Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

bormasina de banc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015
Ce face in plus o bormasina de banc fata de o bormasina normala? La ce aplicatii o pot folosi?

Intentionez sa-mi echipez atelier in vederea usurarii muncii mele, nu fac cine stie ce munca, doar chestii prin curte, insa aceasta masinarie - bormasina de banc mereu mi-a atras atentia :)) Si vreau musai sa o am in curte numai ca nu stiu la ce aplicatii o pot folosi mai exact sau la ce o sa-mi foloseasca?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015

 trigom, on 23 octombrie 2017 - 19:40, said:

Ce face in plus o bormasina de banc fata de o bormasina normala? La ce aplicatii o pot folosi?

Intentionez sa-mi echipez atelier in vederea usurarii muncii mele, nu fac cine stie ce munca, doar chestii prin curte, insa aceasta masinarie - bormasina de banc mereu mi-a atras atentia Posted Image) Si vreau musai sa o am in curte numai ca nu stiu la ce aplicatii o pot folosi mai exact sau la ce o sa-mi foloseasca?

Gaura precisa si ca diametru si ca adancime
gaura e perpendiculara (sau la un unghi prestabilit
viteza de rotatie variabila
Poti folosi si pentru alezare

Cam asta-mi trec prin cap acum

#3
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Bormasina de banc are precizia mai mare decat bormasina de mana, chiar si cea hobby e mai precisa dacat una de mana.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cea de banc e tot normala.
Ce fel de "normala" ai? Portabila, in coordonate?

#5
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
iati un CNC

#6
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Cu aia de mână n-o să dai o gaură-ntr-un lemn la 90*, pe toate axele, nici dacă dai în bobi înainte.
Tu ai nevoie de sculă da' nu ştii la ce foloseşte. Asta-i nostimă.

#7
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
daca intri un pic pe YT o sa vezi ceva aplicatii...

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 trigom, on 23 octombrie 2017 - 19:40, said:

Si vreau musai sa o am in curte numai ca nu stiu la ce aplicatii o pot folosi mai exact sau la ce o sa-mi foloseasca?

oi fi vrând dar sigur nu-ți trebuie dacă nu știi ce să faci cu ea.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 trigom, on 23 octombrie 2017 - 19:40, said:

Ce face in plus o bormasina de banc fata de o bormasina normala? La ce aplicatii o pot folosi?

Intentionez sa-mi echipez atelier in vederea usurarii muncii mele, nu fac cine stie ce munca, doar chestii prin curte, insa aceasta masinarie - bormasina de banc mereu mi-a atras atentia Posted Image) Si vreau musai sa o am in curte numai ca nu stiu la ce aplicatii o pot folosi mai exact sau la ce o sa-mi foloseasca?

Poti gauri foarte precis fara sa mai apesi butonul doar rotind un brat mobil care apropie burghiul de locul de gaurire. In general se foloseste industrial, la productia de serie mare, care necesita aceeasi operatie (produse multe care trebuie toate gaurite in acelasi loc, intr-o anumita etapa de fabricatie).

Ex:  trebuie sa dai niste gauri foarte subtiri intr-o placa cu circuit imprimat de electronica. Binenteles ca 20-30 de gauri in placa la locuri fixe se pot da numai in acest mod, exclus bormasina de mana. Mai nou, se folosesc roboti la plantarea componentelor pe placi.

Edited by rosix, 23 October 2017 - 20:27.


#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@dacul:
Ai citat selectiv, nu se pune Posted Image

Zice clar: Intentionez sa-mi echipez atelierul in vederea usurarii muncii mele
Perfect, o mașină de găurit de banc este OK.
La fel cum musai trebuie și una de mână, mică.
Și una mai mare, tot de mână. Asta poate fi şi cu percuţie.
Le poți și combina, să îți iei numai un suport pentru banc, în care să pui mașina mare.

Dacă-i numai moft, ia-ţi una neagră cu coloană argintie.
Se ştie că negrul merge cam la orice.

Edited by scaiba, 23 October 2017 - 20:28.
typo


#11
trigom

trigom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.05.2015

 rosix, on 23 octombrie 2017 - 20:26, said:

Poti gauri foarte precis fara sa mai apesi butonul doar rotind un brat mobil care apropie burghiul de locul de gaurire. In general se foloseste industrial, la productia de serie mare, care necesita aceeasi operatie (produse multe care trebuie toate gaurite in acelasi loc, intr-o anumita etapa de fabricatie).

Ex:  trebuie sa dai niste gauri foarte subtiri intr-o placa cu circuit imprimat de electronica. Binenteles ca 20-30 de gauri in placa la locuri fixe se pot da numai in acest mod, exclus bormasina de mana. Mai nou, se folosesc roboti la plantarea componentelor pe placi.

Alte exemple? Macar 5 exemple ca sa pot fi convins ca am nevoie de asa ceva sau nu

#12
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Pentru alte exemple trebuie sa precizezi bugetul de care dispui.

#13
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
m-ar interesa si pe mine un suport pentru banc pentru masina de gaurit Makita dhp 481. exista asa ceva?
si unul pentru un flex de 125 mm

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 trigom, on 23 octombrie 2017 - 20:34, said:


Alte exemple? Macar 5 exemple ca sa pot fi convins ca am nevoie de asa ceva sau nu

Eu nu pot sa te conving, ca nu stiu ce ai tu de facut acolo... Daca ai de dat gauri mai multe, de precizie, in mod repetitiv, iti trebuie clar bormasina de banc. Daca gauresti din an in paste, te poti descurca cu una de mana.  Dar e bine sa stii ca gaurile perfect perpendiculare le poti reusi numai cu bormasina de banc.

#15
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 alx42, on 23 octombrie 2017 - 20:40, said:

m-ar interesa si pe mine un suport pentru banc pentru masina de gaurit Makita dhp 481. exista asa ceva?
Nu.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca o folosesti doar din an in paste, e suficient un adaptor pentru masina de mana.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 alx42, on 23 octombrie 2017 - 20:40, said:

m-ar interesa si pe mine un suport pentru banc pentru masina de gaurit Makita dhp 481. exista asa ceva?
si unul pentru un flex de 125 mm

DHP si DDF 481 au maner si guler propietar, mai mare, Nu este pe vechiul standard de 43mm.
Makita nu mai face de mai multi ani modele cu acumulator cu guler de 43mm.

Mai gasesti guler de 43mm la:
Festool DRC si PDC care sunt preluate de la Protool pt ca Festool nu avea la T18 asa ceva.
Cateva modele Fein ( doar cateva, majoritatea nu mai au guler de 43)
Cateva modele Metabo si Maffel.

Daca vrei, se poate fabrica custom un adaptor si pt. gulerul folosit la Makita DHP 481.
Ai si manerul din kit, ai si bormasina, asa ca ai de unde sa te inspiri...

Edited by loock, 23 October 2017 - 21:43.


#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Atelier fãrã bormașinã de mînã și banc...se numește debara...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate