scandura pentru stupi. Ma gandesc sa-mi fac o masa care sa culiseze maxim 60 cm, pentru ca cea mai lunga scandura pe care o fac eu la un stup este de 50 cm.

#6
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- in RO motoarele au max 3000 rpm , deoarece f=50hz nu permite mai mult in regim utilizator standard .

#7
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 myshyk, on 23 octombrie 2017 - 20:41, said:

Totul depinde de ce vrei sa faci cu el: daca vrei sa faci sipci sau pari pentru rosii e una, daca vrei mic mobilier, e altceva, daca vrei sa faci dulgherie, iarasi e altceva. In functie de utilizare, iti alegi necesarul de subansamble.
Motor: indiferent ca e mono sau trifazic, 2Kw sunt tot 2 Kw, . DIfera costul curentului, intre si intre. Renunta la idea cu condensatorul, pierzi prea multa putere
Butuc de 300, necesita un motor puternic, 2-3 Kw,si turatie mare,3000-3500 rotatii/min
Numarul de cutite poate diferi, 2 pot fi destule, depinde de ce turatie ii dai butucului.
Pentru disc de 300, deja ce ai mai sus e prea mult, trebuie sa-i reduci turatia, ceea ce inseamna fulii interschimbabile.
Sasiul trebuie sa fie cat mai greu, solid si stabil, profile patrate, umplute cu nisip, de ex.
La fel si blatul, tabla de 6-8 mm cu ranforsari pe dedesubt.
Eventual, o poti completa cu un disc abraziv, pentru slefuit, caz in care ai nevoie de inca o fulie.
Plus: mecanisme pentru ajustat inaltimea panzei de circular, pentru intinderea curelei de transmisie, masa trebuie sa fie reglabila pe doua nivele pentru abricht,....
Te incumeti?
De ce nu, doar nu vorbim aici de fabricarea unui nou automobil care sa depaseasca Tesla Posted Image)
O sa fac si araci pentru pomi si putina mobila in beciul pentru damigenele cu vin, si niste rafturi de organizare pentru atelier, si niste mese de gradina, si dupa voi mai vedea ce-o sa mai am nevoie
Le iau in considerare si le voi expune celui ce se v-a apuca de constructia ei
Eu voi veni cu ideile si cu materialele

Daca mai aveti si alte plusuri le astept cu bratele semi-deschise

 dexlab, on 23 octombrie 2017 - 21:27, said:

- in RO motoarele au max 3000 rpm , deoarece f=50hz nu permite mai mult in regim utilizator standard .
Esti sigur? Nu zic ca nu te cred
Si un astfel de motor monofazat ce latime maxima la abric mi-ar permite si ce diametru maxim la circular?

Edited by trigom, 23 October 2017 - 21:30.


#8
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- am intilnit si motoare germane 4kw/6800rpm (de-mi amintesc bine) dar ptr. aceasta cerea f=128hz .

- datele sunt de la motoare . Im US , Japonia f=60hz ce duce la max 3600rpm .
- turatia la masa o ajustezi din fulii .
- sunt alti utilizatori ce te pot ajuta mai bine cu acest lucru .

#9
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Canalele acelea doua incercuite cu galben sunt pentru curele nu-i asa?
Dar de ce doua? Una pentru abric si una pentru circular?
Sunt si cu 3? Si cu 4 canale?
Attached File  butuc abric.jpg   57.22K   31 downloads

Recomandari pentru un motor monofazat de calitate?

Edited by trigom, 23 October 2017 - 22:31.


#10
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca au aceeasi marime, ma gandesc ca doar pentru tractiune. Adica 2 curele pe doua canale trag mai bine.
Alea cu 3-4 canale probabil sunt conice, ca pinioanele la bicicleta si sunt pentru schimbarea rotatiilor=schimbatul vitezelor la bicicleta. In functie de ce folosesti, freza, circular, abric si de ce ai nevoie, rotatii sau cuplu.

Edited by medelin992, 23 October 2017 - 22:41.


#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 trigom, on 23 octombrie 2017 - 22:29, said:

Canalele acelea doua incercuite cu galben sunt pentru curele nu-i asa?
Dar de ce doua? Una pentru abric si una pentru circular?
Sunt si cu 3? Si cu 4 canale?
butuc abric.jpg

Recomandari pentru un motor monofazat de calitate?
sint 2 pentru a asigura o tractiune mai buna, sansa mai mica ca cureaua sa patineze cand utilajul da de greu.Canale poti avea cate vrei tu, insa 2 sint in majoritatea cazurilor suficiente.Din cele 2 poti opta sa folosesti doar 1.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Corect. 2 canale pentru cazul in care vrei sa montezi doua curele in paralel.
     Nu cred ca e de dorit sa legi si circularul in acelasi timp.
     Motorul trebuie sa le antreneze pe amandoua + sanse majore de accident.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 dexlab, on 23 octombrie 2017 - 21:27, said:

- in RO motoarele au max 3000 rpm , deoarece f=50hz nu permite mai mult in regim utilizator standard .
Uite cine te contrazice:
http://www.rasfoiesc...asincrone71.php
"b. Motoarele asincrone duble - asigura o turatie de sincronism de 6000 .
Exista doua variante:
-cu rotoare concentrice;
-cu rotoare coaxiale."
Ce zici? In Romania e altfel?
ON. Mai poti monta im capatul axului o mandrina, pentru prins burghie, cu care sa frezezi canale.. Dar trebuie sa tii cont ca fiecare scula necesita o viteza diferita, prin urmare ai nevoie de fulii cu mai multe trepte, pentru a modifica vitezele.

Edited by myshyk, 24 October 2017 - 07:58.


#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si de unde le poti cumpara, ca nu vad nimic la vanzare care sa concureze celebrele 1500, 3000 rot/minut standarde?
In Romania gasesti la preturi accesibile motoare 2-3 kw la 1500-3000 rot/min, monofazic. La o scula 3 in 1 mi-as lua un 3kw, 3000, monofazic, cu gama diversa de fulii. Ca sa ai rezerva de putere in caz in care ai nevoie.

Edited by medelin992, 24 October 2017 - 08:08.


#15
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Asa ceva n-ar fi un compromis bun?
https://www.olx.ro/o...html#3011acf687

Dar e ceva dubios la el. Si-a luat un coleg si zice ca adancimea slefuirii le abric nu ar fi reglabila si ca are adancime variabila de la un capat la altul. Prin urmare nu poti sa prelucrezi fata unei scanduri, ci doar canturile. Asa o fi?

Altfel suna interesant si se gasesc tot felul de accesorii, freze, pentru el.

#16
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Manca-l-ar nenea, cu 1200 lei iti faci o bijuterie de abricut, nu porcaria aia...daca ai unde sa te.joci cu lemnele ai probabil si unde sa faci si sa depozitezi un abric mai mic( adica nu o harabaie cat masa de bucatarie si 120kg)..
Jucarii d'astea merita sa ai chiar  cvule, bijuterii, cu geosime.samd..dar alea costa cat nu face....


#17
hautav

hautav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 23.10.2003
Abric cumpăra de pe net. Sunt foarte ieftine și mult mai bune și rezistente ca cele din comerț. Nu te complica ca faci tu. Nu se merită. Și neapărat cu o parte a masei mobila-reglabila. În funcție de necesitati poți opta sa pui pânză de circular pe el sau sa cumperi unul separat. Eu sunt mulțumit de un Einhell la 650 RON căruia i-am făcut o masă din metal mult mai mare pe roti. E avantajos deoarece are sistemul de reglat panza pe înălțime și la 45 grade, sistem ce nu îl poți reproduce tu asa ușor.

Edited by hautav, 15 December 2017 - 08:39.


#18
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014

 parintele, on 27 octombrie 2017 - 19:02, said:

Jucarii d'astea merita sa ai chiar  cvule, bijuterii, cu geosime.samd..dar alea costa cat nu face....
Stiu ca nu se prea incadreaza in bugetul topicului dar macar la titlu merge:
Attached File  C3-31-Comfort--8e496d7a4bb0bf507868.jpg   489.41K   49 downloads
L-am descarcat alaltaieri din camion...l-am luat printr-un cumul de conjuncturi,o sa vad daca fericite sau nu.
De multa vreme ma imboldeste ideea ca trebuie sa lucrez cu lemn,am facut niste produse pentru export ce includeau si lemn de stejar pe care plateam bani frumosi la colaboratori.
In ianuarie vor veni sa-l puna in functiune,nu ca ar fi mare lucru dar e conditie pentru garantie si abia astept sa ma joc cu el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate