Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cod VIN il ascudeti sau nu si de ce?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Din discutii pe tema VIN ului am fost curios sa vad VIN ul altor masini parcate pe strada, printre care si un MB C200d model nou, un A4 nou, la ambele am observat ca aveau codul VIN acoperit cu ceva negru.  Pentru ce anume ar acoperi cineva chestia asta? Ca diar nu comanda cheie de rezerva doar cu cod VIN.  La masini mai comune am vazut ca lumea nu acopera VIN ul, (eu nici nu o incui- cine are treaba in ea sparge geamurile instant cu cel mai mic efort).  
Daca tot acoperiti VIN ul, de ce nu luati si placutele de inmatriculare cat sta parcata?

Edited by tfmercedez, 23 October 2017 - 14:01.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
unele masini nici nu au codul vin la vedere...
altele nici macar numar de imatriculare....

poate-s furate?
poate la o verificare vin-ul nu corespunde cu numarul de inmatriculare?
poate, poate si iar poate...

Edited by arg, 23 October 2017 - 14:11.


#3
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Ca sa nu il vada politistul la un control de rutina si sa nu observe ca nu coincide cu cel din acte.
Eu cunosc un caz in care avea 3 masini in familie, acelasi brand si acelasi model, singurele chestii care le deosebeau erau dotarile masinii la interior si jeantele diferite. Toata familia circula cu aceleasi numere, asta inseamna sa fii mafiot.
Am vazut si la stiri astfel de cazuri cu masini cu numere clonate.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Nu-l ascundem. Eu cred ca e paranoia.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 23 octombrie 2017 - 14:00, said:

  Pentru ce anume ar acoperi cineva chestia asta?
Unii au auzit de la altii care stiu in mod cert de la un var ce are un unchi prieten cu cineva ca... asa e mai safe.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pãi sunt date personale
Cum sã le vadã tãt hoțul cînd știe de pe facebuci cã ești în grecia???

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postthunderc, on 23 octombrie 2017 - 14:13, said:

Ca sa nu il vada politistul la un control de rutina si sa nu observe ca nu coincide cu cel din acte.
Eu cunosc un caz in care avea 3 masini in familie, acelasi brand si acelasi model, singurele chestii care le deosebeau erau dotarile masinii la interior si jeantele diferite. Toata familia circula cu aceleasi numere, asta inseamna sa fii mafiot.
Am vazut si la stiri astfel de cazuri cu masini cu numere clonate.
Eu stiu un caz concret, in care omul schimba masinile folosind acelasi numar cand vrea, ca si ciorapii. Nu glumesc! Ce pile poti avea sa faci asta? O fi inconstienta sau prostie sau...fita?

#8
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007
Nu toate vin cu codul VIN la vedere. Am avut un A4 B8 din 2008 care a venit din fabrica fara vin afisat la baza parbrizului, si am vazut mai multe pe strada la fel.
La un control al politiei oricum se poate verifica codul VIN, acesta regasindu-se stantat in compartimentul motor, sticker pe stalpul din dreptul pasagerului, iar la audi-ul respectiv si din meniul sistemului de infotainment.

Ce ai vazut tu, si zici ca era acoperit, era ceva lipit pe exteriorul parbrizului? Sau era doar chenarul respectiv dar negru in interior?
Singura posibilitate sa acoperi acea zona este prin aplicarea unui sticker/vopsirea parbrizului in zona respectiva. Altfel, nu cred ca da nimeni parbrizul jos ca sa scoata stickerul cu vin din interiorul acelui spatiu doar ca sa il ascunda.

#9
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Nu e vorba de pile... merg la risc, ca e risc mic sa te descopere cineva... sunt unii care nu au fost opriti in 5 ani niciodata.
Cunosc pe cineva care a condus cu permisul expirat o perioada destul de mare pana a avut norocul sa fie oprit de un politist care sa si observe asta. Din cate am inteles pentru asta a primit o amarata de amenda de cateva sute de lei, adica putin pentru circulare fara permis.
Putini politisti sunt asa profesionisti incat sa faca o verificare corecta... de obicei se uita in fuga, doar cat sa confirme ca exista documentele.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Compari un permis expirat cu numere false? Sunt atat de diferite pedepsele!

Edited by arab, 23 October 2017 - 14:44.


#11
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
In urma schimbarii parbrizului, acel sticker cu codul VIN nu se mai lipeste la loc...asta am patit-o eu si ar fi una din explicatii.

#12
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Nu am comparat, ci doar am spus ca pedepsele sunt atat de mici incat puteau fi si inexistente.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMaverick27, on 23 octombrie 2017 - 15:33, said:

In urma schimbarii parbrizului, acel sticker cu codul VIN nu se mai lipeste la loc...asta am patit-o eu si ar fi una din explicatii.


Pai VIN-ul nu e lipit pe parbriz, este sub el.

Mie mi se pare clar paranoia sa il acoperi cu buna stiinta.   EU am lipit in parbriz inclusiv numarul de telefon. E mai bine sa ma sune careva pe care il incomodez, decat sa zgarie masina.

#14
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017

View Postcenzunet, on 23 octombrie 2017 - 14:36, said:

La un control al politiei oricum se poate verifica codul VIN, acesta regasindu-se stantat in compartimentul motor, sticker pe stalpul din dreptul pasagerului, iar la audi-ul respectiv si din meniul sistemului de infotainment.
La cele de rutina se mai uita cate un politist mai profesionist la cel din parbriz, ca e cel mai facil... in rest doar la controale avansate (cele facute si cu RAR de exemplu), special pentru depistare de masini ce nu au ce cauta pe strazi se cauta prin alte parti masina.

#15
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBogotta, on 23 octombrie 2017 - 15:38, said:


Pai VIN-ul nu e lipit pe parbriz, este sub el.

Evident ca e sub parbriz,dar cand inlocuiesti parbrizul, meseriasul iti curata de mastic rama si iti dezlipeste acel sticker si uita sa-l mai puna la loc !

#16
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Adica intr-un cuvant, accident. Alea care nu au VIN-ul au sanse mari sa fi fost implicate in accident:D

Edited by thunderc, 23 October 2017 - 15:53.


#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarab, on 23 octombrie 2017 - 14:29, said:

Eu stiu un caz concret, in care omul schimba masinile folosind acelasi numar cand vrea, ca si ciorapii. Nu glumesc! Ce pile poti avea sa faci asta? O fi inconstienta sau prostie sau...fita?
Daca masinile sunt identice,  si proprietarul este acelasi, eu nu vad nici o problema, desi stiu ca este ilegal.

Pur si simplu se impinge o coala de hartie intre bord si parbriz pe interior. Am incercat si eu si se vedea ca dracu. Trebe sa caut o carioca sa colorez hartia inainte de a o impinge acolo sa acopere codul VIN. Tocmai  ce am luat si o amenda de parcare.. plm mai bine dadeam jos numerele sau puneam de la alte masini, lol.

View Postthunderc, on 23 octombrie 2017 - 14:37, said:

Nu e vorba de pile... merg la risc, ca e risc mic sa te descopere cineva... sunt unii care nu au fost opriti in 5 ani niciodata.
Cunosc pe cineva care a condus cu permisul expirat o perioada destul de mare pana a avut norocul sa fie oprit de un politist care sa si observe asta. Din cate am inteles pentru asta a primit o amarata de amenda de cateva sute de lei, adica putin pentru circulare fara permis.
Putini politisti sunt asa profesionisti incat sa faca o verificare corecta... de obicei se uita in fuga, doar cat sa confirme ca exista documentele.
Socru'meu a circulat vreo 6 ani cu permisul expirat.

#18
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Cum sa nu fie nici o problema, mai ales cand circula toata familia cu 3 masini in acelasi timp cu aceleasi numere ca in cazul expus de mine.
Sa nu mai spun de cazul spus de cel de mai sus, care eu inteleg ca el vorbea de cineva care schimba masinile (deci erau diferite), dar numerele nu, ca sa nu plateasca taxe si impozite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate