Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat achizitie media player

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Golby

Golby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2016
Salutare!
Aș dori un sfat de la voi în ceea ce privește minunata lume a vizionatului de filme acasă.

Să încep cu ce am:
- un calculator mai vechi folosit pe post de NAS, cu FreeNAS instalat pe el, cu un smart tv Samsung, pe care rulez Plex pentru a vedea filmele de pe NAS. Am un router gigabit care își face treaba bine. Astea toate sunt într-o cameră.
- în altă cameră, în capătul celălalt al apartamentului, am un tv HD, care nu e smart, un Philips.

Întrebarea magică este: care este cea mai recomandabilă opțiune să pot viziona filmele de pe NAS pe tv-ul Philips? Nu sunt prea informat în legătură cu media playerele din ziua de azi, miniPC-uri, etc. Vreau să pot rula filme de pe NAS decent, fără complicații.
Vă mulțumesc!

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
cel mai accesibil, un media player cu android. daca vrei doar sa vezi filme, eu recomand un xiaomi mi box. daca vrei sa faci si alte chestii, atunci un media box cu android full (xiaomi are android tv). in rest, ai aici tot ce te-ar putea interesa in domeniu.

Edited by born2lose, 23 October 2017 - 13:19.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Mi box are suport chromecast, sunt o gramada de aplicatii cu suport chromecast.

Am amazon fire tv, imi pare rau ca l-am luat, mai bine dadeam banii aia pe chromecast...

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,554
  • Înscris: 16.03.2004
Recomand marca HIMEDIA. Eu asta folosesc.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
T95z. https://www.amazon.c...6M2BCMMAWQ8Z0DF
Si o tastatura de tipul https://www.amazon.c...2S0QJ3JRYSQQE7J

E suficient pentru orice. Mediabox-ul este rootat din fabrica....

Edited by bumpocbum, 23 October 2017 - 14:02.


#6
Golby

Golby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2016
Mulțumesc pentru sugestii!
Fiind mai nou în domeniu (am urmărit tot felul de tutoriale despre cum să instalez și să configurez FreeNAS, am bâjbâit și câteva elemente de terminologie la momentul respectiv - asta anul trecut) sper să nu greșesc, dar presupun că toate media player-ele enumerate (mi box, cele de la Himedia sau T95z) pot vedea fișierele de pe serverul cu FreeNAS... Că în fond, asta doresc în mod special.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
da, cam orice player de filme are optiunea de a adauga in librarie filme de pe un share. de asemenea, poti folosi si clientul de plex pe media player, dar nu cred ca se justifica. in principiu, folosesti kodi si face orice iti trece prin cap.

#8
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
O configuratie ca asta am si eu: un PC vechi pe care tin filmele, un smart-TV si unul non-smart. In TV-ul non-smart am infipt un chromecast iar pe PC si pe telefon am instalat Videostream for Google Chromecast. Pot sa trimit filme pe ambele televizoare (nu in acelasi timp) atat direct din PC cat si folosind telefonul.Nu stiu daca conteaza dar TV-ul smart este cu android, la fel si telefonul.

#9
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Golby vrea sa foloseasca Plex, a specificat asta! Si il inteleg :)

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
pentru mine personal solutia cea mai completa la un setup asemanator a fost si este amazon fire tv 4k.
dr nmc/kodi, plex,youtube, amazon video, netflix, firecast si hdmi-cec fac pachetul ideal ptr mine.

#11
Golby

Golby

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.03.2016
Revin cu informații.

Până la urmă am luat un Raspberry Pi 3 cu 200 de lei si am instalat RasPlex pe el. Merge strună, se poate folosi telecomanda televizorului (prin HDMI-CEC). Unde mai pui că poți pune pe el cam orice vrei (Kodi, OSMC etc.), să înveți programare și așa mai departe.

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sa te bucuri cat mai mult de solutia aleasa. bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate