Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Reziliere leasing inainte de primire masina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
O ruda platit un avans pentru o Toyota Yaris, urmand ca restul banilor sa fie platiti prin leasing. In momentul actual se astepta deschiderea ofertei de rabla, pentru a putea obtine un bon (sau cum naiba se numeste) valoric, si abia apoi masina sa fie data in productie.

Daca doreste in acest moment sa renunte la masina (inainte sa fi primit cuponul rabla), poate recupera avansul platit?

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
care rabla asteapta? ca tocmai s-o gatat amu cinci zile

Edited by alexpet, 23 October 2017 - 20:47.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu exact cum merge treaba cu rabla, am relatat din ce mi-a povestit respectiva persoana. Oricum, luand cazul asta, in care n-a obtinut tichet rabla, poate cere avansul inapoi?

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
logic ar fi sa...da! spune-i sa nu mai astepte niciun tichet si sa mearga sa-si ceara banii inapoi.

Edited by alexpet, 23 October 2017 - 20:57.


#5
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
In contract ce scrie? Cu anumite penalitati, teoretic se poate.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă a stabilit un termen fix de livrare a mașinii și acel termen e depășit, poate cere banii direct, fără nici o problemă.
Altfel... trebuie negociat. Sau în cel mai rău caz... acționat în instanță. Ambele fără garanții de reușită.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ce fel de contract de leasing are?
Cat e procentual acel avans si ce scrie ca reprezinta pe documentul de plata/factura?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,034
  • Înscris: 24.02.2006
e contract privat, cat timp nu incalca legea (si nu exista, din ce stiu eu, prevederi legale referitoare la acest aspect) se aplica ce s-au inteles in contract.
deci nu exista un raspuns corect generic, trebuie citit ce scrie in contractul semnat.

#9
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
În majoritatea cazurilor pierzi 10% din avans în caz de răzgândeală.

#10
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostAnn0nyym0us, on 23 octombrie 2017 - 20:10, said:

O ruda platit un avans pentru o Toyota Yaris, urmand ca restul banilor sa fie platiti prin leasing. In momentul actual se astepta deschiderea ofertei de rabla, pentru a putea obtine un bon (sau cum naiba se numeste) valoric, si abia apoi masina sa fie data in productie.

Daca doreste in acest moment sa renunte la masina (inainte sa fi primit cuponul rabla), poate recupera avansul platit?

ceva da cu virgula. A semnat deja contractul de leasing si plateste ratele fara ca masina sa fie livrata? Eu banuiesc ca nu, ci doar a cerut o oferta de finantare sau o preaprobare. Daca e asa, fata de firma de leasing nu are nicio obligatie.

Presupun ca a dat avans la furnizor si a semnat un contract sau ceva. Vezi ce scrie in hartia aia cu furnizorul, daca in cazul in care se razgandeste ce implicatii sunt.\

Alt aspect: poate sa utilizeze tichetul de la rabla la finantare leasing. Din cate stiu, noul proprietar trebuie sa fie si titularul tichetului (daca nu s-a schimbat si nu mai e nominal) si in situatia asta, noul proprietar este firma de leasing, nu clientul.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Momentan nu am mai multe informatii legate de contract. Ce stiu este asta: s-a mers la reprezentanta Toyota, s-a facut un contract si s-a dat un avans (20% din valoare, cred), si din acel moment se asteapta la Rabla. Ce se astepta mai exact, nu stiu, un fel de confirmare ca sa poata duce masina veche la un centru si sa primeasca tichetul.

Nu au platit nicio rata, doar avansul. Masina veche nu a ajuns la rabla, deci tichetul nu s-a primit.

Edited by Ann0nyym0us, 24 October 2017 - 09:12.


#12
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Din ce stiu eu ai la dispozitie 30 de zile in care te poti razgandi de la semnarea unui contract... binenteles cu ceva penalitati...

#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostAnn0nyym0us, on 24 octombrie 2017 - 09:12, said:

Momentan nu am mai multe informatii legate de contract. Ce stiu este asta: s-a mers la reprezentanta Toyota, s-a facut un contract si s-a dat un avans (20% din valoare, cred), si din acel moment se asteapta la Rabla. Ce se astepta mai exact, nu stiu, un fel de confirmare ca sa poata duce masina veche la un centru si sa primeasca tichetul.

Nu au platit nicio rata, doar avansul. Masina veche nu a ajuns la rabla, deci tichetul nu s-a primit.

Pai atunci e simplu, vedeti ce scrie in contractul cu Toyota. Daca are clauza sa retina avansul integral sau partial, trebuie sa negocieze cu ei.

Din titlu se intelege ca s-a incheiat deja un contract de leasing care nu e acelasi lucru cu contract de rezervare / vanzare a masinii semnat cu dealerul. Contractul de leasing e un contract de creditare cu un finantator IFN terta parte, cu totul altceva.

Daca intentioneaza sa finanteze achizitia masinii (asteia sau oricare) prin leasing, sa se intereseze mai intai daca finantatorul accepta tichet rabla. Daca nu, alternativa e creditul de consum.

Bafta,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate